Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Her gün bıkmadan usanmadan güzel görünmemizi sağlayan şeyler yapıyoruz. Güzel kıyafetler, iyi bir makyaj, saç bakımı. Ama içlerinde en önemlisi cildimiz. O güzel olursa zaten biz de doğrudan güzel oluyoruz. Cilt bakımıysa özen ve sabır istiyor, ufacık bir şeyden etkileniyor, cildimiz çok hassas. Hele de yağlı cilt bakımı ayrı bir dikkat istiyor. Yağlı cilt bakımında kullanılan onlarca ürün var. Ama hangileri en etkili, hangileri işe yarıyor? Bakalım doktorlar ne demiş.

Yağlı cilt bakımı için temizleyiciler

Yağlı cilt bakımının ilk kuralı temizlik. Yağlı cildinizi günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere temizlemelisiniz. Ama aşırıya kaçmayın, iki kez yeterli. Cildinizi kurutacak sabunlar yerine hassas temizleyicileri tercih edin. Eğer normal bir sabunda istediğinizi bulamadıysanız yağlı cilt bakımına uygun akne önleyici sabunlardan kullanabilirsiniz. İlla ki akneniz olması gerekmiyor. Akne önleyici sabun ve jeller yağlı cilde sahip olan herkes için ideal. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bazı ürünler cildinizi tahriş edebilir, bu yüzden hassas ürünleri tercih edin. İkincisiyse cildinizi ılık suyla durulayın, çünkü soğuk ya da sıcak su da tahriş olma nedeni.

Tonikler ve yağlı cilt bakımı

Doktorlar yağlı cilt bakımında toniğe gerek olup olmadığı konusunda ikiye ayrılmış. Bazıları gerek olduğunu bazıları da toniğin cildi yıprattığını söylüyor. Aslında temizleyiciler ve diğer ürünler varken toniğe pek ihtiyaç olmayabilir. Ama siz mutlaka kullanmak istiyorsanız cildinizin sadece yağlı bölgelerinde kullanın. Çünkü hepimizin cildi aslında karma. Yani her yeri yağlı değil, kuru bölgeler de var. Kuru bölgelerde tonik kullanmak bölgenin daha da kurumasına neden olacağından sadece yağlı kısımlara sürmelisiniz.

Yüz temizleme kağıtları ve yağlı cilt bakımı

Yağlı cilt bakımınızın gün içinde bir parçası olacak bir önerimiz var: yüz temizleme kağıtları. Bu kağıtların hiçbir zararı yok. Gün içerisinde parlayan cildinizdeki yağları emiyor. Pratik ve zararsız bir ürün.

Maskeler ve yağlı cilt bakımı

Yağlı cilt bakımı için üretilen maskeler cildin yağını azaltıyor ve gözenekleri açıyor. Ama cildi kurutma riski de taşıyorlar. Bu yüzden doktorların önerisi onları sadece problemli bölgede kullanmanız. Ve unutmayın, maskeleri sürekli kullanmak da iyi değil, arada sırada yapabilirsiniz.

Nemlendiriciler ve yağlı cilt bakımı

Yağlı cilt bakımı denince akla son gelen şeylerden biri nemlendiriciler. Çünkü insanlar genellikle nemlendirici kullandıklarında ciltlerinin daha da parlayacağına inanır. Oysaki yağsız bir nemlendirici kullanmak cildin parlak görüntüsünü düzgünleştirmeye de yardımcı. Hem de unutmayın, yağlı ciltlerin de nemlenmeye ihtiyacı var.

Yağsız güneş kremi ve yağlı cilt bakımı

Normal güneş kremleri yağlı cilt bakımında kullanılması gereken son ürün olmalı. Çünkü cildi daha da yağlandırıyor. Ama güneş de yağlı cilt için çok zararlı, akne oluşumunu arttırıyor. Bu yüzden yağsız bir güneş koruyucu losyon kullanmak yağlı cilt bakımınızın önemli parçalarından biri. Hem güneşin zararlı etkilerinden hem de akne oluşumundan korunmuş oluyorsunuz.

Cildinizin değişimlerine ayak uydurun

Cildinizdeki yağ miktarı mevsimden mevsime, hatta günden güne bile değişebilir. Çünkü yağ üretimini en çok hormonlar ve hava değişimi belirliyor. Örneğin bazı kişilerin cildindeki yağ oranı yaz aylarında artıyor. Dolayısıyla yağlı cilt bakımının en önemli parçalarından birini cildinizi iyi tanımak oluşturuyor. Onu iyi tanır ve doğru ürünleri kullanırsanız en iyi sonuçları da alabilirsiniz.

Bir doktorla görüşün

Yağlı cildiniz sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa, kullandığınız ürünler de fayda etmiyorsa bir dermatoloğa görünebilirsiniz. Doktorunuz size uygun ilaçlarla yağlı cilt sorunundan kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca yağlı cilt bakımı sadece yüzümüze sürdüğümüz ürünlerden ibaret değil. Doktorların uyguladığı lazer ve Kimyasal Peeling gibi yöntemler de yağlı cilt bakımının en etkili araçları. Hatta bu yöntemler sayesinde yağlı cildinizden büyük oranda kurtulabilirsiniz.