Kronik prostat iltihabı nasıl tedavi edilir?

Prostatınız iltihaplandı. Bir türlü de geçmiyor. O zaman kronik olabilir. Peki kronik prostat iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kronik prostat iltihabı – kronik bakteriyel prostatit – tekrarlayan prostat iltihabı. Hepsi aynı şey. Uzun süre iyileşmeyen ve tekrarlayabilen prostat iltihabına deniyor. Bu enfeksiyona prostat bezindeki bir bakteri neden oluyor.

Kronik prostat iltihabı çoğunlukla 50 yaşın altındaki erkeklerde görülüyor. İdrar yaparken yanma, idrarı mesaneden tam olarak boşaltamama, alt karında ağrı gibi etkileri oluyor. Tedavi sürecinde ise sabır şart. Kronik olduğu için uzun bir tedavi süreci sizi bekliyor.

Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Prostatitin tek türü bu değil. Başka türleri de var.  Tekrarlıyorsa kronik oluyor. Çünkü antibiyotik prostat dokusunun içine girerek tüm bakterileri öldürmekte zorlanabilir. Ya da kullandığınız antibiyotik prostatite neden olan bakteriye karşı yeterince etkili olmayabilir.

Antibiyotikle bir türlü iyileşemeyen ya da iyileşse bile tekrarlayan prostatit tedavisi için neler yapılabileceğine bakalım:

Başka bir antibiyotik türü denemek: Kronik prostat iltihabının iyileşmeme nedenlerinden biri de antibiyotiğin türü. Kullandığınız antibiyotik sizde bulunan bakteri için yetersiz kalmış olabilir. Ya da o bakteri türüne karşı fazla etkili olmayabilir. Bu durumda doktorunuz başka bir antibiyotik türü önerebilir. Çünkü bir başka antibiyotik türü belki sizin kullandığınızdan daha etkili olabilir.

Uzun süreli antibiyotik kullanmak: Kronik prostat iltihabını iyileştirmek için haftalarca antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi iki ya da üç ay sürebiliyor. İyileştim diye tedaviyi yarıda bırakmak ya da ilaçlarınızı düzensiz almak her şeyi başa sarar. Unutmayın antibiyotik tedavisinde düzen çok önemli.

Rahatsızlık veren belirtileri azaltmak ya da yok etmek için ilaç kullanmak: Kronik prostat iltihabınız varsa bunun neden olacağı durumlar da aylarca sizinle olacak. Dolayısıyla onlar için de rahatlatıcı çözümler gerekli. Alfa blokerlar ilaçlar idrara çıkmada kolaylık sağlıyor. Yani prostatitin idrar yollarınıza olan etkisini hafifletiyor. İltihap sökücü ilaçlar da acıyı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı.

Antibiyotik kullanıyorsanız en temel kural şu: mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. İyi hissetmeye başlasanız bile.

Kronik prostat iltihabı yaşıyorsanız doktorunuza düzenli gitmeyi ihmal etmeyin. Üroloğunuz problem yaratan bakterinin türünü belirlemek için prostatınızdan sıvı örneği alabilir. Buna göre size en uygun antibiyotiği verir.

Bunun dışında bir de prostatınızı veya boşaltım sisteminizi etkileyen herhangi başka bir sorun olup olmadığına da bakar. Çünkü başka problemler de sizi kronik prostat iltihabına karşı hassas hale getirmiş olabilir.

Kronik prostat iltihabına yakalanma riskinizi arttıran birçok sorun olabilir. Bazıları: 

•    Böbrek taşları
•    Mesane taşları
•    Prostat genişlemesi yüzünden mesaneyi tam olarak boşaltamamak

 • http://www.prostatiltihabi.net Kimyager Şükrü EROĞLU

  KRONİK PROSTATİT SEMPTOMLARI ve BİTKİSEL KÜR

  MERHABA

  Sayın arkadaşlar sizlere kendi yaşadığım; hasta ve kronik prostatit şikayetleri ile ilgili bazı

  bilgiler vermek istiyorum

  —- Eğer idrar yaparken yanma

  —- İdrarı tam boşaltamama

  —- Sürekli idrar varmış gibi bir his

  —- Çok sık idrara gitme isteği

  —- İdrar yaparken zorlanma ve kesik kesik idrar yapma

  —- İdrar kalibresinin ve tazyikinin azalması

  —- Penisin ucuna doğru sürekli bir sızlama hissetme

  —- Penis kökü ile makat arasında ağrı

  —- Kasıklarda ağrı

  —- Ağrılı boşalma ve boşalma sonrası yanma,

  —- Dizlerle kuyruk sokumu arasındaki bölgede ,ağrı ,sızlama veya üşüme hissi

  —- Bu semptomlarla birlikte başlayan cinsel sorunlar

  Yukarıda belirtmiş olduğum semptomlardan birkaçını veya hepsini sürekli olarak yaşıyorsanız ;;;;

  KRONİK PROSTATİT hastası olmanız olasılığı çok yüksektir.(Kesin teşhis için mutlaka uzman bir doktora danışınız)

  Prostat bezinizin deformasyonu,sertliği ve ödemden dolayı şişliği geçmedikçe şikayetleriniz GEÇMEZ.

  Prostat bezinizin bu deformasyonu,sertliği ve şişliği ortadan kalktığı zaman göreceksiniz ki bütün bu semptomlarınız yavaş yavaş geçecek ve normal yaşantınıza geri döneceksiniz.

  Ben kronik prostatiltihabi hastalığını 16 yılı tüm bu semptomları çok şiddetli olmak üzere toplam 26 yıl yaşadım.

  Bu süre içinde 2 kez kolonoskopi.4 kez rektoskopi.1 kez defakografi.sayısını unuttuğum ultrason.tahlil yaptırdım.Herşey normal fakat ben çok kötüydüm.

  Kullandığım BİTKİSEL KÜRLE prostat bezimin sertliği.deformasyonu ve şişliği azalınca tüm şikayetler çok şükür yavaş yavaş ortadan kalktı.

  BİTKİSEL KÜR Kronik prostatitin semptomlarını gidererek normal yaşantınıza devam etmenizi sağlıyor.
  Sık sık idrara gitme ,idrar yaparken zorlanma, idrarda yanma,idrar yapamama, idrar bitince sıkışıklık hissi olması penisin kökünde ve ucunda ağrı ve yanma, makat bölgesinde ağrı ve yanma ,kasıklarda ağrı, sancılı boşalma ,boşalma sonrası yanma,cinsel isteksizlik gibi semptomları gidermektedir.

  Sayın arkadaşlar bu hastalık adı üstünde kronik prostatit.Yıllarca yerleşen şikayetlerin bir anda geçmesini bekleyemeyiz. Sabırlı ve disiplinli bir şekilde mücadele edersek sağlığımıza kavuşabiliriz.

  Herkese acil şifalar dilerim

  Kimyager EROĞLU

  0-533-427 77 86

  kimyager1960@hotmail.com