Yaşlanma karşıtı ürünlere kaç yaşında başlanmalı?

Tüm kadınların ortak sorunlarından biri ciltteki kırışıklar. Mimikler sağ olsun daha 30’larımızda ilk kırışığımızla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda da bize modern dünyanın getirdiklerinden yararlanmak düşüyor. Yani yaşlanma karşıtı ürünlerden. Yaşlanma karşıtı ürünler birçok kadına hayatı boyunca eşlik ediyor. Ama çoğu kadın da onları ne zaman kullanmaya başlayacağını bilemiyor. Erken mi olur, geç mi kaldım? gibi sorular aklımıza takılıp duruyor. Özellikle de 20’li yaşlardaysanız cildinizin güzelliği dünyanın en önemli şeyiymiş gibi hissediyorsunuz. Ama bir yanda da mor halkalar, gülünce hafiften belirginleşen çizgiler size bakıyor. Ne yapmak gerek?

Uzmanlara göre 20’li yaşlardaysanız cildiniz için dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var: sigaradan uzak durmak ve cildinizi güneşten korumak. Aslında gençler ciltlerini güneşin zararlı etkilerinden korumak için pek de dikkatli davranmıyorlar. Oysa kullanmanız gereken güneş kremi geniş spektrumlu olmalı. Yani hem UVA hem de UVB ışınlarına kaşı cildinizi korumalı, en az 30 faktörlük olmalı ve de onu yüzünüze her gün sürmelisiniz. Kısacası 20’li yaşlarda ve 30’lu yaşların başında yapacağınız en akıllıca hareket yaşlanmayı önlemek olacak.

Yaşlanma karşıtı ürünlerin dezavantajı

Uzmanlara göre sigara ciltteki kolajeni azaltıyor. Bu yüzden de sigara içen ve güneş kremi kullanmayan birinde kırışık oluşma oranı aynı yaşta olup sigara içmeyen ve güneş kremi kullanan birinden tam 10 kat daha fazla. Sağlıklı alışkanlıkları olan bir gencin bu durumda yaşlanma karşıtı ürünlere para yatırmasına gerek olmuyor. Çünkü zaten cilt sahip olması gereken maddelere sahip, dışarıdan almasına gerek yok. Kısacası 20’li yaşlarda yaşlanma karşıtı ürün kullanmak yağmurlu havada çimen sulamaya benziyor. Hatta daha da kötüsü cildinizi yıpratıyor. Hatta bazı araştırmalara göre 20’li yaşlarda yaşlanma karşıtı ürünler kullanan kadınların ciltleri daha yağlı olmaya başlıyor.

En iyi cilt bakımı

Uzmanlar gençler için en iyi cilt bakımının gün sonunda antioksidan bir nemlendirici kullanmak olduğunu söylüyor. Bu nemlendiriciler C vitamini, E vitamini, yeşil çay, niasinamid gibi maddeler içeriyor. Böylece cildinizi güneşin ve hava kirliliğinin verdiği zararlardan arındırıyor, yeniliyor. 

Özellikle A Vitamini içerikli kremler aslında tam da 20’li yaşlardaki gençlerin ihtiyacı olan şey. Çünkü hem akne oluşumunu engelliyor, açılan gözenekleri sıkılaştırıyor ve son olarak da kolajen üretimini arttırarak daha esnek bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. A vitamini içeren kremleri retinoid adı altında bulabilirsiniz. Ama hamile ve emziren kadınlar için yine de önerilmiyor. Ve hatırlatalım, retinoidler kullanmaya başladığınız ilk haftalarda cildinizde kuruluk, kızarıklık ve döküntüler oluşturabilir. Alıştıktan sonra böyle sorunlarla karşılaşmazsınız. 

Kırışıklar için Botoks yaptırsak mı?

20’li yaşlarda oluşan kırışıklar için botoks yaptırmayı düşünenleriniz varsa vazgeçmelisiniz. Öncelikle botoksun kesin bir etki yarattığı bile bilinmiyor. Ayrıca hatırlatalım, botoks sonrası cildinizde belki kırışık kalmıyor ama cildiniz eskisinden daha yaşlı görünüyor. Özellikle açık tenli kişilerde kırışıklar çok daha belirgin oluyor ve erken yaşta görülmeye başlıyor. Ama bu botoks yaptırmanız için bir neden değil. Emin olun plastik gibi görünmekten hoşlanmayacaksınız. 

Kısacası gençlerin ne korkmasına ne de yaşlanma karşıtı ürünlere tonlarca para harcamasına gerek var. Çünkü genç cilt kendi kendini yenileme özelliğine sahip ve zaten yeterince kolajen içeriyor. Dolayısıyla kolajen takviyesi yapmanıza gerek kalmıyor. Yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya 30’lu yaşlarınızda başlayabilirsiniz. Çünkü artık sizin de cildiniz birkaç yıl içinde kırışma belirtileri gösterecek. Şimdi gelin 20’li yaşlarda ve 30’larınızın ilk yıllarında yapmanız gerekenleri özetleyelim:

Her gün güneş kremi kullanın

Sigara içmeyin

Cildinizi nemlendirin

Cildinizi temizleyin

A vitamini içerikli kremler kullanın