Yavru Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru bir köpek sahibi iseniz nasıl bakacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Yetişkin köpeklere göre yavru köpeklerin bakımı biraz daha farklı olduğundan bu konuda veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Yavru köpek sahipleri yüksek seslere karşı dikkatli olmalıdırlar. Yavru köpekler bu gibi durumlarda korkabilirler. Ve aynı şekilde küçük çocukların onları sevmek için yapacağı bazı hareketler onları ürkütebilir. Öncelikle Yavru köpeğinizin ev ortamında rahat etmesini sağlamalısınız. Özellikle çok sıcak bir ortamda kalmamalıdır ya da bulunduğu yerde hava akımı olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu tip durumlar sağlığını bozabilir. Yaşadığı alanın en iyi şartlarda olmasını sağlayın çünkü burada uyuyacak olduğu için aynı zamanda da kendisini güven ve huzur içinde hissetmesi önemlidir.  Evinizin içinde ona büyük bir kutu ya da kapalı bir alan sağlayabilirsiniz. 

Yavru köpekler günün yaklaşık olarak 16 saatini uyuyarak geçirirler ki bu oldukça normaldir. Hatta pek çok yavru köpek ölü gibi uyur ki bu da çok görülen durumlardan biridir. Yavru oldukları için uyku onların gelişimleri için çok önemlidir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda paniğe kapılmamalı ve köpeğinizin hasta olduğunu düşünmemelisiniz. Uyku durumlarının yavru köpekler için normal olduğunu unutmayın. 

Asla Zormalayın

Yuvasında iken asla köpeğinizi zor kullanarak oradan çıkarmaya çalışmayınız. Ne yapmak istiyorsa onu yapmasına izin vermelisiniz. Özellikle onu sıkıştırmayın ve kızdırmaya da çalışmayın. Ayrıca yavru köpeğinize Evin her yerini kullanma şansı da vermeyin. Evin çok büyük bir alana sahip olması onu korkutacaktır. Aynı zamanda ona tuvalet eğitimini küçükken vereceğiniz için bu durum yanlış alışkanlıklar edinmesine de neden olabilir. Evinizi ona yavaş şekilde ve alıştırarak tanıtmanız önemlidir. Özellikle girmesini yasakladığınız bölgeleri iyice anlatmalı ve belli etmelisiniz. 

Yanlış bir şey yaptığında yavru köpeğinize kızarsanız bir başkası aynı anda onu sevmemelidir. Bu durum onun aklını karıştıracaktır. Aynı zamanda aklı karışacağı gibi şımarmasına ve sözünüzü dinlememesine de neden olabilir. İlk gün itibari ile tedbirlerinizi alarak eğitimine dikkat etmelisiniz. Sizin sözünüzü dinlemesi gerektiğini ona öğretmek önemli bir durumdur. 

Elle Muayene Önemli

Yavru köpeğinizin bakımında ve eğitiminde dikkat etmeniz gereken pek çok şey vardır ki bunlardan biri onun sağlığı ile ilgili sürekli göz ve el muayenesi yapmanızdır. Veteriner hekim kontrollerini alsa ihmal etmemelisiniz ve tüm aşılarını tam zamanında yaptırmalısınız. Aşıları tam olan bir köpeğin hayatının da sağlıklı geçeceğini unutmamalısınız. Kulaklarını, dişlerini ve ayaklarınız tırnaklarını, patilerini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Tüy bakımı da yavru köpeklerde  çok önemlidir. Beslenme bozukluğu varsa tüylerinde de sıkıntı olabilir. Bu nedenle tüylerini sık sık kontrol etmeli ve herhangi bir açılma olup olmadığına bakmalısınız. Sabah ve akşam tüylerini mutlaka fırçalamalısınız ve bunun için özel bir fırça ve eldiven kullanmalısınız. Yavru iken tüy fırçalamaya alışan köpekler ilerde çok daha fazla rahat ederler ve siz de zorlanmazsınız. Deri problemi olup olmadığına da özellikle dikkat etmelisiniz. 

Doğru Beslenme

Yavru köpeğinizin bakımı olduğu kadar beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Yavru köpeğinizin yaş grubuna, cinsine ve özelliklerine uygun şekilde mamalar almaya özen göstermelisiniz ve bu konuda mutlaka veterinerinize danışmalısınız. Sağlıklı bir köpeğe sahip iseniz çok fazla koku olmayacaktır. Ter bezi olmadığı için terlemezler. O nedenle çok sık yıkanmaya da ihtiyaçları oluşmaz. Köpekleri sık yıkamak derisinde ph düzeyinin de düşmesine neden olabileceği gibi bir takım rahatsızlıklar oluşabilir. Genel olarak yavru köpeğinizi ayda bir kez yıkamak yerinde bir davranış olacaktır. Köpeğinizi düzgün tekrarlarla fırçalamanız halinde zaten temizlemiş olacaksınız. Yıkamadan önce onu ılık suyla ıslatmanız alışması ve korkmaması için önemlidir. Özel ilaçlar içeren şampuanlar kullanmanız da tavsiye edilir.