Word’de Yer İşaretleri(Bookmarks) Nasıl Kullanılır?

Eğer Word’de uzun belgeler ile çalışıyorsanız ve asıl belge veya ayrı dosyalar kullanmamayı tercih ediyorsanız, belgenizdeki belirli yerlere gitmek için yer işaretlerini kullanabilirsiniz.

Word içerisine yer işareti eklemek, bir kitapta kaldığınız yeri belirlemek için işaret koymak gibidir. Word’deki yer işaretleri, siz görünür yapmadığınız sürece görünmeyen ve yazdırılamayan, belgenizin içerisine yerleştirilmiş kodlardır.

Belgenizin belirli bir yerine yer işareti eklemek için, imleci yer işareti eklemek istediğiniz bölüme getirin ve görev çubuğundaki “Ekle” sekmesine tıklayın.

NOT: Yer işareti eklemek istediğiniz yerlerde, metinlerinizi kalın yazı tipine de döndürebilirsiniz.

“Ekle” sekmesini açtıktan sonra “Bağlantılar” bölümündeki “Yer İşareti” düğmesine farenizle tıklayabilirsiniz.

“Yer işareti” penceresi açıldıktan sonra, “Yer İşareti Adı” bölümündeki kutucuğa, yer işaretinize vermek istediğiniz ismi yazın ve “Ekle” düğmesini farenizle tıklayın.

NOT: Her yer işaretinde hangi metinlerin yer aldığını anlayabilmek için, yer işaretleriniz için açıklayıcı bir isim kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Örneklerde, yer işaretlerine isim olarak “yer işareti1” veya “bookmark” şeklinde isim verilebilmektedir, ancak bir yer işareti için en iyi isimler bu örneklerde olduğu gibi olamaz.

Yer işaretleri normal düzende görülebilir değillerdir. Belgenizin içerisindeki yer işaretlerini görüntüleyebilmek için, farenizle “Dosya” düğmesini tıklayın ve “Seçenekler”i seçin.

NOT: Eğer Word 2007 kullanıyorsanız, ekranın sol üst köşesindeki Office simgesini tıklayın ve Office menüsünün en altındaki “Word Seçenekleri”ni seçin.

Açılan Word seçenekleri penceresinde, sol taraftaki listeden “Gelişmiş”i seçerek farenizle tıklayın. “Gelişmiş” seçeneğini tıkladığınızda, sağ tarafta açılan bölümde “Belge İçeriğini Göster” bölümüne kadar ilerleyin ve “Yer İşaretlerini Göster” seçeneğinin yanındaki kutucuğu seçin. Burada yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Tamam”a tıklayın ve pencereyi kapatın.

Eğer, yer işaretinizi eklerken imleci belirli bir noktada tuttuysanız, yer işaretiniz bir “I Profili” şeklinde görünecektir.

Eğer yer işareti eklerken bir metin parçasını seçtiyseniz, yer işaretinin pozisyonunu belirtecek şekilde, seçilen metin bölümü köşeli parantez içerisinde gösterilecektir.

NOT : Yer işareti parantezleri, yer işareti tarafından çevrelenen metin veya başka bir içerikte, yer işaretinin kendisini silmeden değişiklik yapabilme imkanı sağlamaktadır.

Bir yer işaretine gitmek için, yer işaretini eklemek için kullandığınız açılır pencereden faydalanabilirsiniz. Bunu yapmak için, daha önce de belirttiğimiz şekilde, yine, “Ekle” sekmesinden “Yer İşareti” düğmesine ulaşın. Listeden gitmeyi arzu ettiğiniz yer işaretini seçin ve farenizle “Git” düğmesine tıklayın. Burada, “İptal” düğmesi, açılan “Yer İşareti” penceresini kapatmak için, “Kapat” düğmesi özelliği taşıyan bir komut olmaktadır.

Yine, yer işaretlerine, “Bul” ve “Değiştir” pencerelerini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için, görev çubuğundan “Giriş” sekmesini seçin ve “Düzenleme” bölümündeki “Bul” düğmesinin yanındaki ok işaretini tıklayın.

Tıkladığınızda açılacak pencerede, Bul ve Değiştir penceresi, “Git” düğmesi aktif olarak görüntülenecektir. Penceredeki “Git” sekmesinin içerisindeki seçeneklerden “Yer İşareti”ni seçin ve görüntülediğiniz listeden, gitmek istediğiniz yer işaretinin ismini seçin. Daha sonra “Git” düğmesine tıklayın. Bunu yaptığınızda, seçtiğiniz yere gittiğinizde “Bul ve Değiştir” penceresi açık kalacaktır. Bu pencereyi kapatmak için “Kapat” düğmesini tıklayın.

Sonuç olarak, belgeniz üzerindeki değişik bölümlere daha hızlı ve daha kolay gidebilmek için, belgenize yer işaretleri ekleyebilirsiniz. Çünkü yer işaretlerine ait semboller yazdırma durumlarında görüntülenmez; başlıklar, resimler, paragraflar, ve hatta belge içerisine ithal edilen objeler ve sesli dosyalar için yer işaretleri ekleyebilirsiniz.