Yara izlerinin tedavisi için Castor Oil

Castor oil castor tohumundan elde edilen bir bileşiktir. Bir araştırmaya göre, castor oil’in tıbbi kullanımı eski Mısır’a kadar uzanır. Yağın yara üzerine uygulanması, yeni cilt oluşumunu ve yara izinin tamamen yok olmasını teşvik etmez. Yar izleri cilt üzerinde, kaza veya hastalık nedeniyle oluşurlar. En iyi ihtimalle yağ, bu alanı yumuşatır ve muhtemelen fibröz dokunun bazı kısımlarını yumuşatıp pürüzsüz hale getirir. Yağın bu etkisi yara izinin görünümünün azaltılması ve daha az fark edilmesini sağlamak için faydalı olabilir. Cildin gözeneklerini kapatmadığı ve vücut tarafından üretilen aşırı yağın dağılmasına yardımcı oluğu için castor oil iyi bir seçimdir.

1.Adım 

Hafif bir sabun ile iyice temizleyiniz. Özellikle, bu yara izi, akne izi veya cilt hastalığının bir başka türü ise geçerlidir. Yara izinin olduğu bölgeyi temizlemek, yüzeydeki yağların ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur. Bu bölgenin kuruması konusunda endişelenmeyiniz. Suda bulunan nem, yağın yara izi üzerindeki faydasına katkıda bulunmaktadır.

2. Adım

Parmak uçlarına az miktarda castor oil uygulanır. Az miktarda yağ çoğu durum için daha iyidir; parmakların ucunu hafifçe kaplayacak şekilde kullanılır. Çok fazla yağ, sadece cildi kayganlaştıracaktır. Amaç yaralı dokuyu yumuşatmak ve herhangi bir inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktır.

3. Adım

Yaralı bölge üzerine 3 dakika ya da daha fazla yağ ile masaj yapılır. Yağ masajı dolaşımı ve iyileşmeyi teşvik etmektedir. Parmaklardaki basınç, gözenekleri açmaya ve cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Uygulama bölgesi tahriş edilmeden, hafifçe ovulur. Yara üzerinde veya çevresinde açık yara varsa, üzerine castor oil sürülmemelidir. Yağ, göz ve burun deliklerinden uzak tutulmalıdır.

4.Adım

Uygulama sonunda eller yıkanmalıdır. Böylece, vücudun diğer kısımlarına veya giysilere castor oil yayılması engellenmiş olacaktır.

5.Adım

Günde bir kez veya iki kez bu uygulama tekrarlanmalıdır. Herhangi bir sonucun fark edilmesi zaman alabilir.

İpuçları ve Uyarılar

Castor oil çok kalın uygulanmışsa, bir pamuk yardımıyla fazlası alınmalıdır. Uygulanan alanda kırmızılık oluşumu, iltihap ya da kanama oluşursa, devam edilmemelidir. Cilt, tahriş veya kızarıklık olarak castor oilna karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Yara izinde akıntı veya iltihap oluşursa, bir Doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

İhtiyaç Duyulacak Şeyler

  • Sert olmayan bir sabun
  • Su 
  • Pamuk parçaları