Nofollow Tag Kullanımı Nedir?

Nofollow tag kullanımı sayesinde sayfanın içerisinde bulunan bağlantıların arama motorları tarafından takibi engellenebilir. Aslında nofollow tag ile amaçlanan sayfaya ait Page Rank değerinin dağıtımını engellemektir. Google tarafından icat edilen nofollow aslında arama sonuçlarını halen etkilemektedir.

Kullanımı

Sitenizden yabancı bir sayfaya bağlantı verirken <a> HTML tagi kullanırsınız. Bu tag içerisine adresten sonra, rel=”nofollow” yazdığınız takdirde arama motoruna bu sayfayı takip etme demiş olursunuz.

Eskiden blog sayfalarına yorum yazan kişiler kendi web adreslerini imzalarında kullanıyordu ve bu adresleri Google takip ettiği için sayfanın Page Rank değeri dağıtılmış oluyordu. Nofollow tag sayesinde Page Rank değerinin dağılımı bir bakıma engellenmiş oldu. Artık bir çok site dışarıya bağlantı verirken, nofollow tag kullanmaktadır.

Fakat yapılan SEO araştırmalarına göre nofollow tag kullanılması etkisiz bir eleman niteliğini taşımıyor. Arama motoru sonuçlarına az da olsa bir etki gösterdiği ispatlanmıştır.