Bedava Arkadaşlık Siteleri ve Merak Edilenler

Bedava arkadaşlık siteleri arayan kişiler için Türkiye’de hizmet veren pek bir site yoktur. Hemen hemen tüm arkadaşlık siteleri ücret karşılığında mesaj göndermenizi sağlamaktadır. Bedava diyerek girdiğiniz sitelerin büyük bir çoğunluğu öncelikle profil oluşturmanızı isterler. Bu sayede mevcutta bulunan profil sayılarını arttırmış olurlar. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra site içeresinde gezinmeye başlarsınız ve hoşunuza giden bir kişiye mesaj atmak istersiniz. Fakat mesaj atmak için para ödeyerek üye olmanız istenir.

Neden Bedava Arkadaşlık Siteleri Yok?

Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bedava bir arkadaşlık platformunun para kazanma şansının çok düşük olmasıdır. Bir site bedava bir hizmet veriyorsa kazancını reklam gelirlerinden karşılamak zorundadır. Reklam gelirlerinden karşılayabilmek için siteye gelen trafiğin ciddi anlamda yüksek olması ve üyelerin reklamlara ilgi göstermesi gereklidir. Büyük hacimli bir arkadaşlık sitesi oluşturmak rekabetten ötürü genellikle pek kolay değildir. Amerika’da PlentyOfFish.com adlı site bedava bir site olup, yıllardır hizmet vermektedir. Aynı şekilde OkCupid.com da bedava bir arkadaşlık sitesidir. Fakat bu sitelerde trafiğin hacmi ciddi anlamda çok büyüktür. 

Örnek vermek gerekirse Plentyoffish.com’a aylık gelen ziyaretçi sayısı 5.3 milyon civarındadır. 2008 yılında bu site reklamlardan $10 milyon dolar ciro elde etmiştir ve kar oranı %50 civarındadır. İşin en akıl almazı yanı Plentyoffish.com’da sadece 2 kişinin çalışmasıdır.  Bu gerçekten inanılmazdır ama kaç tane bedava arkadaşlık sitesi bunu başarabilir? Bu durumda sadece Türkiye pazarına hitap eden bir bedava arkadaşlık sitesinin pazarın küçüklüğünden ötürü pek bir gelir elde etme şansı yoktur.

Bedava Arkadaşlık Sitelerinden Ne Bekliyorsunuz?

Bir de kendinize böyle bir soru sormanız lazım. Bedava sitelerde üyeler herkese mesaj atabilir. Bu durumda bir bayana özellikle günde yüzlerce mesaj geliyorsa, böyle bir siteden birisiyle buluşup tanışma oranınız da bir o kadar düşüktür. İstanbul.net gibi kaliteli bir arkadaşlık sitesine üye olmak her zaman daha mantıklıdır. Tabi ki paralı sitelerde de bayanlara gelen mesajların sayısı yüksektir ama bir çok kişi baştan elendiği için hizmet kalitesi daha üst seviyede olacaktır. (CevapSepeti.com’un İstanbul.net ile uzaktan yakından alakası yoktur.)

Türkiye’de Arkadaşlık Siteleri ve Pazarı

Bir arkadaşlık sitesini işletmek çok kolay değildir. Özellikle paralı bir sitenin üyelerine makul fiyatlar verip, uzun bir süre boyunca üyeleri tutabilmesi gereklidir. Türkiye’de Yonja.com, Pembepanjur.net, İstanbul.net, Siberalem.com, Gayet.net gibi bir ton arkadaşlık sitesi vardır. Her gün bu pazara yeni siteler de girmektedir. Bu güzel bir pazar olarak görünse bile profesyonel anlamda hizmet verebilmek çok kolay değildir. Buna ek olarak reklam maliyetleri rekabetin fazlalaşmasıyla beraber ciddi oranda artmaktadır. Global olmayan bir arkadaşlık sitesinin açıkçası bedava olarak Türkiye’de para kazanması çok zordur. Paralı sitelerin de para kazanması tamamen müşteri memnuniyetiyle doğru orandadır.