Yavru Köpek Aşıları ve Takvimi Nedir?

Aşılar bir yavrunun sağlık planının gerekli bir parçasıdır. Aşıların ve aşırı aşılamanın potansiyel riskleri konusunda bazı tartışmalar olsa da, çoğu uzman bazı temel aşıların yavru köpeği hastalıklardan korumak ve yayılmasını önlemek için gerekli olduğu konusuda hem fikirdir. 

Neden Yavru Köpeğinizi Aşılarsınız? 

Yavru köpekler doğduğunda, Bağışıklık sistemleri tamamen gelişmemiştir, bu yüzden hastalıklarla mücadele edemezler. Ancak, yavru köpeğin hayatının ilk bir kaç günü boyunca, emziren anneler kolostrum adı verilen antikor zengini süt verirler. Bu antikorlar yavru köpeğe hastalıklara karşı geçici bağışıklık sağlarlar. Bağışıklığın uzunluğu köpekten köpeğe değişirken, Genellikle anne antikorlarının 16- 20 hafta sonra yol edildiğine inanılmaktadır.

Yavru köpek aşısını yaptırın. Aşılar bağışıklık tepkilerini tetiklemek ve hastalıkların gelecekte bulaşmasını engellemek için tasarlanmıştır. Tüm yavru köpeklere belirli temel aşılar uygulanmalıdır. Bunlar bağışıklığı, tehlikelere karşı korumayı sağlarlar ve çoğu coğrafi bölgede yavru köpekler için gereklidir. Konumunuza ve köpeğinizin çevresine bağlı olarak, aynı zamanda daha özel aşılar isteyebilirsiniz. Yavru köpeğinizin bu hastalıklara maruz kalma riski ile ilgili olarak veterinerinize danışın.

Köpek Aşılar Nasıl İşe Yarar?

Yavru köpek aşıları tipik olarak 6- 8 haftalıkken tatbik edilmekte, daha sonra 4 aylık olana kadar her üç, dört haftada bir tekrarlanmaktadır. Bu aşılardan bazıları, karma aşı denilen tek bir iğneyle birlikte verilmiş olabilir. Yavru köpeğinizin ilk veteriner muayenesinde, veterineriniz aşı programı ve kalp kurdu, haşaratların öldürülmesi gibi köpeğinizin diğer tedavilerine karar verecektir. Aşılar ateşli ya da hasta bir köpeğe asla verilmemelidir, aşı etkili olmayacaktır ve aslında köpeği daha da kötüleştirebilir. Sonraki her ziyaret süresince, veterineriniz ilk olarak genel bir muayene yapacaktır. Aşı enjeksiyonu genellikle ağrılı değildir. Bazı yavru köpekler o kadar da tepki vermezken, bazıları bir miktar çimdik ya da sokma hissi hissediyor gibi görünür.

Bir aşı uygulandıktan sonra, bağışıklık hemen sağlanmaz. Etkili olması için, 5 ya da 10 gün geçmesi gerekir. Ancak, hala anne antikoruna sahip yavru köpekler aşıdan etkilenmemiş olacaklardır. Eğer bir yavru köpek hala anne antikorlarına sahipse, yapacak bir şey yoktur, dolayısıyla aşı takviyesi uygulamak için de sebep yoktur. Dört ay tamamlanıncaya kadar ya da tüm köpek yavruları aşıları tamamlanıncaya kadar gerçek bağışıklık belirsizdir. Tüm aşıları tamamlanıncaya kadar, yavru köpeğinizi köpek parkına götürmekten ya da bilmediğiniz hayvanlarla köpeğinizi bir araya getirmekten kaçının. Temel bir aşı takvimi için aşağıdaki tabloya bakınız.

Aşı Riskleri

Nispeten nadir olsa da, aşılarla ilişkili bazı riskler vardır. Aşı reaksiyonları ve yan etkileri genel olarak hafif ve sınırlıdır. Bulgular aşının yapıldığı yerde acı ve şişlik, halsizlik ya da ateştir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar daha nadir görülür, fakat tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Eğer yavru köpeğinizde ürtiker, yüz şişmesi ya da solunum güçlüğü ortaya çıkarsa, derhal veterinerinize başvurun.

Aşılar bağışıklık sistemini uyardığı için, bir oto-immün hastalığı geliştirme riski mevcuttur. Aşılanan tüm köpeklerle etkilenenleri karşılaştırmayı düşündüğümüzde, bu çok nadirdir. Ancak, oto-immün hastalıklar ciddi ve tedavi etmesi zor olabilir. Ortaya çıkan hastalıklar, kan hastalıkları, sinir-kas sorunları ve cilt problemleridir.

Potansiyel yan etkilere rağmen çoğu veteriner ve evcil hayvan uzmanları, köpek aşıları söz konusu olduğunda faydalarının risklerine göre ağır bastığı konusunda hemfikirdir. Ancak, yetişkin aşılarıyla birlikte çoğu veteriner daha az aşılama protokolünü benimsemektedirler. Her yıl bir düzen içinde verildikten sonra, yetişkin aşılarının her üç yılda bir tavsiye edilmesi daha olasıdır.

Aşı Türleri

Yaş

TEMEL AŞILAR

TEMEL OLMAYAN AŞILAR*

 

6-8 hafta

Gençlik Hastalığı, Kanlı ishal(parvovirüs), Hepatit

Adenovirus, Coronavirus, Leptospira, Parainfluenza(köpek nezlesi)

 

9-11 hafta

Gençlik Hastalığı, Kanlı ishal(parvovirüs), Hepatit

Adenovirus, Coronavirus, Leptospira, Parainfluenza(köpek nezlesi),Bordetella

 

12-14 hafta

Kuduz, Gençlik Hastalığı, Kanlı ishal(parvovirüs), Hepatit

Adenovirus, Coronavirus, Leptospira, Parainfluenza(köpek nezlesi), Lyme

 

Yetişkin aşıları

Yıllık aşılar bazen hala verilirken, çoğu veteriner sadece üç yılda bir aşılama önermektedir.

*Temel olmayan aşıların tavsiye edilmesi köpeğinizin çevresi ve coğrafi konumunuza bağlıdır. Yavru köpeğinizin maruz kaldığı durumlarla ilgili olarak veterinerinize danışın.