Yazın ne yersek şişmanlarız?

Bugüne kadar hep zayıflatan az kalorili yiyecekleri yazdık. Madalyonun öteki yüzünü çevirmenin zamanı geldi. Bakalım yazın ne yersek şişmanlarız.

Yazı ortalayalı epey oluyor. Kış rehavetini üstünden atamayanlara son çağrılar yapılıyor. Serin mevsimde egzersiz yapmadık. Kalori hesabını unuttuk. İster istemez birkaç kilo aldık. Havaların kavrulmasıyla mini mini eteklere, rengarenk giysilere dadanılacak ama, yazın şişmanlatıcı yiyeceklerinden haberiniz yoksa durum sizin için vehametini koruyor. Kışın aldığınız kilolara yenilerini ekleyeceksiniz. Hazırlıklı olun.

Geç yapılan kahvaltılar, arkadaşlarla yapılan piknikler, mangallar yaz aylarının ritüelleri. Meraklanmayın sizi bunlardan mahrum etme niyetimiz yok. Eğlence bir yana, azıcık bilgi ve plan hiç fena olmaz. Şimdi karşınızda yaz aylarının kabusu şişmanlatıcı yiyecekler.

Şişmanlatan yaz 9’lusu

Dondurma. Muhtemelen bundan korkuyordunuz; ilk maddeden dondurma çıktı karşınıza. Dondurma çok tüketilirse kaloriler alıp başını gidebilir. Her çeşitten bolca yemeyi unutun. En sevdiğinizden bir top yiyin. Donmuş yoğurt dondurmaya alternatif olabilir. Şerbet de öyle. Buzlukta acil durumlar için az kalorili dondurma paketleri de stoklayabilirsiniz. 

Çikolata. İkinci kurbanımız. Her evde bol bol tüketilen sevgili düşmanımız. Bitter çikolatanın sağlık açısından yararları var; azıcık yerseniz. Her şeyin fazlası zarar. Bir oturuşta bütün paketi götürürseniz çikolatanın içindeki yağ ve şeker faydalarını silip süpürüyor.

Geç kahvaltı. Yaz aylarının vazgeçilmezi. Sucuk, sosis, pastırma, peynir, yumurta, bal, kaymak, reçel, tereyağı… Geç kahvaltıda başrolü kapan yiyecekler kalori zengini. Hem lezzetli hem besleyici, üstelik de az kalorili kahvaltı olanaksız değil.  Haşlanmış yumurta, dilimlenmiş et, tam tahıllı ekmek, meyve… Ne dersiniz?

Sos ve harçlar. Sağlıklı yaz yiyeceklerini süsleyen malzemeler baş belası olabilir. Örneğin salatanın üstüne dökülen bol yağlı soslar çok tehlikeli. Kalorileri kontrol altında tutmak için soslarınızı daha hafif seçebilirsiniz. Hiç olmadı çok az eklersiniz.

Yaz içecekleri. Buzlu kahve beklesin birazdan içeriz. Margarita hemen gelsin. Şemsiyeli tropikal kokteyl daha aramadı mı? Yaz aylarının favori içeceklerine dikkat edin. Çünkü sıvı kaloriler katı olanlarından daha kolay yapışıyor vücuda. İçeceğinizde neler olduğunu bilin. Yüksek kalorili katkı maddelerini en aza indirin.

Tatlılar. Özellikle fındık, çikolata, hindistan cevizi ile yapılan tatlılar kilo olarak dönebilir. Mutlaka yiyecekseniz porsiyonları küçük tutabilirsiniz. Light tatlılar deneyebilirsiniz. Tatlı yerine meyve tercihi çok daha akıllıca olur. 

Mayonezli salatalar. Tavuklu, patatesli salatalar piknik sepetinizdeki yerlerini almadan önce biraz düşünelim. Mayonez yağ ve kalori bakımından zengin. Hemen müdahale edelim. Salatanın içindeki mayonez miktarını olabildiğince azaltalım. Biraz daha yoğurt koyalım. Az baharat ekleyelim. Böylece daha az kalorili ve sağlıklı bir karışım elde ettik. Salatamız şimdi sepete girebilir. 

Mangal. Yaz ayları mangal ayları. Köfte, sucuk, biftek gibi kaloride ağır yiyecekler mangalda ne de güzel olur. Peki ya sonrası?Izgaraya az kalorili olanları yatırmanızı öneriyoruz: yağsız et, balık, sebze, domates, biber, soğan. Patates bile olur. 

Hindistan cevizi. Yazın gözdelerinden. Bisküvilerde, keklerde ve bazı yemeklerde olmazsa olmaz. Doymuş yağ içerdiğini hatırlatalım. Büyük bir parça hindistan cevizinde sizi havaya uçuracak kadar çok kalori olduğunu biliyor muydunuz? Hele bir de yüksek kalorili başka malzemelerle birleşirse… Düşüncesi bile ürkütüyor. Hindistan cevizinden uzak durun. Rendelenmiş halde hadi neyse. Tatlınızın üzerine biraz serpmenizde sakınca yok.

Tatlı diyet olmalı demiştik değil mi?