Yasemin Çayı Nedir ?

Yasemin çayı Çinlilerin meşhur yeşil çayından üretilir. Son zamanların en popüler çayları arasındaki yerini alır. Yasemin çayının güzel kokusu yanında birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bazı kanser türlerini engellemekten tutun da stresle mücadeleyi kolaylaştırmaya kadar birçok sağlık sorunuyla savaşmanızı kolaylaştıracak bir bitkiden söz ediyoruz.

Yasemin çayı bu faydalarının yanında tansiyonu düşürmesiyle, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle, kolesterol seviyesini düşürmesiyle ve yaşlanmayı geciktirmesiyle de bilinir. Yasemin çayının kilo vermek isteyen kişilere de yardımcı olduğu bilinen faydalar arasında. Ayrıca yasemin çayının sakinleştirici ve damarları gevşetici etkisi sayesinde damar tıkanıklıklarını, kalp krizlerini ve felci engelleyebildiği de biliniyor.

Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yasemin çayı bazı bakterilerin büyümesini de engelliyor. Bu bakteriler özellikle Koleraya, gribe ve dizanteriye neden olan bakteriler. Bunların yanında bu çayla gargara yapmak ya da ağzınızı çalkalamak diş çürüklerini engellemeye de yardımcı.

Yasemin çayı Baş ağrısına ve solunum problemlerine de iyi gelir. Vücudunuzdaki sıvı dengesini ayarlar. Yasemin çayı aynı zamanda afrodizyak olarak da değerlendirilebilir. Bunun nedeni içerdiği linalool, jasmon, indole ve benzoik asit. Bu maddeler bitki bilimciler tarafından afrodizyak hazırlanışında kullanılan maddeler.

Bakalım değişik değişik yasemin çayları nasıl hazırlanırmış.

Çoğu insan yasemini poşet çay olarak tercih eder. Ancak kendiniz hazırlamak istiyorsanız bakın nasıl yapmalısınız.

Buzlu çaya yeşil ve beyaz yasemin katarak bir çeşit yasemin çayı elde edebilirsiniz. Ancak buzlu çaya eklemeden önce yasemin çayınızın soğuk olduğundan emin olmalısınız. Yeşil ve beyaz yasemin seçenekleri siyah olanıyla karşılaştırıldığında daha fazla antioksidan özelliği taşır.

Siyah yasemin: 1 fincan kaynamış suya yasemin yapraklarını ekleyin. Üzerini kapatın ve 3 ile 5 dakika arasında bekleyin. Çayınız hazır.

Kokulu yasemin: 1 fincan kaynamış suyla kokulu yaseminin birleşmesinden harikalar yaratıldığını göreceksiniz. Yasemin yapraklarını kaynamış suya atın ve üzerini örtüp 2 -3 dakika bekleyin, çayınız servise hazır.

Beyaz yasemin: 1 fincan kaynamış suya 2 çay kaşığı beyaz yasemini ekleyin. Üzerini kapatın ve 2 – 3 dakika bekleyin. Afiyet olsun.

Yeşil yasemin: 1 fincan kaynamış suya bir çay kaşığı yeşil yasemini ekleyin. Üzerini kapattıktan sonra 5 – 8 dakika bekleyin. Çayınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Yasemin çaylarının hazırlanışlarındaki ve bekleme sürelerindeki değişikliğin nedeni yasemin çayı türünün çok sert ya da çok hafif olması. Hamile kadınlar yasemin çayı tüketirken dikkatli olmalı. Çok fazla miktarda yasemin çayı tüketmeleri doğru olmayabilir. Ayrıca yasemin çayı aç karnına tüketilmemeli. Aç karnına tüketildiğinde mide asidini arttırıp Mide yanmasına neden olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yasemin çayı yeşil çaydan türemiş bir tür. Kendi içinde siyah, yeşil, beyaz ve kokulu olmak üzere 4 türe ayrılıyor. Her bir türün hazırlanışı ve demlenme süreleri kendine göre farklı. Bunun nedeni yaseminin kimi türlerinin diğerlerin daha sert ya da daha hafif olması. Yasemin çayı bin derde deva içeceklerden. Baş ağrısı, solunum problemleri, kalp ve damar hastalıkları hatta bazı kanser türleri engellediği sağlık sorunları arasında. Bunların yanında yasemin çayıyla gargara yapmanın diş çürüklerini engellediği de biliniyor. Yasemin çayında bir de sürpriz saklı. İçeriğindeki kimyasallar sayesinde libidoyu arttırıcı etkisi var. Yani yasemin çayı doğal afrodizyaklar arasında.

Yasemin çayı ve yararları hakkında daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.