Beyin kanaması belirtileri neler?

Beyin kanaması birden gelir ama belirtileri doğru okuyabilirsek önlemini alabiliriz. Kısaca bu iş beyin istiyor diyelim.  

Beyin damarlarından biri patlarsa çevre dokularda kan göllenir. Beyin hücreleri ölmeye başlar. Peşinden inme gelir. Beyin kanaması özetle böyle. Geçelim ayrıntılara.

Beyin kanamasıOkuma – yazma güçlüğü beyin kanaması belirtilerinden.

Beyin kanaması ölümcül olabilir. Serebral, intrakraniyal ve intraserebral olmak üzere üç türü var. İnme vakalarının % 14’ü beyin kanaması bağlantılı. “İngiliz Hasta” filminin Oscar ödüllü yönetmeni Anthony Minghella, Amerikan başkanı Franklin D. Roosevelt ve aktör Richard Burton beyin kanaması nedeniyle yaşamlarını kaybetmişti.

Beyin kanaması nasıl oluyor?

Travma nedeniyle beyin dokuları zarar görürse kanama başlar. Buna tıpta serebral ödem deniyor. Kan tahliye edilemeyince hematom adı verilen göllenme başlıyor. Beyin kafatasıyla sınırlı olduğu için biriken kan çevre dokulara baskı yapıyor; yaşamsal dokulara yeterince taze kan iletilemeyince beyin hücreleri dökülmeye, ölmeye başlıyor .
Kanama beynin içinde, beyni çevreleyen zarın altında – üstünde veya kafatası ile beyin arasında kalan bölgede gerçekleşebilir.

Beyin neden kanıyor?

Birden fazla neden beyin kanamasına yol açabilir. Örnek verelim:

Kafa travmaları: 50 yaş altı beyin kanamalarının en önemli nedeni kazayla başa alınan darbeler.

Yüksek kan basıncı: Kronik tansiyon uzun vadede damar çeperlerini zayıflatabilir. Tedavi edilmeyen tansiyon sorunları beyin kanaması başlatabilir.

Anevrizma: Beyne kan taşıyan – dağıtan damarlar zayıflayıp şişebilir. Balona dönen damar patlarsa inme riski yüksek.

Damar anomalisi: Damar çeperlerinin zayıflığı doğuştan gelebilir. Tanı için belirtilerin izlenmesi, doğru okunması şart.

Amiloid anjiyopati: Yaşlanmayla ortaya çıkan damar sorunlarından. Büyük kanama öncesinde çok sayıda küçük kanama oluşabilir. Farketmesi güç.

Kan hastalıkları: Hemofili ve orak hücreli anemi hastalığı kanın yapısını, özellikleri değiştirebilir. 
Beyin tümörleri ve karaciğer sorunları da beyin kanamasına yol açabilir.

Beyin kanaması belirtileri

Belirtiler kanamanın etkilediği dokuların niteliğine, konumuna ve düzeyine bağlı olarak değişebilir. Beyin kanaması belirtileri aniden ya da uzun vadede ortaya çıkıp hızla kötüleşebilir. Beyin kanaması ciddiye alınması gereken olasılıklardan. Ucunda yaşamı kaybetmek var. Belirtileri sıralayalım:

•    Aniden saplanan şiddetli baş ağrısı

•    Karıncalanma, sızlama, el – kol tutulması

•    Kolda bacakta dermansızlık

•    Bulantı, kusma

•    Uyuşukluk, bezginlik

•    Halsizlik, dikkatsizlik

•    Görme kusurları

•    Konuşma güçlüğü

•    Yutma güçlüğü

•    Okuma – yazma güçlüğü

•    Motor yeteneklerin yitimi (fiziksel hareketlerde güçlük)

•    Koordinasyon yitimi

•    Denge yitimi

•    Bilincin kaybedilmesi

Sıralanan belirtilerden bazıları beyin kanamasından başka nedenlerle de oluşabilir.

Beyin kanaması nasıl tedavi edilir?

Doktor belirtileri okuyarak beyin kanamasının konumunu belirleyebilir. Beyin kanamasını tanılamaya yönelik araçlar var. MRI (emar) beyin içinde gerçekleşen kanamaları görüntüleyebilir. Sorun optik ve  nörolojik muayeneyle de anlaşılabilir. Kan testleri ve lomber ponksiyon (omurilik sıvısı aspirasyonu) yapılması da gerekebilir.

Tedavi kanamanın gerçekleştiği konuma, nedene, kapsama bağlı. Sorunu gidermek için acil cerrahi müdahale gerekebilir. İlaç tedavisi uygulanabilir. Ağrı kesici, kortikosteroid veya diüretik içerikte, antikonvülsan nitelikte ilaçlar kullanılabilir. Gerekirse damariçi sıvı / kan ürünleri takviyesi (serum) bir başka seçenek.

Beyin kanamasının sonuçları

Beyin kanamasının büyüklüğü sonucu belirler. Kimi hasta sorunu kısa zamanda atlatır. Bazı hastalarda beyinde işlev kaybı gerçekleşebilir. İnme (felç) görülebilir. Kullanılan ilaçların da yan etkileri olabilir. Beyin kanaması hızla müdahale edilse de ölümle sonlanabilir.

Beyin Kanaması Önlenebilir mi?

Riskleri biliyoruz. Demek ki doğru önlemlerle olasılıkları azaltabiliriz:

Yüksek tansiyon tedavisi: Araştırmalara göre beyin kanaması vakalarının % 80’inde yüksek tansiyon söz konusu. Uygun diyet seçimi, egzersiz ve ilaç tedavisiyle sorun kontrol edilebilir.

Sigara: İçmeyin.

Uyuşturucu: Kullanmayın. Kokain beyin kanaması riskini arttırıyor.

Otomobil: Güvenli sürüş alışkanlıkları edinin. Emniyet kemerini ihmal etmeyin.

Kask: Motosiklet kullanıyorsanız kask olmadan asla.

Cerrahi müdahale: Anevrizma veya benzeri bir sorun yaşıyorsanız uygun müdahale yöntemlerini araştırın.