Yağlar vücudunuzu nasıl etkiliyor?

Yağlar, sadece vücudunuzda sallanan ufak parçalar değildir. Vücudunuzdaki bazı yağlar, daha sonra kullanabileceğiniz bir enerji depoladığı için sağlıklıdırlar. Aşırı kilo, sizi birçok yönden olumsuz etkileyebilir. Vücudunuzdaki yağlar, sadece kendinizi daha az aktif hissetmenizi sağlamaz ayrıca, vücudunuzun işleyiş düzenini de etkileyebilir.

Hormon Üretimi

Vücuttaki yağlar, özellikle göbek bölgesindekiler, kendi hormonal sistemlerine sahiptir. Bu da demektir ki, vücudunuzdaki aşırı miktarda depolanan yağ, östrojen gibi bir hormonu aşırı miktarda üretmenize sebep olabilir. Doktor Aaron Tabor’a göre bu durum, meme kanserine sebep olabilir. Hayat Uzatma Derneği’nde sağlık bilimleri uzmanı olan Doktor Michael A. Smith’e göre de yağlar tarafından üretilen hormonlar, leptin ve ghrelin gibi açlık hormonları ile etkileşime girebilir.

Metabolik Hastalıklar

Yağ, sadece fazladan hormonlar üretmez ayrıca, metabolizma problemlerine de yol açabilir.  Doktor Michael A. Smith’e göre, vücutta aşırı miktarda yağ bulunması, insülin hassasiyetini arttıran bir faktördür. İnsülin hassasiyeti, vücudunuz kandaki glukoz miktarını doğru bir şekilde ayarlayamadığı zaman ortaya çıkar. Bu durum, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklara yol açabilir. Şeker hastalığı, kan şekeri miktarını ayarlayan bir hormon olan insülin enjekte edilerek tedavi edilebilir.

Kalp Hastalıkları

Beslenme düzeninizde yüksek miktarda yağ içeren besinler bulunması, atardamarlarınızın tıkanmasına yol açabilir; vücudunuzda sabit halde bekleyen yağlar da kalbinizin hasar görmesine yol açabilir. Fazladan yağ, kalbinizin her atışta daha çok zorlanmasına yol açar.  Nihayetinde bu durum, kalbinizde aşınmalara yol açar. Kalbinizdeki problemler de enerji eksikliğine, gücünüzde azalmalara ve hatta düşüncelerinizde bulanıklıklara bile yol açabilir.

Yağların Diğer Etkileri

Eğer obezseniz, düşük hareket kabiliyeti ve enerji seviyesinin yanısıra düşük bir özgüvene de sahip olabilirsiniz. Birçok uzmana göre bu durum, sürekli daha kötüye giden bir döngüye hapsolmanıza yol açabilir. Eğer tedavi edilmezse aşırı kilo, fiziksel engellere ve hatta ölümlere bile yol açabilir.