Antidepresan Yan Etkileri Neler?

Antidepresan yan etkileri bitmekle bilmiyor. Stres tetikçileri daima iş başında. Çalışma hayatı, para sıkıntısı, aile sorunları, trafik hepsi bizi depresyona doğru sürüklüyor. Şaibeli çözüm antidepresanlarda. Ortalıkta bin türlü antidepresan dedikodusu dolanırken insan ne yapacağını şaşırıyor. Neler konuşuluyor bakalım:

Antidepresan Diğer İlaçlarla Birlikte Alınınca Zararlı Olur Mu?

Hiçbir ilaç %100 güvenli değil ama antidepresanların en güvenilirler arasında olduğu kesin.  Diğer ilaçlarla birlikte kullanılınca zararlı olan, kan basıncını yükselten birkaç tür de var:

  • Monoamin oksidazlar. Depresyon tedavisinde çok etkili olmasına rağmen diğer antidepresanlarla birlikte kullanılması zararlı.
  • Zyvox isimli antibiyotik de aynı zararlı etkileri içeriyor.
  • 5-HTP ve pasif flora gibi serotonin seviyesine etki eden ilaçlarla alınmaması gereklidir.

Antidepresan kullanmak kişiliğimi değiştirir

Antidepresanların beyindeki kimyasallarla oynadığı doğru. Bu da sizin hislerinize, davranışlarınıza, hareketlerinize yansıyor. Ama garanti veriyoruz: bu “yeni sizi” seveceksiniz. Daha dayanıklı, daha sempatik, daha güvenli, daha cana yakın sizle tanışma vaktiniz geldi. 

Kısacası antidepresanlar kendinizi iyi hissettiriyor. Ama kişiliğinizi değiştirdikleri yalan. Çünkü onlar sadece depresyonu yok ederek gerçek sizi ortaya çıkarıyor.

Antidepresanlar Bağımlılık Yapar Mı?

Bağımlılıktan anladığınız sigara, uyuşturucu gibi maddelerse antidepresanları onlarla aynı kefeye koymayı unutun. Evet, uzun süre kullanınca beyin artık bu ilaca alışıyor ve adapte oluyor. Bu yüzden aniden bırakamıyorsunuz. Bırakma sürecinin de yavaş yavaş, doktor kontrolünde olması gerekiyor. Tamamen bırakınca beyin eski haline geri dönüyor. Kısaca antidepresanlar bağımlılık yaratmıyor ama bir anda da bırakılamıyor. 

Antidepresan Kullanmaya Başlarsam Bağımlı Olur Muyum?

Depresyonun başında olan birçok insan kısa süreliğine antidepresan tedavisi görüyor. Belirtiler geçtikten sonra da antidepresan kullanımına birkaç ay devam etmek öneriliyor.

Tedavi gören birçok kişide depresyon dönemsel olarak geri dönüyor. Bu nedenle doktorların çoğu uzun süreli depresyon tedavisini daha yararlı buluyor. Böylece gelecekte oluşabilecek belirtiler için de önlem alınıyor.

Antidepresan Kullanıyorum, Kilo Alırmıyım?

Her bünyenin antidepresana tepkisi farklı. Bazıları kilo alırken bazıları tam tersine kilo veriyor. Bu antidepresanın türüyle de ilgili. Yani siz “antidepresanlar kilo aldırıyor” yargısına pek de kulak asmayın. Bu tamamen bünyenize bağlı. Kim bilir, belki de antidepresan fit olmanızı sağlayacak. 

Yine de bu konuyu kafaya çok takıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz sizin için en iyi ve en etkili tedavi yolunu seçecektir.

Antidepresan Kullanırsam Hissizleşirmiyim?

Yanlış. Antidepresan kullanan bazıları kendilerini uyuşmuş ya da sersemlemiş hissediyor, evet. Ama diğer taraftan depresyonla kaybedilmiş hisler antidepresan tedavisiyle geri geliyor. 

Kendinizi gerçekten kötü hissediyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü her antidepresan türünün kendine has özellikleri var. Belki de kullandığınız tür sizi fazla etkilemiştir.

Antidepresan Kullanırsam Cinsel Hayatıma Etkisi Nedir? 

Çoğu kişide antidepresanlar cinsel isteği etkiliyor. Erkekler genellikle daha geç boşalıyor. Kadınlar da erkekler de daha zor orgazm oluyor. Bu konudaki tahminler değişken. Ama antidepresan kullananların yaklaşık % 20 – % 45 kadarının cinsel istek azlığı yaşadığını söyleyebiliriz. 

Wellbutrin tam bir antidepresan değil ama depresyona iyi gelen bir ilaç. Üstelik cinsel isteği azaltmıyor. Antidepresanınızın yanında bu ilacı da almak sizi daha iyi hissettirebilir. Üstelik antidepresanla gelen cinsel isteksizliği de azaltmaya yardımcı.

Bizim önerimizse antidepresanların böyle etkilerini kafaya takmamanız. Çünkü depresyon başlı başına cinsel istek düşmanı. Siz en iyisi ilaçlarınızı kullanın.