Zatürre tedavisi nasıl yapılır?

Zatürrenin en büyük nedeni bakteriler. Bakterilerden kaynaklanan zatürrenin tedavi yoluysa antibiyotiklerden geçiyor. Hangi antibiyotiğin kullanılacağı ise bazı değişkenlere bağlı. Örneğin yaşınız, belirtilerinizin ciddiyeti, hastanede yatma gereği olup olmadığı gibi. Antibiyotiği ne kadar uzun süre kullanacağınızsa tamamen hastalığınızın ciddiyetine bağlı. Zatürre ne kadar ciddiyse tedavisi de o kadar uzun sürüyor.

Hafif atlatılan zatürre tedavileri yaklaşık 2 – 3 günde sonuç vermeye başlar. Bu süreç içerisinde durumunuz kötüye de gidebilir. Ama doktorunuz durumunuzu izlemek için birkaç gün tedavi şeklinizi değiştirmez. Ayrıca unutmayın, zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa sonuç almanız o kadar kolay olur.

Zatürre tedavisine başlamanıza rağmen belirtilerinizde hiçbir düzelme olmuyorsa, hatta durumunuz daha da kötüye gittiyse doktorunuz büyük ihtimalle bir kültür ve hassaslık testi yapacaktır. Bu test sizdeki zatürreye neden olan organizmanın türün belirlemek için yapılır. Ayrıca doktorunuz bu test sayesinde zatürreye neden olan bakterinin antibiyotiklere dirençli olup olmadığına bakar.

Eğer zatürre tedavisi için hastaneye gitmeniz gerekmiyorsa bakterinin türünü bir an önce belirlemek çok önemli oluyor. Çünkü ona uygun antibiyotik kullanmak tedavi sürecinizi hızlandırır. Hastaneye gitmenizi gerektiren durumlarda da doktorunuz bakterinin türünü hemen belirleyerek tedaviye başlar.

Mutlaka hastaneye gitmesi gerekenler:

•65 yaşın üzerindekiler.

•Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, kalp sorunları, diyabet, kronik böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı gibi başka sorunları bulunanlar.

•Kendi kendine bakamayanlar ya da bakacak kimsesi olmayanlar.

•Dokularına oksijen gitmesini engelleyecek kadar hasta olanlar.

•Akciğerlerinde iltihap olduğu için göğüs ağrısı çekenler. Bu yüzden mukusu öksürükle atamayanlar.

Zatürre uzun zamandır iyileşmediyse ve nefes darlığı arttıysa.

•Yemek yiyemeyenler, yediği zaman istifra edenler.

Viral zatürre

Zatürrenin tek nedeni bakteriler değil. Virüsler de zatürreye neden olabiliyor. Ama virüsler yüzünden oluşan zatürrenin tedavisi antibiyotiklerle mümkün olmuyor. Evde kendinize iyi bakmak ve dinlenmek viral zatürre tedavisinin önemli bir noktası. Çünkü viral zatürre için kanıtlanmış bir tedavi yolu yok.

Evde nelere dikkat etmeliyiz?

Sizin ya da evdeki birinin zatürre geçirmesi evde de bazı noktalara dikkat etmeyi gerektiriyor. İşte iyileşmenize ve yan etkilerden korunmanıza yardımcı öneriler:

•İyice dinlenin. Dehidrasyonu önlemek için bol bol sıvı tüketin.

•Öksürüyorsanız aşırı dereceye ulaşmadığı sürece öksürmeye devam edin. Çünkü öksürük vücuttaki bakteri ve mikropları atmak için iyi bir yol. Ama öksürüğünüz nefesinizi rahatsız edecek derecede arttıysa, kusmaya neden oluyorsa, dinlenmenize engel oluyorsa öksürükle ilgili de önlem almanız gerekir.

•Vücudunuzu rahatlatmak, halsizliği almak için aspirin gibi ilaçları deneyebilirsiniz. Ama konu çocuksa aspirin konusunda dikkatli olun.

Tedaviye başladığınızdan bir hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağırabilir. Çünkü durumunuza göre zatürre tedavisine devam eder ya da tedavi şeklini değiştirir. Bu yüzden siz de belirtilerinizde bir değişiklik olursa doktorunuzu durumdan haberdar edin. Örneğin öksürüğünüz kötüleştiyse, nefes darlığı arttıysa, ateşiniz varsa, çok halsiz hissediyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda var.

Ayrıca hatırlatalım, aşırı derecede ilerleyen ve tehdit oluşturan zatürre tedavileri evde değil hastane ortamında yapılır. Yani zatürre tedavisi için geciktiyseniz ya da evdeki tedavi sonuç vermediyse doktorunuz hastaneye yatmanızı isteyebilir. Hastanede ilaç tedavisinin yanı sıra kendinizi toparlamanız için size serum da verilebilir.

Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları

Zatürre tedavisinde öksürük ya da halsizlik için ilaç kullanacaksanız çok dikkatli olun. Özellikle de zatürre çocuğunuza bulaşmışsa çok daha hassas davranmalısınız. Bu yüzden ilaçların etiketlerini iyi okumak önemli. Çocuğun yaşına ve kilosuna göre ilaç miktarı çoğunlukla değişir. Zatürre hakkında ayrıntılı bilgi için doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.