Yaşlılar İçin En İyi Sporlar Hangileri ?

Yaş ilerledikçe her şey zorlaşıyor. Hastalıklar, sakatlıklar etrafımızı sarıyor. Artık eskisi gibi hareket etmek neredeyse mümkün olmuyor. Gençlikte rahatça yapılan işler, şimdiyse birer angarya. Eğilip kalkmak bile bazen çok zor. Ancak bunun aksine yaş ilerledikçe spora olan ihtiyaç artıyor. Spor neredeyse bütün hastalıkları önlemede, hatta yenmede kilit öneme sahip. Hal böyleyken de yaş 50’yi geçti mi spor yapmak bir alışkanlık halini almak zorunda. Ancak gerçekte durum ne yazık ki böyle değil. Özellikle ülkemizde insanlar yaşlandıkça spordan uzaklaşıyor. Bu nedenle kemik erimesi, şeker hatta kanser vakaları her geçen gün artıyor. Oysaki yapılması gereken çok basit: haftada en az 3 gün 1 saat spor. İşte bu kadar. 

Haftada 3 gün en az 1 saat spor şart dedik. Bu rakam kimileri için çok gibi görünebilir. Ancak şimdiden şunu söyleyelim. Bu sporlar ille de koşu, boks ya da tenis gibi yoğun kardiyo ve dayanıklılık gerektiren sporlar olmak zorunda değil. Şimdi gelin 50 yaş üzerindeki insanlar için en uygun sporlara geçmeden önce spor için hazırlanalım. Bakalım 50 yaş üzeriysek ve spor yapmaya başlayacaksak neler yapmanız gerekiyormuş.

Spordan önce nasıl hazırlanmalıyım?

Yaş 50 oldu. Artık eskisi gibi incecik ya da atik değiliz. Eskiden merdivenleri 2’şer 2’şer çıkarken, şimdilerde asansörsüz binaların yanından bile geçmiyoruz. E tabi bunun bin bir türlü nedeni var. Yıllar geçti. Pek çok hastalık da peşinden geldi. Kimimizin kemikleri eridi gitti, kimimizdeyse şeker gibi güçten düşüren rahatsızlıklar çıktı. Hal böyle olunca da spora olan ilgimiz eridi gitti. Ancak daha önce de dediğimiz gibi bu böyle gitmez. Spor şart. Fakat körü körüne spor yapmak da faydadan çok zararlı. Örneğin henüz fark etmediğiniz ya da tetikleyici arayan bir rahatsızlığımız olabilir. Mesela kalp sorunları kapımızı çalmak üzere olabilir. Biz de fark etmeden kardiyo gerektiren bir spor yaparsak kalbimiz yorulabilir, hatta kalp krizine bile neden olabilir. Bu nedenle spora başlamadan önce mutlaka bir dizi Doktor kontrolünden geçmek şart. Üstelik bu yalnızca oluşacak sorunları ortadan kaldırmaya yaramaz. Aynı zamanda var olan problemlerimize de yardımcı olur. Örneğin doktorumuz bize iyi gelecek sporlar tavsiye edebilir. 

Diyelim ki doktor kontrolünden geçtiniz. Doktorunuz dilediğiniz sporu yapabileceğinizi söyledi. Siz de kendinize yürüyüşü seçtiniz. Fakat yine hemen spora başlamıyoruz. Önce bir spor mağazasına uğruyoruz ve bize en uygun yürüyüş ayakkabısını seçiyoruz. Tabii hazır gelmişken havlu ve pamuklu tişörtümüzü de alıyoruz. 

Alışverişi yaptık. Spora hazırız. Tabii yine aceleci davranmıyoruz. Öncelikle ısınma hareketleri yapıyoruz. Sonra ağır tempoyla başlayarak yavaş yavaş hızlanıyoruz. Gün geçtikçe süremizi uzatıyoruz. İlk günler kesinlikle kendimizi yormuyor, spor yaparken rahatça konuşamayacak duruma geldiysek hemen duruyoruz. 

Temel hazırlık aşamasını öğrendik. Şimdi bakalım 50 yaş üzerinde hangi sporlar bize neden uygunmuş.

Masa tenisi

Masa tenisi 50 yaş üzeri insanlar için en uygun sporlardan. Hem çok fazla yormuyor, hem de içinde pek çok farklı hareket barındırıyor. Bu şekilde tüm vücudu çalıştırıyor. Ayrıca sakatlanma riski çok düşük. Bu çok önemli bir faktör. Çünkü yaş ilerledikçe sakatlanma riski de giderek artıyor. Üstelik en az 2 kişiyle oynanabildiğinden çok da zevkli bir oyun. 

Yüzmek

Yüzmek 7’de 70’e hemen herkesin yapabileceği bir spor. Faydası saymakla bitmiyor. Örneğin suyun içinde olduğunuzdan eklemlere yapılan basınç azalıyor. Böylece eklem yaralanmaları neredeyse imkansız hale geliyor. Sırt, kol, bacak, karın ve kol dahi vücudun her yerini çalıştırıyor. Üstelik çok da yormuyor. Bu nedenle kalp dostu. Sizde düzenli olarak yapabileceğiniz bir spor arıyorsanız yüzmek sizin için biçilmiş kaftan.

Bisiklete binmek

Bisiklete binmek ne yazık ki ülkemizde çok ilgi görmeyen bir spor. Bunun en büyük nedeni uygun bisiklet yollarının yalnızca parklarda ve sahillerde olması. Ancak eviniz bu tür yerlere yakınsa bisiklete binmek sizin için güzel bir seçenek olabilir. Tabii bisiklete binmek isteyen fakat evi uygun alanlara yakın olmayanlar için bisikletten uzak durun demiyoruz. Aksine alın bisikletinizi yürüye yürüye sahile inin diyoruz. Bu sizin hem yürümenizi hem de ardından bisiklete binmenizi sağlar. Bu şekilde çok daha fazla spor yapmış olursunuz. 

Bisiklete binmenin faydası da en az diğer sporlar kadar fazla. Vücuttaki hemen her kası çalıştırıyor. Kalbi yormuyor. Tek dikkat edilmesi gereken nokta düşüp bir taraflarınızı yaralamamak. Bunun için de alabileceğiniz bazı önlemler var. Örneğin dizlik ve dirseklik takabilirsiniz. Kendinize bir kask alabilirsiniz. Bu şekilde ciddi yaralanmalardan korunmuş olursunuz.