Yaralanmalar ve ilk yardım

Yaralanmalarda biraz kan iyidir çünkü biraz kan akması yaranın kapanmasını sağlar. Üstelik küçük kesiklerde oluşan kanamalar hemen iyileşiyor. Yaralanmalar sonucu oluşan ufak kanamaların üzerine yara bandı ya da temiz bir gazlı bez koyarak kanamanın durmasını beklemelisiniz. 

Kesikleri ve sıyrıkları nazikçe yıkayın

Kesikler ve sıyrıkların ortak noktası kan. Kanayan bölge için uygulamanız gereken ilk adım onu nazik bir şekilde yıkamak. Yıkarken isterseniz sabun kullanabilirsiniz ama alkol ya da parfüm içerikli olmamasına dikkat edin. Çünkü cildinizi tahriş edebilir. Bu riske girmek istemiyorsanız sadece temiz suyun yeterli olduğunu da bilin. Kanı yıkadıktan sonra yaralı bölgeyi yara bandı ya da steril bir bezle sarmak kan akışının durmasına yardım edecektir. 

Antibiyotik krem

Yaraların üzerine sürülen antibiyotik içerikli kremler yaraların nemlenmesini sağlamıyor ama herhangi bir enfeksiyon riskine karşı sizi koruyor. Bu kremlerden kullanmak istiyorsanız yaranın üzerine bastırmadan ve ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Bir de uyarı ekleyelim: antibiyotik içerikli bazı kremler ciltte döküntüye neden olabiliyor. Deri döküntüleri görürseniz kremi kullanmaya ara verin. 

Bandaj kullanın

Kıyafetinizin değdiği bir alan yaralandıysa bölgeyi bandajla kapatmanızda fayda var. Ama bandajı günlük olarak değiştirin ve bu sayede bölgede bakterilerin üremesini engelleyin. 

Bant ya da kauçuk alerjisi

Bandajın altında kaşıntı, yanma gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız bu maddelere karşı alerjiniz olabilir. Hassas ciltler için gazlı bezler ve kauçuk içermeyen maddeler daha ideal.

Küçük yanıklar için ilk yardım

Hepinizin vücudunda küçük yanıklar vardır. Küçük yanıklar çok ciddi olmuyor ama yine de bazı ilk yardım adımlarını uygulamak gerekiyor. Yanık oluştuktan hemen sonra soğuk suyun altında tutabilir ya da soğuk suyla ıslattığınız bir havluyu yanığın üzerine koyabilirsiniz. Bu vücut ısınızın dengelenmesini sağlar, üstelik yaralı bölgenin de ısısını alır. Bir süre sonra yanığı su ve nazik bir sabunla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Cildiniz birkaç gün içinde su toplayabilir. Bu kabarcıklar iyileşme sürecinizi hızlandırıyor, bırakın kalsınlar. 

Ameliyat yaraları için ne yapılmalı?

Ameliyat yaralarının bakımı da kesiklerin ve sıyrıkların bakımıyla aynı şekilde olur. Takılan bandajın günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Ama bu noktada doktorunuzun önerisine tam anlamıyla uymanız gerekir. Bandajın üzerinde kırmızılık görürseniz ya da kanama belirtisi olan herhangi başka bir işaret varsa acilen doktorunuza görünmelisiniz. 

Enfeksiyon işaretlerini dikkate alın

Yaralanan bölgenin çevresinde kızarıklıklar varsa, şişlik görüyorsanız, sarı ya da yeşil sıvılar yaralı bölgeden akıyorsa, yaranın etrafı çok sıcaksa ve çok hassassa bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Ayrıca enfeksiyona işaret eden diğer belirtiler boynunuzdaki lenf bezlerinin, koltuk altının, kasıkların belli bölgelerinin şişmesi, ateş ve vücut ağrıları. Bu belirtiler sizde de varsa hemen bir doktora görünmelisiniz. 

Acil durumlar

Acilen doktora gitmenizi gerektiren bazı başka yaralanmalar da var. Örneğin yaralanmadan sonra 5 – 10 dakika bir bezle yaranın üzerine bastırmanıza rağmen kanama durmadıysa, yaranızın derinliği 1,5 santimetre ya da daha fazlaysa, yaranız göz çevresine yakınsa, çivi gibi kirli ya da paslı bir şey yüzünden olmuşsa, çok acılıysa, enfeksiyon belirtisi varsa, insan ya da hayvan ısırması sonucu oluşmuşsa zaman kaybetmeden acil servise gitmelisiniz. Ayrıca Tetanos aşısı olmadıysanız tetanostan şüphelendiğiniz anda bir doktora başvurarak muayene olmalısınız. Yaralanmalar sonucu oluşan acil durumlar hakkında bilgi almak için uzman yorum olarak başvurabilirsiniz.