Yara izlerinden kurtulmak mümkün mü?

Cilt kusursuz bir organ. Değerli bir parça kumaş gibi bütün organlarımızı örtüyor. Yanma, yaralanma, ya da cerrahi işlemler cildimizin dokusunu bozabilir, hatta çirkin görülmesine neden olabilir. Düşünün bir parça ipeğiniz var. Üzerindeki küçücük bir leke bu ipeğin çirkin görünmesine yetmez mi? Ancak bizler insanız hayatımız boyunca cildimizde birçok leke, yara oluşabilir. Bunlar kazayla ya da bilerek de ortaya çıkabilir.

Küçük ve görülmesi zor bir bölgede olan bir yara izi çok kötü olmasa gerek. Ancak kıyafetlerin altına saklamaktansa bu izlerin tamamen yok olmasını isteyebilirsiniz. Tabii gerçeklere hazırlıklı olmanızda fayda var. Yara izi hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacak. Ancak görünürlüğünü ve boyutunu azaltacak birkaç yöntem mevcut.

Yara nasıl olur?

Yara oluşumu yaralanma sonrasında vücudun iyileşme sürecidir. Cildinizdeki yarayı etkileyecek birçok faktör olabilir. Bu faktörlerden yaranın karakteristiğini en fazla etkileyen yaranın büyüklüğü, derinliği ve yeri olacaktır. Yaşınız, genetik yatkınlığınız, cinsiyetiniz ve etnik kökeniniz cildinizin iyileşme sürecini etkileyen ve yaranın üzerinde etkisi olan diğer faktörlerden.

Yara türleri

Yaraların birçok farklı türü var. Bunlar:

Keloit yaralar. Bu yaralar yoğun bir iyileşme sürecinin meyvesi olarak oluşur. Yaralanmanın olduğu bölgenin üzerini kaplar ve enfeksiyonun başka yerlere sıçramasını engeller. Steroit iğneleri ya da cerrahi müdahale bu yaraların tedavisi olabilir. Daha küçük olanları sıvı nitrojen yardımıyla dondurma yöntemiyle tedavi edilebilir. 

Yanık yaraları. Cildiniz yandıysa bu türden yaralara hazırlıklı olun. Cildin daralmasına ve hareket kabiliyetini yitirmesine neden olur. Daha derin olan türlerinde kaslar ve sinirler de etkilenebilir.

Hipertrofik yaralar. Keloit yaralara benzerler. Ancak yaralanan bölgenin üzerini tamamen kaplamaz. İltihaplanmayı önlemek için steroit iğneleriyle tedavi edilebilir.

Akne yaraları. Ciddi boyutta akneniz varsa bunun varlığını kanıtlayacak kadar iziniz de vardır. Akne yaralarının birçok çeşidi var. Nasıl tedavi edileceği de akne yarasının çeşidine göre değişiyor.

Yara izi tedavisi

Yara tedavisini etkileyen birçok faktör var. Yara tedavi yöntemlerini sıralayalım:

Reçetesiz ya da reçeteli kremler, jeller. Bu türden ilaçlar cerrahi işlem sırasında ya da başka nedenlerle açılmış yaraların tedavisinde kullanılabilir. Yaralarınızın nedeni plastik cerrahi ise ya da plastik cerrahi ile bir bağınız varsa doktorunuza reçetesiz ilaçların uygun olup olmadığını sorun. Uygun olmadığını söylemesi halinde durumunuza uygun bir ilaç yazmasını isteyin. Tedaviler genellikle antihistamin ve kortikosteroit kremleri içerir. Bu kremler kaşıntıya ve yüksek hassasiyete neden olabilir. Cilt doktorunun kontrolündeyseniz ve ciddi akne yaralarıyla karşı karşıyaysanız doktorunuzdan buna uygun bir tavsiye almasınız. 

Cerrahi tedavi. Daha derinde olan yaraları tedavi etmek için birçok seçenek var. Yara izi vücudunuzun başka bir yerinden alınan derinin oraya nakledilmesiyle kapanabilir. Bu işlem genellikle ciltteki yanık yaraları için uygulanıyor. İşlevi etkileyen yaralarınız varsa cerrahi işlem bu sorunların da üstesinden gelebilir. Diğer işlemlerde olduğu gibi lokal anestezi mi yoksa genel anestezi mi yapılacağına doktorunuzla karar verebilirsiniz. Yara izlerine neden olan daha önce olduğunuz başka bir cerrahi işlemse yara izi tedavisi için en 1 yıl beklemek mantıklı olacak. Yara izleri çoğu zaman ya kendiliğinden kaybolur ya da görülmeyecek hale gelir.

Enjeksiyonlar. Keloit ve hipertrofik yara izleri gibi dikiş yaralarında doktorunuz steroit iğnelerinin kullanılmasını önerebilir. Steroit tek başına ya da başka maddelerle birleşip enjekte edilebilir. Bazı yaraların tedavisinde kolajen de etkili olabilir. Ancak unutmayın yine de kesin çözüm değil.