Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu, insanların hayatlarını bir şekilde etkileyen çok sayıda ve/veya nedeni tam belli olmayan kaygıların yarattığı bir duygu durumu bozukluğudur. En yaygın anksiyete bozukluğu spesifik fobilerdir. Diğer anksiyete bozuklukları arasında, sosyal anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası Stres bozukluğunu sayabiliriz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Yaygın anksiyete bozukluğu, milyonlarca kişiyi etkileyen yaygın bir hastalıktır.
 • Yaygın anksiyete bozukluğunun tek bir nedeni olmasa da, bu bozukluğun gelişme riskini artıran birçok faktör vardır.
 • Anksiyetenin belirtileri ve semptomları duygusal veya davranışsal olabilir ve kişinin tehlikedeymiş hissine verdiği tepkileri de tanımlayan düşünce süreçleri olarak karşımıza çıkabilir.
 • Çocuk ve erişkinlerle karşılaştırıldığında yetişkinlerdeki kaygının semptomları arasındaki benzerlik ve farklılıklar tanıya bağlıdır.
 • Anksiyetenin kendini göstermesinde cinsiyetler arasında farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
 • Eğer bir sağlık çalışanı veya ruh sağlığı uzmanı yaygın anksiyete bozuluğundan şüphe duyuyorsa, sizi yoğun bir medikal görüşmeye ve fiziksel muayeneye tabi tutacaktır.
 • Genelde yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri, psikoterapi ve/veya ilaç tedavisinin bir kombinasyonudur.
 • Reçete edilen ilaçların yan etkileri varsa, anksiyete bozukluğu olan hastanın doktoruyla yakın ilişkide olması çok önemlidir; böylece Doktor ilaçla tedavinin doğru bir karar olup olmadığına ve eğer ilaçla tedavi doğru bir kararsa hangi ilacın kullanılacağına karar verecektir.
 • Anksiyeteyle birlikte seyredebilecek birçok komplikasyon mevcuttur.
 • Çeşitli yaşam tarzı tercihleri ve ailenin yardımları da anksiyeteyi önlemede yardımcı olabilir.
 • Yaygın anksiyete bozukluğunun giderilmesi için tedavi gereklidir.
 • Yaygın anksiyete bozukluğu hastaları için çeşitli destek grupları mevcuttur.

Yaygın Anksiyete(kaygı) Bozukluğu Nedir?

Yaygın anksiyete bozukluğu, çoklu ve/veya spesifik olmayan endişelerle kendini gösteren bir duygu durumu rahatsızlığıdır. Yaygın anksiyete bozukluğuyla birlikte gelen korku, kişinin uyuyabilmesini, düşünebilmesini veya diğer alanlardaki işlevlerini etkiler. Anksiyetenin semptomlarını kelimenin kendisinde bulmak mümkündür. Anksiyete kelimesi, boğulma ve üzgün anlamına gelen Latince anxietas kelimesinden gelir. Dolayısıyla, semptomları duygusal ve davranışsal olmakla birlikte biri sanki tehlikedeymiş hissine verilen tepkileri de içeren düşünce süreçlerinde ortaya çıkabilir.

Anksiyetenin (kaygının) Farklı Türleri Nelerdir ?

Anksiyete, performans anksiyetesinde olduğu gibi performansı iyileştiren yapıcı bir şekilde kendini gösterebilmekle birlikte, bireyin işlev görmesini engelleyecek seviyede korku, endişe veya ürkme hissine sebep olacak anksiyete bozukluklarına kadar uzanan bir yelpazede seyredebilir. En yaygın anksiyete bozuklukları spesifik fobilerdir. Diğer anskiyete bozuklukları arasında, sosyal anskiyete bozukluğu, panik bozuluk, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu görülür.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ne Kadar Sık Görülür ?

Yaygın anksiyete bozukluğu oldukça sık görülür. Aslında birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan doktorların en sık gördüğü anksiyete bozukluğudur. İnsanların yaklaşık %5’inde yaşamlarının bir noktasında yaygın ankisyete bozukluğu görülür. Bu da yaygın anskiyete bozukluğu teşhisi konmuş milyonlarca insan olduğu anlamına gelmektedir. Hastalık, genelde 20’li yaşların başında ortaya çıkar. Panik ve yaygın anksiyete, çocukların herhangi bir yaşında %0.7 sinde görülürken, çocukluk boyunca görülme yüzdesi %’20’dir.