Kolera nasıl tedavi edilir?

Kolera bir tür bakteriyel hastalık. Kirli sulardan vücuda giriyor. İnce bağırsaklara yerleşiyor. Burada 14 gün pusuya yatıyor. Daha sonra ishal, bulantı ve kusma başlıyor. Bir iki saat içerisinde dehidrasyon gelişiyor. Yani vücut susuz kalıyor. Tedavi edilmezse ölümcül bile olabiliyor. Ancak korkmaya gerek yok. Çünkü kolera kolayca tedavi edilebilen bir hastalık. Tabii buradaki kilit nokta doğru tanıyı hemen koyabilmek. Çünkü az önce de söylediğimiz gibi bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler diğer pek çok hastalığın da belirtisi. Hal böyle olunca diğer seçenekleri eleyip olabildiğince hızlı kolera tanısı koymak önem kazanıyor.

Kolera tanısı nasıl konur?

Koleranın yaygın olduğu bölgelerde yani henüz kanalizasyon ve su artıma sistemlerinin kurulmadığı alanlarda tanı koymak kolay. Çünkü bu tür yerlerde hemen her insan hayatı boyunca 1 kere kolera geçiriyormuş. Ancak bu kural bizim gibi kentlerde yaşayan insanlarda işlemiyor. Kolera ihtimali hep son seçenek olarak görülüyor. Hal böyle olunca geç kalınabiliyor. Vücut çoktan zarar görmüş olabiliyor. Ancak bu noktada laboratuvar çalışanları imdadımıza yetişiyor. Alınan dışkı örneğiyle kolayca tanı konuyor.

Kolera nasıl tedavi edilir?

Kolera tedavisi kolaydır demiştik. Ancak bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilir. Şimdi kolera tedavisi nasıl yapılırmış bakalım:

Rehidrasyon. Vücudun susuz kalması durumlarında ağız ya da damar yoluyla azalan suyun yerine eklenmesine rehidrasyon denir. Verilmesi gereken suyun miktarı vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak belirlenir. 

İntravenöz tedavi (Serum vb.). Koleraya bağlı sıvı dehidrasyonu önleme amaçlı kullanılır. Bu şekilde sıvı maddeler doğrudan damar yoluyla kana karışır. Kolera tedavisi boyunca aralıklı ya da devamlı olarak kullanılabilir. 

Antibiyotikler. Antibiyotik kolera tedavisinin %100 gerekli bir parçası değil. Ancak ishalin azalmasında etkili olduğundan tedavi kapsamında kullanılabilir. Doksisiklin veya azitromisin bazlı antibiyotikler tek bir doz halinde etkili olabilir.

Çinko takviyesi.  Özellikle çocuklarda görülen kolera vakalarında çinko takviyesi uygulanır. Bu şekilde ishalin etkileri hafifletilir. 

Koleradan nasıl korunuruz?

Şehirde yaşıyorsanız kolera riskiniz düşük demiştik. Ancak yine de tehlike altında olabilirsiniz. Ya da kolerayla karşılaşabileceğiniz bölgelere seyahat edecekseniz bazı önlemler almanız gerekebilir. İşte size koleradan korunmada işinize yarayacak birkaç ipucu.

Ellerinizi sık sık yıkayın.  Özellikle tuvaletten sonra ve yemeklerden önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Bu şekilde koleradan büyük ölçüde korunmuş olursunuz. Ancak ellerinizi yıkarken dikkatli olun. En azından 40 saniye ellerinizi sabunla iyice ovalayın. Sabun ve suya ulaşamadığınız yerlerdeyseniz dezenfektan jeller bu konuda işinizi görebilir. 

Açık su içmeyin. Kolera riskinin yüksek olduğu kuyu suyu ya da açık durağan sulardan kesinlikle içmeyin. Kapalı şişelenmiş sulardan tüketmeye çalışın. Bu tür sulara ulaşamıyorsanız elinizdeki suyu iyice kaynatın. Daha sonra soğutun ve için. 

Pişmemiş ya da az pişmiş yiyeceklerden kaçının. Kolera bakterisi yüksek ısılarda ölür. Bu nedenle yiyeceklerinizi mutlaka iyice pişirin.

Suşi yemeyin. Suşinin tadı güzel olabilir. Ancak yine de hasta olmaya değmez. Bu nedenle çiğ ya da az pişmiş deniz ürünlerinde yapılan suşilerden kaçının. Ya da temiz olduğuna %100 emin olduğunuz yerlerde yiyin. 

Meyve sebzelerinizi kendiniz soyun. Muz, avakado, portakal gibi meyvelerin kabuklarını ellerinizi iyice yıkadıktan sonra kendiniz soyun. Kabukların meyveye değmemesine de dikkat edin. Çünkü ellerden ve meyve kabuklarından kolera bulaşabilir. 

Süt ürünleri tüketirken dikkatli olun. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden kaçının. Çünkü bu tür ürünlerde kolera bakterisi olabilir. 

Kolera hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.