Yalnızlık Bir Hastalık Mıdır?

Yalnızlık her insanın en az bir defa deneyimlediği bir duygudur. Hüzün ve acıyı çağrıştıran bu duygu hepimizin hayatında vardır. Bu karmaşık duygunun hiçbir zaman tek bir nedeni ya da tedavisi yoktur. Okulda arkadaşlık kurmakta zorlanan yalnız bir çocuğun ihtiyaçları ile eşini kısa bir süre önce kaybetmiş yalnız yaşlı bir adamın ihtiyaçları farklıdır. Yalnızlığı anlamak için öncelikle yalnızlığı tanımamız gereklidir. Yalnızlığın üzerimizdeki etkileri, nedenleri ve  yalnızlıkla baş etme yolları… Peki ya yalnızlık tedavisi olan bir hastalık mıdır?

Yalnızlık nedir?

Bazen kendinizi hayatta tek başınıza hissettiğiniz anlar olur. Tüm dünyayı sizin dışınızda hissedersiniz. Baş edilmesi güç olan bu duygu, aslında bir ruh  halidir. Tek başına olma ve sosyal ortamlardan ayrılma özellikleri taşır. Yalnızlık insana istenmiyor olma ve boşluk duygusunu hissettirir. Bu inanların  ruh hali, onları diğer insanlarla görüşmekte zorlanmaya iter. Uzmanların önerdiği tanım ise; halk arasında bilinenlerden farklıdır. Alanda çalışan psikologlara göre, yalnızlık yalnız olma hali değil , yalnız olmayı kabullenme halidir. Örneğin; bir çalışan çevresini saran onlarca iş arkadaşına ve insana rağmen kendini yalnız hissedebilir. Kendinizi yalnız olarak adlandırıyorsanız, ”yalnız mı hissediyorsunuz ”, yoksa gerçekten ”yalnız mısınız ” sorularına cevap arayın.

Bizi yalnızlığa ne itiyor?

Yalnızlıkla çalışan pek çok uzmana göre, yalnızlık en çok genetiğimizle ilişkili. Bunun dışındaki diğer faktörler ise, durumsal değişimler, fiziksel izolasyon, yeni bir yere taşınma, boşanma gibi etmenlerdir. Ölüm ise; kişiye en çok yalnızlığı hissettiren olaydır. Yakınları ölmüş kişilerin içe çekilmeleri ve gitgide depresyona girmeleri bu yüzdendir. Yalnızlık depresyonun  bir semptomudur.

Bunun yanı sıra, eğer düşük özgüvene sahipseniz, yalnızlığa daha yatkınsınız. Bu özgüven eksikliği sizi diğerlerinden ayrılmaya ve kronikleşen bir yalnızlığa iter.

Yalnızlığın sağlığımızda bıraktığı izler:

Fiziksel ve mental pek çok etkisi bulunur. Ancak bunların en göze çarpanları: Depresyon, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve krizler, artan Stres, Hafıza ve öğrenmede zayıflık, intihar riski, alkol kötüye kullanımı ve  Alzheimer’ dır.

Yalnızlık düşük aktivasyon yüzünden bağışıklığınızı da zayıflatır. Hücre yenilenmesini engellediğini bile söyleyebiliriz. Bağışıklığınız ve kalp sağlığınızı düşünüyorsanız yalnız kalmamaya özen gösterin!

Yalnızlık bulaşıcıdır:

Fiziksel aktivitesi azalmış, ilgi alanları daralmış ve kimseyle görüşmek istemeyen bir eşiniz olsaydı, bir süre sonra siz de onun gibi hissetmez miydiniz? Bu duygu ne yazık ki bulaşıcı ve özellikle bireyin yakınlarını etkiliyor. Chicago Üniversitesi’ nden araştırmacı John Cacioppo,1 0 yıl süren araştırmasında yalnız kişilerle yaşayan kişilerin diğerlerine göre yalnızlığa   %52 daha yakın olduğunu saptamış.

Yalnızlık hastalık mı tedavisi var mı?

Yalnızlık hastalık değildir, ancak bir hastalığın semptomudur. Kendinizi yalnız hissediyorsanız depresyon başlangıcında olabilirsiniz. Bazı küçük yöntemlerle kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Yalnızlıktan Kurtulmak İçin Yapılacaklar Listesi:

Yalnızlık yaşıyorsanız, bir şeylerin değişme zamanı gelmiş demektir.

Yaşamınızdaki etkilerini, sağlığınızda bıraktığı izleri bir gözden geçirin. Hayatı kaçırdığınızı göreceksiniz.

Sevdiğiniz herhangi bir şeyi yapın. Ne olduğunun önemi yok. Yeter ki adım atın. Sosyal topluluklar ya da dernekler işe yarayabilir.

Benzer ilgilere sahip insanlara ulaşanız özgüveninizi güçlendirir. Ortak noktalarınız olan insanlar bulun. Dışlanmadığınızı göreceksiniz.

İyi şeyler isteyin. Yalnız insanlar genellikle hep olumsuzu görürler ve reddildiklerini hissederler. İlişkilerinizdeki olumlu durumlara odaklanın. Bir düşünün bakalım hayatınızda hiç mi olumlu bir şey yok?

Psikolojik sağlığınız yerindeyse kişilerarası ilişkilerde büyük çaplı problemler yaşamıyor ve sosyal olarak açık hissediyorsunuzdur. Ancak son zamanlarda kendinizi yalnızlık içinde hissediyorsanız, tavsiyelerimize kulak vermek faydanıza olacaktır.