Yağ Aldırma Teknikleri Neler ?

Yağ aldırma teknikleri fazla yağlardan kurtulup sağlıklı bir görünüme kavuşmak isteyenlerin tercih ettiği yollardır. Farklı yağ aldırma teknikleri vardır.

Yağ Aldırma Teknikleri Hakkında

Yağ aldırma yani sık bilinen diğer adıyla Liposuction estetik bir operasyon olup hastanede Doktor müdahalesi ile gerçekleşiyor. Ama yıllar geçtikçe yağ aldırma teknikleri de hızla gelişiyor, yenileniyor ve çok daha acısız ve kolay bir hal alıyor. Eskiden kuru teknik olarak bilinen liposuction yöntemi 90’lı yıllardan beri artık neredeyse hiç kullanılmıyor.

Kuru teknik yerini zamanla tek bir tekniğe değil gelişen teknoloji sayesinde birden fazla çeşitli tekniğe bırakmış durumda. Üstelik bu yeni teknikler sayesinde genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi kullanılıyor. Ayrıca operasyon sırasındaki kan kaybı çok daha az miktarlarda oluyor. Tabii ki kişiye en uygun tekniği incelemeler sonucunda doktorlar belirleyecektir. Ama siz de günümüzde kullanılan birçok yağ aldırma tekniği hakkında fikir sahibi olmak, içlerinden seçim yapmak ve kendinize en uygun olanı belirlemek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

yağ aldırma teknikleri

yağ aldırma teknikleri

Islak Teknik

Islak teknik yağ aldırma sırasında bir miktar sıvı vücuda enjekte edilir. Enjekte edilen sıvının miktarı tabii ki vücutta yok edilmek istenen yağın miktarından çok daha az. Bu sıvı içerisindeki karışımlar sayesinde vücuttaki yağların azalmasını sağlar, aynı zamanda da hücrelere hiçbir zarar vermez. Ardından bir tür tıbbi vakum yoluyla bu yağlar vücuttan emilir ve yağ aldırma işlemi tamamlanmış olur.

Süper Islak Teknik

Süper ıslak teknikte de tıpkı ıslak teknikte olduğu gibi aynı sıvı ile operasyona başlanır. Süper ıslak teknik kullanılırken vücutta yok edilecek yağ miktarı ne kadarsa aynı miktarda sıvı kullanılır. Daha geniş kapsamlı liposuction işlemlerinde doktorlar genellikle bu yolu tercih ederler. Çünkü bu yöntem sayesinde vücuttaki sıvı dengesi de zarar görmeden kalır.

Tümescent Teknik

Bu teknikte vücuda enjekte edilecek olan sıvı maddenin miktarı diğer tekniklere göre çok daha fazladır. Yok edilmesi istenilen yağ miktarının yaklaşık 3 – 4 katı kadar sıvı enjeksiyonu yapılır. Ama sıvının içerisindeki maddeler değişmez yani diğer yağ aldırma teknikleriyle aynı madde kullanılır. Bu teknik sayesinde bölgedeki yağ tabakası ile kas tabakası arasında bir miktar aralık oluşur. Böylelikle yok edilmesi istenen yağ hücreleri vücuttan alınmadan önce daha fazla boşluk sağlanır ve bu durum da doktorunuzun yapacağı işlemler için kolaylık sağlanır. Bahsedilen diğer liposuction tekniklerine göre bu teknik daha uzun sürer. Çünkü sıvının bölgeye enjekte edilmesi esnasında dikkatli olunmalı ve bölgenin yeterince şişmesi için zaman sağlanmalı.

Internal Ultrasonik Liposuction

Tümescent tekniğin bir benzer türüdür. Vücuda bağlanan bir sıvı borusu yoluyla bölgeye ultrasonik titreşimler gönderilir. Bu titreşimler yağ hücrelerine etki ederek onların sıvılaşmasını kolaylaştırır. Ardından tıpkı diğer yağ aldırma tekniklerinde olduğu gibi sıvılaşan yağ hücreleri vücuttan dışarı alınır. Bu tekniğin diğerlerine göre daha uzun sürdüğünü ve çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığını unutmayın.

External Ultrasonik Liposuction

Bu teknik Internal Ultrasonik Liposuction’dakine benzer bir şekilde gerçekleştiriliyor. Teknik sayesinde vücudun içinden değil dış bölgeden verilen ultrasonik enerji ile yağ hücreleri parçalanıyor, sıvılaşıyor.

Power-Assisted Liposuction

Ultrasonik yöntemlerin aksine bu yöntemde ileri geri hafifçe hareket eden bir sıvı borusu kullanılır ve bu sayede istenmeyen yağların parçalanması ve sıvılaşması sağlanır.

Hangi teknikle olursa olsun amacınızın fazla yağlardan kurtulup daha biçimli bir vücuda sahip olmak olduğunu unutmamalısınız. Yağ aldırma bir zayıflama yöntemi değil, bir tür vücut şekillendirme yöntemidir. Özellikle de vücut ağırlığından değil bölgesel yağlardan şikayetçi olanların tercih ettiği bir operasyondur. Bu nedenle siz de vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, güvenilir bir doktor ve onun önereceği güvenilir teknik ile sağlıklı bir şekilde istediğiniz forma kavuşabilirsiniz.