Word’de Kesmeler (Breaks) Nasıl Kullanılır?

Hiç uzun bir belgenizin ayrı ayrı her bölümde istediğiniz gibi görünmesi için uğraş verdiniz mi? Haydi şimdi Word’deki  “Kesmeler” aracını keşfedelim ve belgenizin daha iyi bir şekle girmesi için kesmeleri nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

Word, aralarında tam olarak bizim aradığımız ama gözden kaçırabildiğimiz bir çok özelliğe sahiptir. Pek çoğumuz, Word’de “Sayfa Kesmeleri”ni kullanmışızdır, ancak Word belgelerinizi şekillendirmek için daha başka şekillerde de kesme çeşitlerine sahiptir. Şimdi, kesme çeşitlerine ve belgelerinizde nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Bütün Kesmeler Nerede Saklanıyorlar?

Office 2007 veya 2010 kullanıyorsanız, “Ekle” sekmesi altındaki menüden Sayfa Kesmesi ekleyebilirsiniz. Diğer bütün kesmeler, “Sayfa Düzeni” sekmesinde listelenmiştir.

Bu menüdeki sekmeleri gördükten sonra, şimdi her biriyle neler yapılabileceğini görelim:

Sayfa Kesmesi 

Sayfa kesmesi hemen hemen hepimizin kullandığı kesmedir ve bu kesmeyi isterseniz “Ekle” sekmesinden, isterseniz de “Sayfa Düzeni” sekmesinden ekleyebilirsiniz. Tecrübelerinizden de bilebileceğiniz gibi, bu kesme, bizim sadece bir sonraki sayfadan başlamamızı sağlar; bütün biçimlendirmeler orijinal sayfanızdan yeni sayfanıza aynı olarak taşınacaktır. Bu kesmeyi, yeni bir sayfadan başlamak ancak biçimlendirmeyi aynı tutmak istediğiniz zaman kullanınız.

Sütun Kesmesi

Siz hiç, çok sütunlu bir doküman hazırlarken son satırın bir sonraki satıra geçmesini istediniz mi? Bunu birkaç kere daha “enter”a basarak yapabilirsiniz, ancak belgenizi biçimlendirmek istediğinizde her şeyin birbirine girme ihtimali oluşur. Bunu yapmanın daha iyi bir yolu bir Sütun Kesmesi eklemek olacaktır. Bu hareket, o ana kadarki metninizi bir önceki kolonda bırakarak sizi bir sonraki sütuna taşıyacaktır. Eğer geri dönüp ilk kolonunuza metin eklerseniz, siz dolmasını sağlayana kadar, metniniz o kolonda kalacaktır.

Metin Kaydırma

Resim açıklaması için yazılan bir metni resmin çevresinde bulundurmak ister misiniz? Resmin yanındaki metini seçerek “Metin Kaydırma” seçeneğini tıklayın. Bu işlem, bu metni uyumlu bir biçim içerisinde tutacak ve belgenin geri kalanı bu bölümün çevresinden devam edecektir.

Sonraki Sayfa, Bölüm Sonu ve Tek/Çift Sayfa Kesmeleri

Bizce en önemli kesme, “Sonraki Sayfa Kesmesi”dir. Standart Sayfa Kesmesinden farklı olarak, bu seçenek sizi yeni sayfaya taşır ve yeni bölümde tamamen yeni bir biçimlendirme yapma imkânı sağlar. Tek ve Çift Sayfa Kesmeleri, bir bölüm kesmesi eklemenize izin vererek bir sonraki tek veya çift sayfadan hangisini seçtiyseniz ona gitmenizi sağlar ve böylelikle, bir kitabın sağ veya sol sayfa tarafını kolaylıkla biçimlendirebilirsiniz. Alternatif olarak, “Sürekli Kesme” seçeneği de size bunları yeni bir sayfaya geçmeden yapma olanağı sağlar.

İki sütunlu bir metinden tek sütunluya geçmek isterseniz, veya sadece kapak sayfasına özgü bir yazı tipi düzeni uygulamak istiyorsanız, istediğiniz kesme bu olacaktır. Artık, tüm bir dokümanı kapağı, içeriği, referansları ile her biri farklı kendine has biçimlerinde ama hepsi aynı belge içerisinde kayıtlı olacak şekilde biçimlendirebilirsiniz.

Bölüm Sekmelerini Alt Bilgilerle Birlikte Kullanmak

Alt bilgileri biçimlendirmek biraz daha fazla emek isteyecektir. Normal düzende, belgenizin alt bilgileri, bölüm sonu sekmelerine sahip olan sayfalarınızda bile aynı içeriğe sahip olacaklardır. Bunu değiştirmek için, belgenizin yeni bölümünde bulunan üst bilgi veya alt bilgiyi farenizle çift tıklayın, birbirleriyle bağlantılarını kapatmak için “Öncekine Bağla” seçeneğini tıklayın. Şimdi alt ve üst bilgileriniz belgenizin bölümleri arasında tamamen özgün hale gelecektir.

Yine, sadece ilk sayfanızı tutmayı, veya tek ve çift sayfalara değişik alt ve üst bilgi yaratmayı seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, Alt ve Üst Bilgiyi Düzenle sekmesinde bulunan Seçenekler içerisinde size uygun olan kutucukları seçebilirsiniz.

Artık, belgelerinizi istediğiniz şekilde biçimlendirmek için, bütün kesme türlerinden yararlanabilirsiniz. Microsoft, genellikle, kullanıcılarının %90’ının, Office’in özelliklerinin sadece %10’unu kullandığını ifade etmektedir. Burada anlattıklarımızın, belgeleri biçimlendirmeyi kolaylaştırmak adına,  Office’in özelliklerinden bir kısmından daha faydalanmanızı sağlamasını umuyoruz.