Bebeğin kaka rengi nasıl olmalı?

Yeni doğan bebeğinizi emziriyorsunuz: kakası hem sarı, hem de pelte gibi yumuşak. Endişeleniyor olabilirsiniz. Bakalım bebeğinizin kakası normalde nasıl olmalı?

Anne sütüyle beslenen bebekler için sarı ve pelte gibi kakadan daha normali yok. İçiniz rahat olsun. 

Bebek kakaları çeşit çeşit. İşte doğumdan itibaren değişecek olan kaka renkleri:

Yeşil – siyah: Doğumdan hemen sonra bebeklerin kakaları genellikle yeşilimsi siyahlıkta oluyor; tıpkı katran gibi. Buna mekonyum deniyor. İlk dışkı anlamına geliyor.  

Yeşil – kahverengi: Bebek yediklerini sindirmeye başladıkça kakanın rengi de değişmeye başlıyor. Artık yeşilimsi siyah kakanın yerini yeşilimsi kahverengi kaka alacak. Onun ardından da sarımsı kahverengi.

Sarı: Bebeğiniz doğduktan yaklaşık 5 gün sonra kakası sarımsı kahverengiye dönüşmeye başlayacak. Hem sarı, hem de yumuşak; neredeyse sıvı. 

Kahverengi: Anne sütüyle değil de mamayla besliyorsanız durum çok farklı olacak. Çünkü ikisi aynı değil; aynı şekilde sindirilmiyor. Bu defa sarı yerine kahverengi kaka göreceksiniz; üstelik daha sert olacak.

Diğer renkler: Bebeğin kaka renginin yediklerine göre değiştiğini artık biliyorsunuz. Katı mamaya geçince ne gibi değişiklikler oluyor diye de merak edebilirsiniz. 

Katı mamayla birlikte kakanın rengi koyulaşıyor. Koyu kahverengiye dönüyor. Bazen daha acayip renkler görülebiliyor; örneğin pancar yerse kırmızı, yabanmersini yerse mavi kaka görürseniz şaşırmayın. Hatta yeşil ve turuncu olanı bile var. Katı mamaya geçtiğiniz için kakanın içinde öğütülememiş küçük yiyecek parçaları da görebilirsiniz. 

Bebeğinizin altını değiştirirken kakanın yoğunluğuna dikkat etmenizde yarar var. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kaka genellikle yumuşak ve pelte gibi oluyor. Ama fazla suluysa dikkatli olun; bebeğiniz ishal olmuş olabilir. Çakıl taşı gibi taneli dokuya sahipse kabız da olmuş olabilir. 

Kakasının renginde ya da yoğunluğunda anormal değişiklikler görüyorsanız bebeğinizin doktoruyla görüşün. Çünkü size en sağlıklı bilgiyi o verecektir. Özellikle de:

Doğumdan birkaç gün sonra hala siyahsa

Kırmızı ve kanlıysa

Beyaz ya da griyse

Bir süredir suluysa

Bir süredir yapmakta zorlanacağı kadar büyükse

Doktora gitmeyi düşünüyorsanız ona bebeğin kakası hakkında ayrıntılı bilgi vermeye hazır olun; kaka rengindeki değişimleri düzenli olarak izlemenizde yarar var.