Göğüste hırıltı neye işaret?

Solunumla ilgili sorunları olanlarda göğüs hırıltıları hayatın bir parçası. Özellikle de bahar nezlesi sezonu açılınca hırıltılar da artıyor. Hafif hırıltılar akut bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarından ya da kalp yetmezliği, amfizem gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ama uğultu sesiyle birlikte gelen hırıltı, astımın en temel belirtilerinden. Hırıltı için birçok tedavi yolu var. Tabii ki düzenli olarak doktor kontrolü gerekiyor. Doktorunuz da hırıltınızın nedenine göre size tedavi uyguluyor. 

Hırıltı neden olur?

Hırıltıyı tarif eden şey göğüsten gelen uğultulu ses. Hava çıkış yolları daralıyor, nefes borunuz da tıpkı bir flüt gibi ses çıkarıyor. Astımda bu daralmanın nedeni genellikle solunum yolundaki iltihaplanma ya da kasların kasılması sonucu oluşan spazmlar olabilir. Gelin bir de hırıltıya neden olan hastalıkların neler olduğunu görelim:

Astım

Polenlere, kimyasallara, hayvan tüylerine, kire, toza, yiyeceklere ya da böceklere karşı alerjiler

Solunum yollarını tıkayan akut veya kronik bronşit

Nadiren de olsa hırıltıya neden olan hastalıklar:

Kistik fibroz

Solunum yoluna kaçan yabancı bir maddenin solunumu güçleştirmesi

Akciğerlerde oluşan bir tümör

Konjestif kalp yetmezliği

Göğüste hırıltı belirtileri neler?

Göğüste oluşan hırıltının en belirgin işareti nefes alıp verirken uğultu sesi çıkarması. Bu özellikle de nefes verirken artar. Bazen göğüste sıkışma hissi de hırıltıyla birlikte gelir. Ciğerlerinizden gelen hırıltıyı en iyi şekilde duymanızın yolu kulaklarınızı tıkayıp hızlıca nefes vermekten geçiyor. Doktorun sizi muayene ederken kullandığı stetoskop da hırıltıyı en iyi şekilde duyması için tasarlanmış.  

Göğsünüzde hırıltı hissettiğinizde doktora başvurmanızı gerektiren belirtiler:

Astım gibi bir hastalığınız olmamasına rağmen hırıltı başlamışsa

Astımınız varsa ve hırıltıya nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanız

Zatürre, akut bronşit, sinüzit gibi nedenlerden dolayı oluşan hırıltı yüksek ateşle birlikte gelmişse

Amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya kronik bronşit nedeni olan hırıltı çok yoğunsa ve öksürük sırasında yeşil ya da gri balgam çıkıyorsa hemen bir uzman doktora görünün. 

Hırıltısı olan bir yakınınız acil servise götürmeniz gereken belirtiler:

Nefes almakta zorlanıyorsa ya da hırıltı boğucu bir hal aldıysa hemen doktora götürmelisiniz. Çünkü bu ciddi bir astım krizinin ya da anafilaksi gibi ciddi bir alerjinin belirtisi olabilir.

Hırıltı aniden başladıysa ve köpüklü açık pembe veya beyaz balgam gördüyseniz de onu doktora götürmelisiniz. Çünkü bu bir kalp yetmezliği belirtisi.

Öksürdüğü zaman kanlı balgam gördüyseniz, bir de göğsün belli bir bölgesinde aşırı ağrı varsa da hemen acil servise gitmelisiniz. Çünkü bu da pulmoner embolizm belirtisi.

Cildinde döküntüler varsa, yüzünde kızarıklıklar varsa, cilt mavimtırak bir renge büründüyse, kafa karışıklığı oluyorsa ve dengesini kaybediyorsa da yakınınızı acilen hastaneye götürmeniz gerekir.

Hırıltı tedavisi

Doktorunuz hırıltınızı tedavi edebilmek için öncelikle onun nedenini belirleyecektir. Örneğin hırıltınızın nedeni astımsa doktorunuzun önereceği ilaçlar iltihaplanmayı giderecek ve solunum yollarını açacak nitelikte olacaktır. Örneğin:

Etkisi hızlı görülen bronkodilatör astım spreyi

Kortikosteroid

Uzun süreli etkili bronkodilatör ve kortikosteroid birleşimi

İltihaplanmaları iyileştiren astım kontrol hapları

Sakinleştirici etkisi olmayan antihistaminler

Hastalığınız akut bronşitse doktorunuzun önereceği ilaç türleri:

Hem enfeksiyonu hem de hırıltıyı yok etmeye yardımcı bronkodilatör

Bakteriden kaynaklanan bronşit için doktorun önereceği antibiyotik ilaçlar

Göğüs hırıltısıyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını uzman doktorlarımızdan alabilirsiniz. 

 • fatma

  Iyi gunler,cok sik hastalanip oksuruk oluyorum. Dun capa acil dahiliyeye gittim ekg ve rontgen cekildi temiz dediler . Asiri balgam var ve gece yataga kafami koydugum anda basliyor oksuruk nobetleri. Bugun de nefes verirken hirilti ses kendimde duyuyorum cok korktum ilk defa boyle oldu. Doktor ilac balgam sokturucu verdi yolladi. Ses kisikligida yasadim.

 • ismail

  benim çok özel sorum var lütfen cevaplayınız zatüre geçirdim iyiyim ama eğildiğm zaman vey çok aşırı heycanlandığım zaman dahada özel karnım şişken aşırı istekle konturolsüz ilişkiye girdiysem sonradan kanlı balgam ve nefes almada zorlanıyorum öksürdükce balgam ve kanlı oluyor hastalığım ciddimi

  • safari_30

   merhaba ismail bey bendede oldu aynı şey ama doktora gittiğimde balgamım ve boğazım iltihap ve tahriş olduğunu gördü. bende doktora sordum kanllı öksürdüm diye normal tahriş olduğu için olabilir dedi. bana antibiyotik vermedi. adece boğaz tahrişi için sprey verdi. şimdi rahatladım. ama hinede doktora görünmek fayda var. tedavisi var. geçmiş olsun

 • tugce

  Ben 13 yasindayim bronsit zature ve bu yaz astim gecirdim son zamanlarda sesimde kisilma cigerlerimde baski ve cok inatci oksuruk krizlerim var ne oldugunu anlayamadim yardimci olursaniz sevinirim