Yaşlanınca kemikler niye erir?

Beliniz bükülmeden sessiz gelen düşmanı tanıyın. Şansınız varsa osteoporoz kemiklerinizi kırar. Peki yaşlanınca kemikler niye erir?    

Osteoporoz yaygın sağlık sorunlarından. Kemikler zayıflıyor. Aniden kırılıyor. Bir de habercisi var: Osteopenia. 

Yaşınız ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun osteoporoz ve osteopenia sizi etkileyebilir.

Belki şimdi kemikleriniz sapasağlam. Aklınıza geleni rahatça yapıyorsunuz ama unutmayın: Bunlar çok sessiz ilerleyen sorunlar. Ortada görünür işaret bırakmıyorlar. Sonra bir bakıyorsunuz boy kısalması veya kambur çıkıvermiş. Karşılaşacağınız ilk belirti kemik kırığı olursa yine şanslısınız. 

osteoporozYaş ilerledikçe kemikler daha hızlı eriyor.

Osteoporoza bağlı kemik erimesi  

Kemik erimesi yılların birikimiyle oluşan ciddi sorunlardan. Otururken, ayakta dururken, öksürürken ya da sevdiğiniz birine sarılırken kemiklerdeki normal baskıyla bile acılı kırıklar oluşabilir. İlk kırığın peşinden yeni kırık riski daha da artar. 

Belirtileri ne?

Osteoporoz genellikle acısız ve belirtisiz ilerliyor. Boy kısalması ve kambur ilerleyen yaşla fark ediliyor. Doktor acılı bir kırılmanın ardından teşhisi koyuyor. Bu kırıklar genellikle kalçada ya da sırtta oluyor. 

Osteopenia neyin habercisi?

Osteopenia haberci demiştik. Bu sorun tedavi edilmezse peşinden osteoporoz gelir. 

Osteoporoz belirtileri kemik erimesi yavaşlatılarak, sahip olunan kemik miktarı arttırılarak ve kırık ihtimali düşürülerek ortadan kaldırılabilir. Osteopenia tanısı için kemik yoğunluğu testi şart.

Osteoporozunuz varsa kemikleriniz incelir, yapısı bozulur ve kırılganlaşır. Alışveriş poşeti taşımak bile sırtınızda omur çökmesine ya da kırığa neden olabilir. Atacağınız adımı hesap etme mecburiyeti en hafifinden gerginlik yapar. Daha ileri düzeyde sokağa çıkamaz hale gelebilirsiniz. 

Bilen yok. Kemikler yaşayan karmaşık dokular. Sürekli kendilerini yeniliyorlar. Özellikle yetişme çağında kemikler genişliyor, güçleniyor. Belirli bir yaşta yeni kemik oluşumu yavaşlıyor.

Bu da toplam kemik miktarında azalmaya neden oluyor. 

Kemik kaybı belli bir noktaya ulaşırsa osteopenia var demektir. Kemik kaybının ciddiye bindiği Osteopenia’nın bir ileri aşaması: Osteoporoz. Osteoporozun ilk aşamasında işaret ya da belirti olmayabilir. Kemiğin yok olma süresi oluşma süresinden daha hızlıysa, kemik erimesinin şiddeti kemik mineral yoğunluğu testi (BMD) ya da kemik yoğunluğu taraması ile teşhis edilebilir.

Riski ne? 

Riskleri bilmek hastalığı kontrol etmenize yardımcı olur. 

Aile: Osteoporoz aile mirası gibidir. Annenizin kalçası kırılmışsa, bel kemiği bozulmuşsa osteoporoza yakalanma riskiniz yüksek. 

Cinsiyet: Kadınlar için risk erkeklerden 4 kat daha fazla. 

Yaş: 50 yaşını geçmiş kadınlarda risk yüksek.