Mide ülseri nedir? Neden olur?

Mide ülseri diye adlandırdığımız sağlık sorunu aslında mide zarında ya da ince bağırsağın üst kısmında oluşan ve acıya neden olan yaralar. 

Mide ülserinin nedenleri

Heliobakter pilori isimli bakteriden kaynaklanan enfeksiyon mide ülserine neden olabilir. Bu bakteri mide ülserlerinin yaklaşık %80’inin sorumlusu.

Stereoidsiz iltihaplanma karşıtı (NSAID) ağrı kesicilerin kullanımı mide ülserine neden olabilir. Bu ilaçlar aspirin, naproksen, ibuprofen gibi ilaçlar. 

Çok nadir olarak midede oluşan aşırı asit üretimi de ülsere neden olabilir. Midede fazladan asit üreten tümörler oluşur, böylece asit üretimi artmış olur. Bu durum Zollinger – Ellison sendromunda görülebilir.

Mide ülserinin belirtileri

Ülser kimi zaman belirtilerle kendini belli ederken bazen de sessiz ilerleyebilir. Belirtiler ortaya çıktığında şunlar yaşanabilir:

Geceleri ya da yemeklerden sonra midede oluşan yanma ve acı

Midede kazınma

Mide ekşimesi

Mide bulantısı ve kusma

Ülser daha ciddi boyutlara ulaştığında belirtiler de ciddileşir.

Koyu renkli hatta siyah renkli dışkı (kanamaya bağlı olarak)

Kan kusma

Kilo kaybı

Ciddi boyutlarda karın ağrısı

Ülser ne kadar ciddi?

Ülser her ne kadar kendi kendine iyileşiyor olsa da midenizin uyarılarını dikkate almak zorundasınız. Mide ülseri tam olarak tedavi edilmezse çok ciddi başka sağlık sorunlarına neden olabilir:

Mide kanaması

Mide delinmesi

İnce bağırsağı mideye bağlayan kanalda şişme ve yaralanma

NSAID ilaçlar bu bahsettiğimiz işaretlerin birçoğuna neden olabilir. Bu tür sağlık sorunlarının riski yaşı ilerlemiş kişilerde ve daha önce mide ülseri yaşamış kişilerde çoğalıyor.

Kimler ülser olabilir?

Teorik olarak herkes ülsere yakalanabilir ancak bazı durumlar ülser riskini arttırır:

Heliobakter piloriye yakalanmak

Aspirin, ibuprofen gibi NSAID ilaçlar kullanmak

Aile geçmişinde ülser olan biri

Var olan karaciğer, akciğer, böbrek rahatsızlıkları

Düzenli alkol içmek

Sigara içmek

50 yaşından büyük olmak

Mide ülseri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz sizinle sadece belirtileriniz hakkında konuşarak ülser olduğunuz teşhisine varabilir. Teşhisi kanıtlamak içinse birkaç teste ihtiyaç duyulabilir.

Üre nefes testi. Öncelikle içmeniz için bir kimyasal verilir. Bu kimyasal heliobakter pilori tarafından sindirilen bir kimyasal. Daha sonra nefesinizin içindeki karbondioksit ölçülür.

Dışkı testi. Dışkıda heliobakter pilori olup olmadığına bakılır.

Kan testi. Kanınızda heliobakter piloriye karşı antikor oluşup oluşmadığına bakılır.

Endoskopi. Boğazınızdan midenin içine doğru indirilen küçük bir tüpten bahsediyoruz. Bu tüp içerde ters giden bir şey olup olmadığına bakar. Şüphelenilen ülserli bölgeden biyopsi yapılır. Bu parça daha sonra heliobakter pilori açısından test edilmeye gönderilir.

Ülser nasıl tedavi edilir?

Testlerin sonuçları heliobakter pilori enfeksiyonu olduğu yönünde çıkarsa bir an önce bundan kurtulmanız gerekir. Testlerinizde heliobakter piloriden izler çıkmadıysa büyük ihtimalle salgıladığınız mide asidini azaltacak ilaçlar kullanmanız gerekecek. Böylece ülserinizin iyileşmesi için zaman tanımış olacaksınız.

Ülserinizin NSAID ilaçlar yüzünden olduğuna inanılıyorsa en kısa zamanda bu ilaçları bırakmak için harekete geçmelisiniz. Aile hekiminiz size alternatif ilaçlar tavsiye etme konusunda yardımcı olabilir. Ancak romatizmanız varsa ve bu ilaçları mutlaka kullanmak zorundaysanız aile hekiminiz bu ilaçlara ek olarak mide ve bağırsak zarlarınızı koruyacak başka bir ilaç önerebilir. 

Süt içmek ülseri iyileştirir mi?

Bu sorunun cevabı hayır. Süt ülserinizi daha da kötü hale getirebilir. Süt ülser ağrılarında kısa zamanlı da olsa azalma sağlar. Ancak aynı zamanda midenizin daha fazla asit ve sindirim suyu üretmesine neden olur. Bunlar da ülserinizi azdırabilecek kimyasallar.

Ülser önlenebilir mi?

Ülserin ilerlemesini ya da başlamasını engellemek için yapılabilecek birkaç basit önlem var. Bunlar:

Sigara içmeyin.

Alkolden kaçının.

Aspirini ya da diğer NSAID ilaçları fazla kullanmayın.

Ülser belirtileri yaşıyorsanız, hemen profesyonel yardım alın.

Ülser konusunda kafanıza takılan soruları uzmanlarımıza da sorabilirsiniz.