Yavru Kediye Nasıl Bakılır ?

Kedi seviyorsanız ve birlikte yaşamak için bir yavru kedi sahibi olduysanız bakımı konusunda da son derece dikkatli ve hassas davranmanız gerekir. Yavru kedi aldığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri kedinizin yaşı, cinsi, ırkı ve cinsiyeti olmalıdır. Pek çok bakım yöntemi kedinizin bu özelliklerine göre yapılacağı için ne kadar çok bilgi edinirseniz işiniz o kadar kolay olacaktır. Aldığınız kedinin sağlık durumu ile ilgili sizin de fark edebileceğiniz şeyler vardır. Bunlardan ilki kedinizin gözlerindeki canlılıktır, herhangi bir çapaklanma ya da akma olup olmadığına bakmalısınız. Kuru ve canlı bakışlara sahip kediler daha sağlıklıdırlar. Kedinizin tüyleri de sağlığı konusunda en çok bilgi verenler arasında ilk sıradadır. Tüylerinin parlak olması ve temiz olması önemlidir. Islak ya da yapış yapış bir görüntü olmamasına dikkat etmelisiniz. Kedilerin kulak içlerinin temiz olmasına ve herhangi bir akıntı olup olmadığına bakılması da en önemli genel sağlık gözlemlerinden biridir. 

Anneden Ayırmayın

Yavru kedi alıyorsanız en doğru zamanın 3 ayını doldurmuş kediler olduğunu unutmamalısınız. Anne sütünden kesilmiş olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda her kedi yavrusu anne eğitimi aldığından bu süreyi onlara muhakkak tanımalısınız. Daha erken sürelerde kedi almamaya ve onları annelerinden mahrum etmemeye büyük özen göstermelisiniz. Pek çok yavru annesinden gerekli besinleri bu dönemde alıp, kardeşleri ile oyun oynamayı ve tuvalet alışkanlığını edinmeyi öğrenirler ki bütün bunlar kediler için son derece hayati durumlardır. 

Ortama Alışmasına Müsaade Edin

Eve getirdiğiniz yavruyu öncelikle çok geniş olmayan ve etrafı kapalı bir alanda tutmalısınız. Sakin bir ortamda olmasına özen gösterin ve etrafı koklayarak tanımasına izin verin. Annesinden yeni ayrılmış bir kedi yavrusunun ilk zamanlarda annesini ve kardeşlerini arayacağını akılda tutmakta fayda var. Böylece onun hareketlerini kolaylıkla anlayabilir ve ona yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz onu kucağınıza alarak ve ilgilenerek de bu alışma sürecini geçirebilirsiniz. Böylece hem korkularını azaltmış, hem de size alışmasını sağlamış olursunuz. 

Dikkatli Olun

Yavru kediniz eve geldiğinde tuvaletini yapmakta sıkıntı yaşayabilir. İlk gün için böyle durumlar oldukça normaldir. Bulunduğu yere yakın bir şekilde yemeğini ve suyunu bırakmalı ve hareketlerini dikkatle ve sabır içinde gözlemlemelisiniz. Yavru kediler için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, yakın çevrelerinde keskin, yutmasına neden olabilecek nesneler ya da kırılabilecek türden herhangi bir eşya bulundurmamak olacaktır. Keşif duygusu son derece yüksek olan yavru kediler bu gibi durumlardan dolayı ciddi zararlar görebilirler. Elektrik kabloları da yavru kediler için en önemli ve hassas davranılması gereken konuların başında gelmektedir. Kabloları kemirmeye çalışabilecekleri için açık bir şekilde durmalarını muhakkak önlemelisiniz. 

Uyku ve Alışkanlıklar

Kediler yavru hallerinde genellikle günde 16 saat civarında uyurlar. Genel olarak büyük kediler de uyurlar ancak, yavrular için uyku süresi çok daha uzundur. Çok hareketli oldukları için fazla enerji harcayarak çok yorulurlar ve bunu fark etmezler. Kedinizi yavru iken nerede ve nasıl uyutmak istiyorsanız ona göre davranabilirsiniz. Yanınızda uyumasını istiyorsanız yavru iken bu çok daha kolay olacaktır. Ancak unutmayın ki yavru kedilerin alışkanlıklarını büyüdüklerinde terk etmeleri zor olabilir. Bu nedenle yapacağınız her şeyi düşünerek uygulamalısınız. 

Beslenme

Yavru kedilerin beslenmeleri son derece önemli bir konudur. Özellikle kalorisi yüksek mamalar terich etmelisiniz. Protein açısından zengin ve mineral destekli mamalar alabilir ve bu konuda veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Yavru kedilere yaş ya da kuru mama verebilirsiniz ve zaman zaman vitamin takviyesinde de bulunabilirsiniz. 

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimini annesinden alacağı için öğrendiği şekilde davranacaktır. Evinizin tuvaletine ya da banyosuna kum koyarak ona tuvalet terbiyesi de verebilirsiniz. İlk zamanlar istenmeyen şeyler yaşarsanız ona asla kızmamalı ve sabır içinde hareket etmelisiniz.