Word’de Özel Yapıştır (Paste Special) Ne İşe Yarıyor?

Bu makalemizde, sizlere Microsoft Word ile ilgili bazı püf noktaları açıklayacağız.

“Özel Yapıştır” Komutunun Yaşatacağı Mutluluğu Keşfedin

Birçok kullanıcı, Kes/Kopyala ve Yapıştır komutlarının nasıl kullanıldığını bilir. Kelime işlemcilerin ilk çıktığı günlerden beridir kullanılan bu komutlar, Windows’un kendisi ve Windows ile kullanılan hemen hemen bütün uygulamalar için evrensel olarak kullanılmaktalar. Kısaca hatırlamak gerekirse, kesmek için Ctrl-X veya kopyalamak için Ctrl-C tuşlayıp, sonrasında da yapıştırmak için Ctrl-V düğmelerini kullanıyoruz. Bundan daha kolay ne olabilir?

Aslına bakılırsa, kopyalama işlemini bir Web sayfasından yapacaksanız, işler biraz daha karmaşık hale gelebiliyor. Bunun sebebi, siz bir yığın sıradan metin kopyalıyormuşsunuz gibi görünse de, metinin geri planına yerleştirilmiş HTML kodunu da alıyor olmanızdır.

Sonuç olarak, Web kaynaklı bir içeriği bir kelime işlemcisinin, blog aracının veya masaüstü yayımlama programının veya bir benzerinin içine yerleştirdiğinizde, tuhaf yazı tipleri, boyutları ve/veya şekilleri ile karşılaşabilirsiniz. Ve bu metini düzeltmek için çok uğraşmanız gerekebilir-özellikle de satır aralıkları, satır girintileri vb. Yerleştirilmiş bu HTML kodları (bunlar uzun kodlar olabilir) kelime işlemcinizin veya diğer uygulamanızın ayarlarıyla uyuşmayabilir veya bu ayarları geçersiz kılabilir.

Burada tek ihtiyacınız olan, sadece ham, katkısız kodlanmamış metinleri kopyalayıp yapıştırmak. Şanslıyız ki, bunu, “Özel Yapıştır” komutuyla yapabiliyoruz.

Bir çok kelime işlemci, e-posta sağlayıcı ve blog aracı bu seçeneği veya benzerini sunmaktadır. (Bu seçenek zaman zaman “Metin Olarak Yapıştır” şeklinde de görülebilmektedir.) (pek çok program için klavye kısayolu Ctrl-Shift-V’dir.)

Microsoft Word 2007 ve 2010’da, Yapıştırma seçeneği, Giriş sekmesinin sol köşesindedir, ancak bu komuttan faydalanmak için doğrudan resim şeklindeki simgeye tıklamamalısınız, alttaki aşağı yönlü ok’a tıklamalısınız. Açılan menüde, yapıştırma seçenekleri arasındaki “Özel Yapıştır”ı göreceksiniz.

“Özel Yapıştır” seçeneğini kullanmaya bir kere alıştığınızda, daha önce onsuz nasıl çalıştığınızı merak edeceksiniz.

Bütün O Farklı Belge Biçimleri Neler?

Eğer Microsoft Word kullanıcısıysanız (veya benzer başka bir kelime işlemcisi), bir belgeyi kaydetmeyi büyük ihtimalle çok iyi biliyor olacaksınız. Kaydet’e basıp, bir klasör seçerek belgeye isim veriyorsunuz ve “Tamam” veya “Kaydet”e basarak işlemi sonlandırıyorsunuz

Bu konuda, bilmemeniz muhtemel olan şey, belgeniz için farklı bir belge biçimini nasıl seçeceğiniz ve bunu neden yapmak isteyeceğiniz.

Normal ayarlarda, Microsoft Word, kendisine ait ve kendisine özel olan belge formatını kullanır. Eski zamanlarda, bu format .doc formatıydı ancak Word 2007’den sonra .docx oldu.

Diğer kelime işlemciler de aynı şekilde kendi standartlarına sahiptirler. Örneğin, OpenOffice Writer “OpenDocument” veya ODF formatını kullanır. Kingsoft Writer WPS isminde bir format kullanır. Ve bunun gibi örnekler verebiliriz.

Neyse ki, bunlar ve diğer programlar, belgeleri birden fazla formatta kaydedebilirler, böylelikle diğer programların bu dosyalara ulaşması daha kolay olur. Bu sebeple, Microsoft Word’de, Farklı Kaydet seçeneğini seçerseniz, açılan Kaydet penceresinde birçok dosya kayıt seçeneği bulabilirsiniz. Aşağıda, bazı daha popüler olan belge biçimlerini ve hangi durumlarda kullanabileceğinizi açıklayacağım.

Zengin Metin Biçimi (Rich Text Format) RTF, hemen hemen bütün kelime işlemciler tarafından desteklendiği için, belki de en iyi, “evrensel bir kelime işlem biçimi” olarak açıklanabilir. Bununla birlikte, düz metinden farklı olarak, yazı tipi büyüklüğü ve tipi gibi temel biçimlendirme bilgilerini taşır.

PDF Adobe’un Taşınabilir Belge Biçimi (Portable Document Format) de, (başta Adobe Reader olmak üzere) pek çok uygulama ile açılabildiği için evrensel bir hitap tarzı var. PDF’i,belgenizin salt okunur bir formatta oluşturulması için kullanırsınız ve bu belgenizin kolaylıkla değiştirilemeyeceği anlamına geliyor. Ayrıca, belgelerinizi çevrimiçi olarak dağıtmanın güzel bir yolu da PDF formatından yararlanmaktır, çünkü tarayıcıların çoğu, belgeyi indirmek ihtiyacını hissetmeden görüntüleyebilmektedir.

Düz Metin, isminden de anlaşılabileceği gibi, sadece ham metini kaydeden, biçimlendirme ve gizli kodların olmadığı, sadece kelimelerinizin saklandığı bir belge biçimidir. Bu biçimi, başka bir bir metni bir başka yerden alıp bir program, blog aracı veya metin düzenleyiciye eklenmesine ihtiyaç duyulan durumlarda kullanabilirsiniz-tabii bu format, Word’ün temelinde bulunan ekstraları kullanamayacağınız anlamına gelmektedir.