Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır ?

Hamileliğin tüm belirtilerini yaşa. Sancıyla doktora git hamile değilsin desin. Yalancı gebelik gerçeğinden zor.

Anne baba olacağını bilmek kadar büyük mutluluk var mı? Yok tabii ama, her hamilelikte işler yolunda gitmeyebilir. Çok beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza alamayabilirsiniz. Şimdi size çok nadir rastlanan bir hikaye anlatacağız. Adı yalancı gebelik. Sahte gebelik ya da psikolojik gebelik olarak da biliniyor. Tıpta bu duruma Pseudocyesis deniyor. Yalancı gebelik kadınlarda da erkeklerde de olabilir. Hamile olduğuna inanan kişi hamileliğin tüm belirtilerini yaşıyor. Bu kesinlikle hamilelik değil. Peki öyleyse ne?

Yalancı gebelik kendinizi hamile gibi hissetmenizle başlıyor. Ardından ilk hamilelik belirtilerini yaşıyorsunuz. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi hepsi, hatta fazlası var. Yavaş yavaş karnınız şişiyor, memeleriniz büyüyor. 9 ay boyunca adet görmüyorsunuz. Her şey tamı tamına aynı. Yalnız küçük bir ayrıntı söz konusu. Karnınızda bir bebek taşımıyorsunuz.

Yalancı gebelik yaklaşık 22.000 kadından 1 ila 6’sında görülen nadir bir olay. Yalancı gebeliğin en ünlü örneği İngiltere kraliçesi Mary Tudor. Tam 2 kez yalancı gebelik yaşamış. 

Yalancı gebelik sadece kadınlarda görülmüyor. Şaşırtıcı ama erkeklerde de yalancı gebelik olabilir. Buna erkek loğusalığı deniyor. Karısı hamile olan erkek kendisini onunla fazlasıyla özdeşleştiriyor. Öyle ki, hamilelik belirtilerini bire bir yaşamaya başlıyor. Onun da midesi bulanıyor. Onun da sırtı ağrıyor. O da aşeriyor. Hatta tıpkı bir hamile gibi kilo alıyor.

Yalancı gebelik neden olur?

Doktorlar yalancı gebeliğin yüzyıllardır farkındalar. Vaka ilk olarak eski Yunan kayıtlarında geçiyor. Psikolojik ve fiziksel nedenlerini daha yeni yeni bulmayı başardılar. Kesin nedeni hala bilinmese de doktorlar psikolojik nedenlerin beyninize oyun oynayarak hamilelik hislerine neden olduğunu söylüyor. 

Peki, yalancı gebelik kime oluyor?  Hamile kalmayı çok isteyen, kısırlık yüzünden hamile kalamayan, sürekli düşük yaptığı için bir türlü bebek sahibi olamayan veya menopoza giren kadınlar yalancı gebelik yaşayabilir. Evlenmek isteyip de evlenemeyen kadınlarda bile olabilir. Kısaca bebek sahibi olmak isteyen kadınların beyni hamile olduğuna ikna oluyor diyelim. Peşinden hormonlar değişiyor. Ardından tüm hamilelik aşamaları yaşanıyor. 

Araştırmalar fakirlik, eğitimsizlik, çocuk yaşta tecavüze uğramak gibi nedenlerin de yalancı gebelikte tetikleyici olduğunu gösteriyor. 

Yalancı gebeliğin birilerini kandırmakla ya da şizofreniyle alakası olmadığını da belirtelim. Yalancı gebelikte kadınlar gebe taklidi yapmıyorlar. Gerçekten gebe olduklarına inanıyorlar. 

Yalancı gebeliğin belirtileri

İşte yalancı gebeliğin normaliyle ayırt edemeyeceğiniz belirtileri:

Adet görmeme

Şişen karın

Büyüyen memeler. Hatta meme uçları da süt üretecekmiş gibi değişiyor.

Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi

Bulantı ve kusma

Kilo alma

Yalancı gebelik birkaç ay sürebileceği gibi 9 ay da sürebilir. Yıllarca da devam edebilir. Vakaların büyük çoğunluğu doğum sancılarıyla birlikte doktora gidince anlaşılıyor. 

Yalancı gebelik hangi testlerle anlaşılır?

Yalancı gebeliği belirleyen en kolay yöntem ultrason. Doktor hamile kadını her zaman olduğu gibi ultrasona alıyor. Fakat ortada ne bebek var, ne de kalp atışı. Böylece yalancı gebelik ortaya çıkıyor. Bazen öyle vakalar var ki doktor muayene sırasında rahmin genişlediğini, serviksin yumuşadığını görüyor. Yalancı gebelik belirtileri doktorun bile ayıramayacağı kadar gerçekçi olabilir. Neyse ki teknoloji kül yutmuyor. Yalancı gebelik ultrasonla kolayca anlaşılıyor.

Yalancı gebelik tedavisi nasıl yapılır?

Düşünsenize. Kendinizi hamile zannediyorsunuz. Aylarca bebeğinizin hayalini kuruyorsunuz. Sonra doktorun biri çıkıp hamile olmadığınızı söylüyor. Yalancı gebelik psikolojik enkaza çevirebilir.  Doktorlar bu haberi verirken çok dikkatli davranmalı; mutlaka psikolojik destek önermeli. Sorun ancak psikolojik terapi ile düzeliyor.