Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Konu köpek eğitimi olduğunda en önemli maddelerden biri de tuvalet eğitimi. Eğer iyi bir başlangıç yapar ve zamanlamayı ayarlayabilirseniz yavru köpek tuvalet eğitimi düşündüğünüzden çok daha kolay olacaktır. Tuvalet eğitimine başlarken ilk olarak rutininizi yavru köpeğinizin ihtiyaçları etrafında şekillendirmelisiniz. Bu ihtiyaçlar da yine köpeğin yavru olduğu düşünüldüğünde tahmin edilebilir boyutta oluyor.

Yavrular uyandıktan kısa bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar, bu yüzden siz de onun uyanma saatlerinde yakınlarda olmalı ve onu uyandıktan sonra bahçeye ya da yürüyüşe çıkarmalısınız. Mamasını yemek de yavru köpeğinizin sindirim sistemini tetikleyen unsurlardan. Yemek yedikten yaklaşık 15 dakika sonra yeniden tuvalet ihtiyacı olacaktır. Yine yemek yedikten yaklaşık yarım saat sonra dışkılarını yapma ihtiyacı da duyarlar.

Yavru köpeklerin idrar torbalarını kontrol etmeleri oldukça zordur. Bu nedenle her saat başı ya da iki saatte bir tuvaletlerini yapmaları çok normal. Üstelik böyle durumlarda henüz tuvalet eğitimi almadıkları için tuvaletlerini buldukları ilk yere yaparlar. Bu yüzden özellikle köpeğiniz aktif ve oyuncuysa onu sık sık dışarı çıkarın ve dışarı çıktığı zamanlarda tuvaletini yapması gerektiğini ona yavaş yavaş öğretin.

Yavru köpeğinizin tuvalet eğitiminin henüz başındaysanız onun idrar, dışkı, yemek, uyku gibi rutinlerinin zamanlarını bir yere not edebilirsiniz. Ardından idrar ya da dışkı yapma vakti geldiğinde bunların her biri için belirlediğiniz sözcüklerle onu tuvalet eğitimi için dışarı götürebilirsiniz. Her biri için farklı bir komutla seslenmeniz onun bu sözcüğü o komutla ilişkilendirmesi açısından önemli. Böylece zamanla o da sözcükler sayesinde nereye ve ne için gittiğini kavrayacaktır.

yavru köpek tuvalet eğitimi

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Sırasında Yapılan Yanlışlar

Ne yazık ki yavru köpek tuvalet eğitimi her zaman düşündüğünüz kadar rahat ilerlemeyebilir. Bu durumda sık yapılan yanlışlardan kaçınmak tuvalet eğitimini daha hızlı ve daha kolay yapmanıza yardımcı olacaktır. İşte yapılmaması gereken yanlışlar;

 • Fazla mama vermek
 • Yavru köpek için uygun olmayan mamalarla beslemek ya da mama çeşidinin fazlalığı
 • Düzensiz beslemek
 • Yanlış zamanda beslemek, örneğin gece geç saatte
 • Yanlışlıkla Evin içine tuvaletini yaptığı zaman cezalandırmak
 • Çok fazla su içmelerine sebep olabilecek tuzlu yiyecekler vermek
 • Yavru köpeklerde idrar kokusuyla benzerlik taşıyan amonyak içeren temizleyiciler kullanmak
 • Tuvaleti geldiğinde haber vermesini ya da belli etmesini beklemek
 • Bahçeli evde yaşayanlar için köpeğin istediği zaman girip çıkması için arka kapıyı açık bırakmak
 • Evin içerisine tuvaletini yapmasına sebep olacak kadar uzun süre onu evde yalnız bırakmak
 • Çime benzetebileceği halı ya da kilimlerde oynamasına izin vermek
 • Bahçede yalnız kalmasını sağlamak ve tuvaletini bahçeye yaptığı zaman ödüllendirmemek
 • Yavru köpeğinizin gece tuvaleti geldiğinde uyanıp bunu size belli etmesini beklemek

Yavru Köpeğinizle Yürüyüşteyken Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeğinizi tuvalet eğitimi için dışarı yürüyüşe çıkardığınızda bir türlü tuvaletini yapmaması ve bunu eve saklaması sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun sebebi yalnızca evde tuvalet eğitimi almış olması ve bunu bir alışkanlık haline getirmesidir. Böyle durumlarda dışarıdayken tuvaleti olsa bile eve gelinceye kadar bekleyebilir. Ama bu alışkanlığı kırmanın yolları mevcut. Öncelikle sabahları erken kalkmalısınız ve o daha sabah ilk tuvaletini yapmadan önce onu yürüyüşe çıkarmalısınız. Sabırlı olmanız altın kural, dışarıda tuvaletini yapana dek beklemeli ve eve öyle dönmelisiniz. Bir süre sonra kullandığınız sözcüklerin de yardımıyla köpeğiniz dışarıda tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.

Unutmayın, köpekler alışkanlıkları olan hayvanlar. Ona sevgi, sabır ve ödüllendirme yolları ile yaklaştığınızda yavru köpeğiniz kısa sürede tuvaletini evin herhangi bir yerine değil, yalnızca yapması gereken yerlere yapacağını kısa sürede çözecektir. Aynı zamanda ona eğitim verirken seçeceğiniz sözcüklerle de komutları zaman içerisinde öğrenecek nereye ne için gittiğini bilecektir.