Yaz Polen Alerjisi ve Yazın Olan Alerjiler

Yaz mevsimi aile ve arkadaşlarınızla dışarıda vakit geçirmeniz için çok güzel bir zamandır. Birçok insan yazı kamp ve piknik yaparak, plaja giderek veya arka bahçesinde mangal yaparak değerlendirir. Fakat birçok açık alan alerjisi de dışarıda geçirilen bu etkinliklerle birlikte baş gösterir. Yaz polenlerine, arı sokmasına, böcek ısırığına, mangal dumanına, kamp ateşine ve hatta farkında olmadığı besinlere karşı alerjisi olanlar için bu etkinlikler bir kabusa dönüşebilir.

Yaz poleni alerjisi

Çim poleni, yaz boyunca havada en çok bulunan polendir. Bu polene karşı alerjisi olanlarda burun akıntısı, göz ve etrafında kaşıntı, hapşırma ve hatta zaman zaman astım krizleri bile gözlenebilir. Kimi insanlarda ise çim üstüne oturduktan sonra aşırı derecede kaşıntı veya kurdeşen görülmektedir.

Çim polenlerinden veya çimenlere temastan kaçınmak her ne kadar tamamıyla mümkün olmasa da, alerjik semptomları minimuma indirgemek mümkündür. Öncelikle, bazı alerji ve astım ilaçları, çim poleni alerjisi semptomlarını azaltmada kullanılabilir. Eğer havada yüksek miktarda polen bulunuyorsa ve polen alerjiniz ciddi boyutlardaysa; maske benzeri bir şey ile yüzünüzü örterek polen temasını minimuma indirgeyebilirsiniz. Son olarak, çime oturduğunuzda ya da değdiğinizde kaşıntı hissediyorsanız; çimenle temas etmeden 1-2 saat öncesinde bir antihistamin almanız birçok durumda sizin için faydalı olacaktır.    

Pikniklerde ortaya çıkan Besin alerjisi

Açık alanda yapılan piknik, mangal veya barbekü gibi etkinliklere gelen birçok insan, bu etkinliklere içerisinde ne olduğu bilinmeyen çeşitli yiyecekler getirecektir. Bu yiyecekler, besin alerjisi olan insanlar için büyük tehlike arz eder. Ayrıca, yumurta, süt, balık, fındık, fıstık gibi alerji duyduğunuzu bildiğiniz herhangi bir besini de farkında olmadan tüketebilirsiniz. Bu sebeple, besin alerjisi olan insanlar olası bir alerjik tepki için her zaman hazırlıklı olmalıdır, zaten alerjik tepkilerin çoğunluğu da alerji duyulan bir besinin farkında olmadan tüketilmesi sonucu gerçekleşir. 

Arı sokması ve böcek ısırığına karşı alerji

Arılar, yabanarıları ve sivrisinekler gibi ısıran ve sokan böcekler yaz aylarında oldukça aktiflerdir ve birçok insanda alerjik tepkilere yol açarlar. Birçok insan özellikle yaz aylarında arı sokması veya böcek ısırması sonucu bölgesel ağrı, kaşınma ve şişme gibi şikayetlerle hastanelere başvurur. Bunların yanında, bazı insanlarda böcek sokmaları sonucunda nefes alma zorluğu, kurdeşen veya anafilaksi gibi hayati tehlike arz eden tepkiler görülür. Unutulmamalıdır ki, böcek alerjileri tedavi edilebilir alerjilerdir ve tedavi seçeneklerini öğrenmek için bir alerji uzmanına danışmanız da alerjik durumunuza faydalı olacaktır.

Böcek sokmalarını engellemek böcek alerjisinden kaçınmanın en önemli kısmıdır. Çiçek koklamaktan kaçınmak; böcekleri üstünüze çekecek çiçekli ve çok renkli kıyafetler giymemek; böceklerin ilgisini çekebilecek parfüm ve kokuları kullanmamak, böcek alerjisi olan insanlara şiddetle tavsiye edilen kaçınma yöntemleridir. Ayrıca, açık alanlarda bulunduğunuz zaman kol ve bacaklarınızı kapayan uzun kıyafetler giymeniz, kapalı ayakkabılar kullanmanız ve çorap giymeniz çok önemlidir. Ek olarak, özellikle arılar için oldukça çekici olan şekerli içecekleri içmeden önce bardak, şişe veya kutu etrafında arı vb. olup olmadığını kontrol etmeniz de oldukça önemlidir.  

Sivrisinekler içinse vücut spreyleri, vücut kremleri, sinek caydırıcı mum vb. gibi birçok sineksavar bulunmaktadır.

Duman alerjisi

Mangal veya kamp ateşi gibi çeşitli kaynaklardan gelen dumana maruz kalmak yaz aylarında oldukça sıklıkla yaşanan bir durumdur. Genelde bu temas göz, burun ve ciğerleri tahriş etmesiyle bilinir fakat bir insanın dumana karşı alerjik tepki göstermesi de pekala mümkündür. Örneğin, bir insanın ağaç polenine alerjisi varsa, polenli bir ağacın yanmasıyla ortaya çıkan duman o insanda alerjik semptomlara sebep olacaktır.

Hassas göz ve buruna sahip insanlar ve astım hastaları, kamp ateşi veya mangal dumanına direkt olarak temas etmemeli ve olası bir kriz esnasında kullanabilmek için astım kurtarma ilaçlarını yanlarında hazır bulundurmalıdırlar.