Vajinal kaşıntının en hızlı çözümü?

Daha önce vajinal kaşıntı yaşamış bir kadına dünyanın en kötü şeyini sorarsanız cevabı hazırdır. Vajinal kaşıntı bir anda başlıyor. İlerliyor, ilerliyor, siz iyileşsin diye beklerken o kötüleşiyor. Kaşısan da  geçmiyor, daha da kaşıyasın geliyor. Kısacası insanı hayattan bezdiriyor.

Kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edici. Hele de vajina gibi hassas bir bölgedeyse aşırı kötü. Hem kaşınıyor, hem yanıyor, hem de kaşıdıkça tahriş oluyor.

Vajinal kaşıntı nedenleri

Vajinal kaşıntınızın birçok nedeni olabilir. Gelin neler olduğuna bakalım.

Bakteriyel vajinozis. Normalde vajinada bir sürü bakteri mutlu mesut yaşarlar. Dengeleri korunduğu sürece de zararları yoktur. Ama ph dengesi değişince bakteriler de neye uğradığını şaşırır; enfeksiyon başlayıverir. Sadece vajinal kaşıntıyla da kalmaz. Kızarıklıklar, tahriş, akıntı, kötü koku cabası.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Klamidya, genital uçuk, genital siğil, bel soğukluğu, trikomoniyaz gibi cinsel sorunlar da kendini vajinal kaşıntıyla belli edebilir.

Vajinal mantar. O kadar yaygın ki her 4 kadından 3’ü hayatlarının bir döneminde vajinal mantarla savaşıyor. Enfeksiyona neden olan iltihaplı yapı vajinada ve vulvada gelişiyor. Hamilelik, cinsel ilişki, antibiyotikler ya da sadece bağışıklık sisteminin zayıflaması bile mantara neden olabilir. Vajinal kaşıntı zaten baş belası. Bir de üstüne katı, beyaz bir akıntı geliyor.

Menopoz. Östrojen azalıyor, vajina duvarları inceliyor, vajina kuruyor. Sonuç: vajinal kaşıntı ve tahriş. Bir de hatırlatma: emziren kadınlarda da vajina duvarları inceldiği için vajinal kaşıntı oluşabilir.

Kimyasallar. Vajinayı tahriş eden bir sürü kimyasal ürün var. Yeterince hassassanız vajinal kaşıntının sizi bulması an meselesi. Kremler, temizleyiciler, kondomlar, sabunlar, parfümlü tuvalet kağıtları… Yeni nesil ürünler çok çeşitli. Ambalaja kanmayın. Önemli olan sağlık.

Doku sertleşmesi. Çok nadir bir durum. Vajina etrafında beyaz parçalar oluşuyor. Vajinada yaraya neden oluyor. Menopoz sonrası dönemde görülüyor.

Vajinal kaşıntı nasıl iyileşecek?

Siz şimdi bunları okurken vajinal kaşıntı yüzünden yerinizde duramıyor olabilirsiniz. Öncelikle şunu söyleyelim: kendi kendine de iyileşiyor. Ama bu kadar sabredemeyeceğinizi biliyoruz. Siz tedavi olmadıkça daha da kaşınacak. Hemen doktora görünmeniz en doğru seçenek. Doktorunuz vajinal kaşıntının nedenine göre size tedavi uygulayacak.

Örneğin cinsel yolla bulaşan bir hastalık yüzündense antibiyotik tedavisi uygun.

Sorun vajinal mantarla ilişkiliyse mantar önleyici ilaçlarla iyileşiyor. Bu ilaçlar çoğunlukla hap, fitil, krem formunda. Eczaneden reçetesiz alabilirsiniz. Dıştan uygulanan kremlerle süre uzuyor. Haplar ve fitiller çok daha etkili. 1 – 2 güne kaşıntıdan eser kalmıyor.

Vajinal kaşıntı menopozla ilgiliyse östrojen kremleri ya da tabletleriyle iyileşir.

Başka nedenlerdense iltihap giderici steroid kremler ya da losyonlar önerilir.

Vajinal kaşıntıyı geçirmek için ne yapabilirim?

Kremler, fitiller vajinal kaşıntı üzerinde etkili ama kendi kişisel hijyenimiz de bir o kadar önemli. Vajinal kaşıntının yinelemesini önlemek için neler yapabileceğinize bakalım:

•Parfümlü ped, tuvalet kağıdı, krem ya da temizleyici jellerden uzak durun.

•Genital bölgenizi temizlemek için sadece su ve doğal bir sabun kullanın. Ama günde bir kezden fazla sabunla yıkamayın. Yoksa kuruluğa neden olursunuz.

•Her zaman önden arkaya doğru temizlenin.

•Pamuklu iç çamaşırları giyin. İç çamaşırınızı her gün değiştirin.

•Kız bebeğiniz varsa altını düzenli olarak değiştirin.

•Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kondom kullanın.

•Vajinal kuruluktan şikayetçiyseniz vajinal nemlendirici kullanın.

•Belirtileriniz geçene kadar cinsel ilişkiye girmeyin.

•Sakın kaşımayın. Çünkü siz de biliyorsunuz ki kaşısanız da geçmiyor. Üstelik bir de tahriş oluyor.

Yorum bırakın