Yanıklar İçin Estetik Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yanıklar için estetik tedavisi bir çok farklı yöntemden oluşmaktadır. Bu yazıda Doktor tarafından uygulanabilecek estetik tedavisi türleri anlatılmaktadır. Eğer yanıklardan dolayı oluşan, hareketinizi kısıtlayan, hissizliğe yol açan ve de görüntüsüyle sizi rahatsız eden ciddi bir yaranız varsa aşağıdaki estetik tedavi yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

Yanıklar İçin Estetik Yöntemi: Deri Grefti

Genellikle yanıklarda kullanılan bu estetik tedavi yönteminde vücudun başka bir bölgesinden alınan sağlıklı doku yaranın olduğu bölgeye nakledilir. Böylelikle yaranın olduğu bölge düzgün bir görünüme kavuşur. Bu işlem sırasında vücudunuzun günlük hayatınızda kıyafetle kapalı olan bir bölgesinden deri tabakaları alınır. Deri alımı sırasında özel bir cihaz kullanılır. Hafif durumlarda 3 haftadan az daha ağır durumlardaysa bundan bikaç hafta daha fazla sürede bölgede iyileşme gerçekleşir.

Yanıklar İçin Estetik Yöntemi: Microsurgery

Parmak, parmak ucu, kulak ya da dudak kayıplarında genellikle bu yöntem tercih edilir. Microsurgery sayesinde bu parçaların yerine dikilmesi sağlanır. İşlem çok hassas olduğundan dolayı ameliyat esnasında doktor bir mikroskoptan yardım alır.

estetik tedavi yöntemi

Bir estetik tedavi yöntemi

Yanıklar İçin Estetik Yöntemi: Free Flap

Bu işlem meme estetiğinde kullanılabildiği gibi baş ya da boyun bölgesindeki kanserli hücrelerin alınmasının ardından da uygulanabilir. Deri greftinde olduğu gibi bu işlemde de vücudun görünmeyen bir bölümü donör olarak kullanılır ve zarar görmüş olan bölgeye doku nakli yapılır.

Doku Genişletici Uygulamalar

Bu işlem vücudunuzun ekstra deri üretmesi anlamına gelir. Üretilen ekstra deri zarar görmüş alanlarda kullanılır. Deri altına yerleştirilen bir alet sayesinde tıpkı anne karnının hamilelikte büyüyüp genişlemesi gibi deri büyür ve genişler. Genişleyen deri yara olan bölgeyi kapatmak için kullanılır. Bu yöntemin en büyük avantajı deri renginde tamı tamına bir uyum sağlamasıdır.

Ameliyatın ardından nelere dikkat edilmeli ?

Siz de yanıklar için estetik tedavi düşünüyorsanız günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir. Unutmayın ki ameliyattan sonra eve döndüğünüzde enerjiniz düşecektir, dolayısıyla bol bol dinlenmeli ve iyileşmeyi beklemelisiniz. Birçok hastanın eve döndükten sonraki en büyük şikayeti bu oluyor, yorgunluk ve Bitkinlik. Bunu ameliyatın bir sonucu olarak görmeli ve sabırlı olmalısınız.

Ameliyat sonrası deride nasıl bir değişim olur ?

Yanık ya da yaralarınız iyileşirken siz de sabırlı olmalısınız. Ameliyatın ardından yaralarınız iyileşirken derinizde bazı renk değişimleri, görüntü değişimleri hatta hissiyatta değişimler görmeniz çok normal. Hatta uyuşukluk, karıncalanma, yara bölgesinin etrafından hissizlik gibi durumlar da çok karşılaşılan vakalardan. Bunun çok normal olduğunu ve birkaç ay içerisinde hislerinizin geri geleceğini unutmayın ve sakin olun.

Enfeksiyon belirtileri

Estetik operasyon sonrası enfeksiyonları önlemek adına kendinize dikkat etmeli ve doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Fakat operasyon sonrası oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da bilinçli olmakta fayda var. Yaranızın etrafında beyaz kabarcıklar oluşuyorsa, artarak ilerleyen bir kızarıklık ve şişlik mevcutsa, ağrı kesicilerin etkili olmadığı ani ağrı ve acılar varsa yaranız enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Enfeksiyonun daha ciddi belirtileri de var. Örneğin;

  • Ateşiniz artıyor ve normalin üzerine çıkıyorsa,
  • Terliyor ve bununla birlikte titriyorsanız,
  • Cildinizde kızarıklar ve döküntüler olmuşsa,
  • Yutkunurken boğazınızda yara ve acı varsa,
  • Burun akıntısı, baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız,
  • İki günden uzun süredir devam eden kuru öksürük varsa,
  • Ağzınızın içinde ve dilinizde beyaz yaralar çıktıysa,
  • Kusma ve ishal gibi durumlarla karşılaştıysanız,
  • İdrar yaparken zorlanma, yanma ya da benzeri durumlarla karşılaştıysanız,

İdrarınız kanlı, bulanık ya da çok kötü kokulu ise vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Çünkü bunların her biri enfeksiyon belirtisi ve doktorunuz tarafından müdahale edilip gerekli ilaçlar verilmediğinde çok daha kötü sonuçlara yol açabilir.