Mide yanması için evde neler yapılabilir?

Mide yanması hem çok yaygın hem de çok can sıkıcı. Sevdiğimiz bir şey yiyoruz burnumuzdan geliyor. Sonra bütün gece mide ağrısından kıvranıyoruz. Canımızın istediğini yemeye çekiniyoruz. Mide ağrısı bazılarımızı zaman zaman vururken bazılarımızın korkulu rüyası oluyor.

Mide yanmasının kısaca oluşumu şöyle: mide asidi yemek borusundan geri geliyor. Sanki yemek borunuzda ve midenizde bir ateş varmış da durmaksızın yanıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Gününüz zehir oluyor, uykularınız kaçıyor. Mide yanmasını iyileştirmek için ilaçlar şart. Ama evde uygulayabileceğiniz alternatif tedavilerle de mide yanmasını geçirmeniz, kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün. Örneğin mide yanmasına iyi gelen en doğal yöntem kalsiyum.

Uyaralım, mide yanması uzun süredir geçmediyse en iyisi bir doktora görünmeniz. Çünkü bu normal bir mide yanmasından öte reflü işareti.

Bitkisel mide yanması ilaçları işe yarıyor mu?

Mide yanmasına çözüm olabilecek bitkisel yöntemler hakkında pek fazla araştırma yok. Araştırmaların çoğu Iboragast isimli bir ürün hakkında yapılmış. Bu ürün birçok bitkiyi içinde barındırıyor. Gelin bakalım bu bitkiler nelermiş:

•Melekotu

•Kimyon

•Kırlangıç otu

•Alman papatyası

Melisa otu

•Meyankökü

•Peygamber dikeni

•Nane

Araştırmalara göre bu ilaç mideyi rahatlatıyor, asit reflüyü yok ediyor, mide bulantısına iyi geliyor.

Süt içmek mide yanmasına iyi gelir mi?

Bir bardak sütün mide yanmasının alternatif tedavisi olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Evet bu doğru. Süt mide asitlerini dengeliyor, sütün içindeki besinler midenin daha iyi asit salgılamasını sağlıyor. Sütün faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama mide için faydalı olmasını istiyorsanız yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih edin ve dozu fazla kaçırmayın.

Sakız çiğnemek mideyi rahatlatır mı?

Etraftan duymuş olabileceğimiz mide yanması tedavilerinden birisi de sakız çiğnemek. Sakız tükürük salgısını arttırıyor, tükürük salgısı da mide asitlerini. Bununla da kalmıyor. Sakız çiğnerken daha sık yutkunacağınız için mideden gelen asitlerin yemek borusundan aşağı inmesine de yardımcı oluyorsunuz. Sakız çiğnerken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Mideyi koruyayım derken dişlerden olmayın. Sakızınızın şekersiz olduğuna emin olun.

Evde mide yanması tedavisi

Mide yanması neredeyse hepimizin başına gelen bir sorun. Midemiz her yanmaya başladığında da doktora gitmek imkansız. İşler güçler derken doktor tarihi sürekli erteleniyor. Ama evde alacağımız önlemlerle yani alternatif tedavi yollarıyla mide yanmasını hafifletebiliriz. Bakalım mide yanmasından şikayetçi olanlar ne gibi önlemler almalı:

Ne yediğinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Ama bu kadarı yetmez. Bazı yiyecekleri yediğinizde de kendinizi izleyin. Herhangi bir yanma oluyor mu diye bakın. Örneğin: nane, kafein, soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve çok yağlı yiyecekler. Sağlıklı kalmak ve midenizi korumak için lif bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Aynı zamanda büyük öğünlerden kaçının. Günde 5 – 6 öğün yiyin ama azar azar yiyin. Çünkü fazla yemek de mide yanması tetikleyicilerinden.

Ne zaman yediğinize dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yediklerinizin midenizi yakması çok normal. Bu yüzden yatma saatine yakın midenizin çok dolu olmamasına dikkat edin.

Nasıl yediğinize dikkat edin. Yavaş yavaş yiyin, küçük yudumlar alın, iyice çiğnemeden yutmayın.

Kilo verin. Göbekteki fazla yağlar karnınıza baskı yapıyor. Bu yüzden de mide asitleri yemek borusundan yukarı çıkıyor. Eğer sizin de fazla yağlarınız varsa bir diyet programı uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakın. Bu uyarıdan bıkmış olabilirsiniz ama sigaranın zararlı olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Midede asitleri tutmaya yarayan kasların sigara yüzünden işlevleri yavaşlıyor. Sigara içenlerin mide yanması yaşamasına şaşmamalı.

Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin. Çünkü bu kıyafetler de karnınızı sıkıştırdığı için mide asitlerini yukarı yolluyorlar.

Yatağınızın baş kısmını yükseltin. Bunu ekstra yastıklarla yaparsanız hiçbir işe yaramaz. Yatağınızın altına birkaç tahta parçasıyla eklenti yapabilirsiniz.