Yarık Damak ve Dudaklı Çocukları Bekleyen Zorluklar

Yarık dudak ve damak sorunu olan çocuklar özel bakım ister. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. YDD’li bebekler beslenme konusunda sorunlar yaşayabilir. YDD’li bebekler de tıpkı diğer bebekler gibi emme hareketini gayet düzgün yapabilirler. Ancak sorun burada başlar; YDD nedeniyle yaptıkları emme hareketi yeterli güç oluşturamaz. Bunun sonucunda bebekler yeterli miktarda süt ememez ve gelişimleri yavaşlar.  Emme ve yutma fonksiyonlarında sorun olmadığında anne sütü veya alternatif gıdalar bebeğin yutağına gelebilirse herhangi bir beslenme problemi genellikle yaşanmaz.

Tüm bunlar dikkate alındığında YDD’li bebeklerin beslenmelerinin önünde engel yok. Dikkat edilmesi gereken noktalar doğru uygulanırsa bebeklerin gelişimi diğer bebeklerle aynı oranda olur. Bunun için öncelikle bebek biberonla beslenmeli. Bu biberon normal biberonlardan daha geniş delikli olmalı. Bu sayede bebek daha az emme kuvveti uygulayarak daha fazla süt çekebilir.  Bebeği kaşıkla beslemek diğer bir seçenek. Burada önemli olan nokta bebeğin beslenirken normal bebeklere oranla daha fazla hava yutması. Bu nedenle bebek beslendikten sonra mutlaka gazının çıkartılması gerekli.

Biberon, kaşık veya diğer yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın bebeği beslerken bebeğin konumuna dikkat edilmeli. Bebek yaklaşık 45 derecelik açıyla tutulmalı. Bu nokta önemli. Çünkü bu şekilde bebek daha kolay yutar; yer çekimi beslenmesine yardımcı olur.

Solunum

YDD, burun ve solunum anormalliklerine neden olur. YDD ile doğan bebeklerin yaklaşık %70’inde bu sorunlar görülüyor. Özellikle burundan gelen havanın burun boşluğu darlığından dolayı azalması ve soluk yolunda basıncın artması bunlardan en sık karşılaşılanları.

Alt çene kemiği de üst solunum yolu tıkanıklığına neden olabilir. Bunun önüne geçmenin en basit yoluysa bebeği yüzükoyun yatırmak.

Orta Kulak Sorunları

YDD’ye bağlı gelişen yaygın sorunlardan biri de orta kulak iltihapları. Bunun en temel nedeni orta kulak ile yutağı bağlayan, kulağı havalandırmayı kolaylaştıran östaki borusunun görevini yeterince yerine getirememesi.

YDD’li çocuklarda ortakulak iltihabı sık görülüyor. Aileler bu konuya dikkat etmeli. Uzun vadeli orta kulak iltihapları işitme kaybına neden olabileceğinden tedavi için mutlaka kulak burun boğaz uzmanıyla görüşülmeli.

Konuşma ve okuma güçlüğü

YDD sorunu olan çocukların çoğunda konuşma ve okuma güçlüğü gelişebilir. Bunun en temel nedeni konuşmada kullanılan damak ve dudak kaslarının sorunlu olması. Bu gibi durumlarda Doktor çocuğu konuşma terapisine yönlendirebilir.