Yaşam tarzının prostat sağlığına etkisi nedir?

Yaşam tarzının prostat sağlığına etkisi nedir? Prostat sorunlarını engellemenin yolu yiyip içmekten geçiyor. Ama neleri?

Prostat sağlığına iyi gelen doğal yaşam tarzı ve beslenme şekillerinden bahsetmek mümkün. Bakalım hangilerini hayatınızın içine alıp uygulayacaksınız.

Bol meyve ve sebze tüketin: Meyve ve sebzeler antioksidan, vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin. Prostatite neden olan enfeksiyonlarla ve iltihaplanmalarla savaşmak için birebir.

Sağlıklı yağlar tüketin: Yağ içermeyen bir diyet uygulamak zorunda değilsiniz. Önemli olan yediğiniz yağların sağlıklı olması. Örneğin omega 3 ve doymamış yağlar sağlıklı yağlardan. Çok yağlı beslenme alışkanlığı prostatta iltihaplanma riskini arttırırken sağlıklı yağlar prostat sağlığına destek oluyor.

Hayvansal protein yerine bitkisel proteini tercih edin: Bitkisel protein ağırlıklı beslenmek prostat kanserini engellemeye yardımcı oluyor.

Yeşil çay için: En bilindik antioksidan: yeşil çay. İltihaplanmaya ve enfeksiyon riskine karşı yeşil çay oldukça iyi bir ilaç. Prostat kanserini de engellediği söyleniyor.

Aşırı alkolden kaçının: Günde 1 – 2 kadeh alkol tüketmek bazı erkekler için sağlıklı olabilir. Aşırı alkol tüketmek boşaltım sistemine ve dolayısıyla da prostata zarar verir.

Zararlı yiyecek ve katkı maddelerinden uzak durun: Bazı katkı maddeleri prostat için zararlı olabilir.

Çok baharatlı yemeyin: Prostatitiniz varsa ya da idrar yolu problemleri yaşıyorsanız baharatlı yiyecekler belirtileri arttırıp sizi daha da rahatsız edebilir.

Kafeini azaltın: Kahve, çay, kola, enerji içeceği ve çikolata prostatitinizi daha kötü hale getirebilir, prostatınızda sorun oluşmasına neden olabilir. 

Su için: Dehidrasyonu engellemek için günde 6 – 8 bardak su içmelisiniz.

Kilonuza dikkat edin: Şişman ya da obez olmak prostatit, Prostat Kanseri ve diğer prostat sorunlarına davetiye çıkarmak demek.

Düzenli egzersiz yapın: Egzersizin prostat sağlığı üzerindeki etkisi yadsınamaz. İltihaplanma riskini engeller ve prostat kanseri riskini azaltır.

Hormonlarınızı düzenleyin: Hormonların dengeli olmasının prostat sağlığı üzerinde direkt etkisi var.

Güvenli seks yapın: Güvenli seks yapmak her zaman en mantıklı olanı. Cinsel yolla bulaşacak bir hastalığı olmadığına inandığınız biriyle ileri düzeyde bir ilişkiniz yoksa tabi.

Sağlıklı cinsel yaşamın tadını çıkarın: Düzenli cinsel yaşam prostat sağlığına iyi gelir. Haftada 2 ya da 3 kere boşalmak faydalı.

Temizliğinize özen gösterin: Penisinizi ve penisinizin etrafını temiz tutun.

İdrar yolu belirtilerine karşı dikkatli olun: Alışılmadık ve kötüye giden bir durumla karşılaşırsanız, prostatınızla ilgili bir problem olursa hemen doktorunuzla görüşün.

Çevresel toksinlerden, kimyasallardan uzak durun: Çevrede bulunan toksinler ve kimyasallar prostat kanseri riskini arttırabilir.

Perineal bölgeye iyi bakın: Özellikle bisiklet, motosiklet ya da at sürüyorsanız, perineal bölgenizin yaralanmamasına dikkat edin.

Tutmayın: İdrarınızı tutmak idrar yollarınıza zarar verebilir. Gerekiyorsa sık sık tuvalete gidin, tuvalete gidip yapamazsanız kendinizi zorlamayın. Zorlamak da prostatınıza zarar verebilir. 

Kabız olmamaya çalışın: Kendinizi zorlamanız prostatınızda iltihaplanma varsa prostatit başlatabilir. Kabız olmamak için lifli yiyecekler yiyin ve bol miktarda su için.

Buz koyun: Prostatitten kaynaklanan ağrıya buz iyi gelebilir. Kalın bağırsağınıza uygulayacağınız küçük bir buz rahatsızlığınızı azaltabilir.

Arkadaşlarınızla konuşun: Prostat sorunlarını yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Ailenizden, çevrenizden prostat sorunu yaşayanlarla konuşun.