Yağ asidi, A vitamini ve C vitamini sindirim sorunlarına yol açar mı?

Sindirim sorunları ishal, mide bulantısı ve sindirim sisteminde görülen diğer rahatsızlıklara verilen genel addır. C vitamini eksikliğinin sindirim sisteminde bazı sorunlara yol açtığı doğrudur. Fakat bu durum A Vitamini ve yağ asidi eksiklikleri için geçerli değil. Bu besinlerin eksiklikleri başka sorunlara yol açar. Ayrıca bunların haricindeki besinlerin eksikliklerinin de sindirim sorunlarına yol açabileceğini unutmamak gerekir.

C vitamini ve sindirim sorunları ilişkisi

C vitamini, eksikliği halinde sindirim sorunları yaşanan bir madde. C vitamini yetersizliği genellikle ishale yol açar. Fakat çok fazla C vitamini de mide krampları, mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. C vitamini eksikliği yaşamamak için patates,  turunçgiller, kavun, lahana, çilek ve papaya gibi C vitamini bakımından zengin besinler tüketilmeli. Ayrıca vitamin takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz. 

A vitamini ve sindirim sorunları ilişkisi

A vitamini eksikliğinin sindirim sorunlarına yol açması sık karşılaşılan bir durum değil. Gözlerde kuruluk, gece görme sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, cilt sorunları ve kemik gelişimi sorunları A vitamini eksikliğinin yol açtığı sorunlar arasında. A vitamini yumurta sarısı, ciğer, ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler ve mango ve kabak gibi sarı-turuncu sebzelerde bolca bulunur. Bu nedenle saydığımız bu sorunlardan korunmak istiyorsanız bu gıdalardan yeterli miktarda tüketmeye dikkat edin.

Esas yağ asitleri (EFA) ve sindirim sorunları ilişkisi

Esas yağ asitlerinin eksikliği genellikle sindirim sorunlarına yol açmaz. Fakat baş dönmesi, görme sorunları, cinsel isteksizlik, Hafıza kaybı ve odaklanma sorunlarına yol açtığı bilinmekte. Esas yağ asitlerinin eksikliği çok ciddi seviyelerde olduğunda zaman zaman deri iltihaplarına ve saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleri arasındaki dengesizlik ve esas yağ asitleri eksikliği bulunan kişilerde yüksek kan basıncı, lipit dengesizliği, kalp-damar hastalıkları ve hatta Kalp krizi bile görülebilir. 

Diğer besin eksiklikleri ve sindirim sorunları ilişkisi 

Yağ asidi, A vitamini ve C vitamini eksikliklerinin yanısıra diğer besinlerin eksikliği de sindirim sorunlarına yol açabilir. Niyasin ve çinko gibi minerallerin eksikliği ya da protein eksikliği ishale neden olabilir. Potasyum eksikliği de bağırsak kaslarını zayıflatarak sindirimi güçleştirebilir. Sodyum yetersizliğiyse kusma, mide bulantısı ve mide krampları nedenleri arasında. B vitaminlerinden pantotenik asit ve biyotin eksikliği de Mide bulantısına yol açabilir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın