Yağ Yakmanın En Etkili Yolu Nedir ?

Kilo kaybı yağ yakma ile gerçekleşir. Vücut yağ yakmaya başladığı zaman zayıflarsınız. Yağ yakmanın en etkili yolu aşağıdaki listelenen adımların tümüdür. Bu adımları uygulayarak eski kilonuza kavuşabilirsiniz.

1.Adım

Aldığınız kalori miktarını azaltınız. Vücut yağının kaybedilmesi, harcanan kaloriden daha az kalori tüketilmesinin sonucunda meydana gelir. Bir şeyleri değiştirmeden önde bir hafta boyunca beslenme günlüğü tutunuz. Yediğiniz her şeyi kaydediniz ve daha sonra kalori sayacınızı kullanarak her gün için aldığınız kalori miktarını bulunuz. Günlük olarak alınan kalorinin ortalamasını alınız ve bundan 500 kalori çıkarınız. Çıkan rakam, sizin haftada ortalama 1 kilogram kaybetmenizi sağlayacak olan günlük yeni kalori hedefinizdir.

2. Adım 

Nişasta tüketiminizi sınırlayınız. Makarna ve ekmek gibi nişastalı karbonhidratlar, yenildikten sonra hızlı bir şekilde kan şekerine dönüştürülürler. Vücudumuzda enerji için gereksinimi olduğundan daha fazla kan şekeri bulunduğunda ihtiyacımız olmadığı halde yağ olarak depolanır. Beslenmenizde yer alan ekmek, makarna ve pirinç yerine sebze, baklagiller ve meyve tüketiniz. Yavaş sindirilen bu besinler, vücuda daha fazla düzenli ve sürekli bir şekilde enerji sağlarlar ve yakılmasını sağlarlar, yağ olarak depo edilmezler.

3. Adım  

Aldığınız kaloriyi, zamana yayınız. Sık sık ve küçük öğünler yemek, vücuda sabit bir enerji kaynağı sağlar, ruh hali değişikliklerini ortadan kaldırır ve Metabolizma hızını artırır. Yemeklerinizi 5-6 öğün halinde tüketerek vücudunuzun yağ depolamasını engelleyebilirsiniz ve bütün gün yakma modunda kalırsınız.

4.Adım

Aralıklar ile çalışın. Kardiyovasküler egzersiz yağ yakmak için harika bir yoldur. Kardiyo yağ yakma etkilerinin artırılması, daha fazla interval antrenman demektir. Bunu da en rahat bisiklet ile yapabilirsiniz. 10 dakikalık bir ısınmadan sonra 30 saniye boyunca çok yüksek dirence karşı yapabildiğiniz kadar hızlı pedal çeviriniz. Sonraki 60 saniye boyunca, orta derecede dirence karşı daha yavaş pedal çeviriniz. Sonrasında hemen 30 saniyelik süratli pedal çevirmeye geri dönünüz. İlk molaya kadar olan sürede, 5 defa hızlı pedal çevirme egzersizi yapmaya çalışınız. Yüksek ve orta yoğunluklu egzersiz arasında ileri ve geri gitmek sadece yağları yakmaz aynı zamanda saatler içerisinde metabolizmayı da hızlandırır.

5. Adım

Ağırlık kaldırınız. Kas kütlesini artırmak, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakılmasını daha kolay hale getirir. Göğüse baskı (chest press aleti ile) hareketi, kürek çekme ve bacak baskı gibi temel bileşik hareketleri kullanabilirsiniz. Omuza baskı ve aşağı çekme egzersizleri de önemlidir. Bu 3 gruba bağlı kalınız ve haftada üç gün bu egzersizleri yapınız. Her çalışmada karın kaslarını çalıştırabilirsiniz fakat karın egzersizlerinin abdominal (karın bölgesinde bulunan) yağları yakmadığını sadece orta bölüm kaslarını güçlendirdiğini aklınızda bulundurunuz.

İpuçları ve Uyarılar

Sizinki ile benzer hedefe sahip arkadaşlar veya aile bireylerini bulunuz. Formda kalma plan ve programları daima sosyal destek ile birlikte daha iyi çalışır.