Word’de Denklemleri Nasıl Çözebilirsiniz?

Bilgisayarınızda ücretsiz bir Bilgisayar Cebir Sistemi (Computer Algebra System-CAS) ve grafik hesaplama programı olmasını ister miydiniz? Şimdi, size, Microsoft tarafından yaratılan ve Word ve OneNote’u birinci sınıf matematik programları arasına sokacak olan bir eklentiyi sunuyoruz.

Microsoft’un Word 2007 ve Word 2010 için yarattığı Matematik eklentisi, Office’de matematik işlemleriyle çalışmak için harika bir araç. Bu eklenti, çok güzel grafikler yaratmanıza ve pahalı bir matematik programı satın almadan denklemleri  çözmenize yardımcı olmaktadır. Başlamak için, Microsoft Mathematics Add-in (Microsoft metematik eklentisi – http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17786 linkinde bulabilirsiniz)i indirin ve normal bir biçimde kurun. Eklentiyi kurmaya başlamadan önce Word ve OneNote’un kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Matematik eklentisi, DirectX tarafından desteklenen çok güzel üç boyutlu grafikler üretmektedir, bu yüzden, kurulumun sonunda, DirectX’in en son sürümünü indirmek için yönlendirileceksiniz.

Bu işlemden sonraki Word 2010 veya Word 2007’yi ilk açmanızda, menüde, yeni bir Matematik sekmesi göreceksiniz. Buradan, Word belgelerinize denklemler, grafikler ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

OneNote 2010’da benzer bir Matematik sekmesine sahip olacaktır, ancak, OneNote 2007’de menü çubuğu olmadığı için bu sekmeyi görüntüleyemeyeceksiniz. OneNote, biçimlendirmede daha özgür bir form tarzını kullandığı için, matematik işlemleriyle kullanma konusunda özellikle iyi çalışmaktadır.

OneNote’un sahip olduğu bir çok ilginç özellik de, dijital mürekkep kullanarak belgenize denklemler ekleyebilirsiniz. Yeni bir denklemi şekillendirirken, “Ink Equation” (Mürekkep ile yazılan denklem)düğmesini tıklayın ve dokunmatik ekranınıza denkleminizi yazmaya başlayın.

Bu komut size, dokunmatik ekranınız üzerinde denkleminizi açabileceğiniz yeni bir pencere açacaktır. Yine, farenizle de denklemlerinizi yazabilirsiniz, ancak, bu durumda klavye ile yazmanızın daha çabuk olacağı söylenebilir. Bu işlemi yaparken, uygulamanın, sizin yazdığınız eşitliği kendi algıladığı şekliyle yukarı bölümde gösterdiğini göreceksiniz. İlk bakışta, uygulamanın formülü yanlış algıladığını düşünebilirsiniz ancak siz denkleminizi yazmanızı bitirdiğinizde, genellikle kendi kendine düzeltmeleri yapacaktır.

Alternatif olarak, daha önceden tanımlanmış çeşitli denklemleri de, her iki programın da menüsünde bulunan Denklem düğmesinin altında bulunan oku tıklayarak belgenize ekleyebilirsiniz. Eğer denklem arşivinize eklemek isterseniz, daha fazla denklem örneklerini www.office.com ’da bulabilirsiniz.

Word’de, menü içerisine kurulu durumda, geniş bir çeşitliliğe sahip denklem biçimlendirme araçlarına sahip olacaksınız. OneNote da benzer araçlar içermektedir ancak burada daha az araç yer almaktadır.

Girilmiş bir denkleminizi grafik olarak görmek istediğinizde, “Grafik” düğmesine tıklayın. Denkleminize bağlı olarak, grafiğinizi iki boyutlu veya üç boyutlu olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu komut, grafiğinizin yakınlık seviyesini, grafiğin dış çerçevesini, animasyonları ve daha fazlasını seçebileceğiniz grafik eklentisini çalıştıracaktır. Bu pencerede çok güzel ve karmaşık grafikler üretilebilir. Grafiği belgenize dahil etmek için, burada, “Ekle” düğmesini tıklayın.

Matematik eklentisini, denklemlerinizin integralini almak veya diferansiyelini hesaplamak için bile kullanabilirsiniz.

Matematik eklentisi üzerinde, denklemlerin diferansiyelinin alınmasına ve daha sonra integralinin alınmasına örnekler verebiliriz. Bu basit bir örnek olacaktır ve Matematik eklentisi, çok daha zor denklemleri sorunsuz olarak ele alabilmektedir. Bu öğrenciler için harika bir öğrenim desteği olacaktır, ve bu durumda program neredeyse ücretsiz bir temel matematik programına benziyor.

Bunun gibi, denklemleri “x” değişkenini bulmak için çözdüğümüz örnekler de verebiliriz. Eklenti gayet güzel çalışacaktır.

Matematik eklentisi, daha karmaşık denklemleri de ele alabilmektedir, ancak Binom Teoremiyle “x”i bulmaya çalıştığımızda, denklemin çok karmaşık olduğuna yönelik hata mesajı aldık. Fakat, biz, hala bu eklentinin yapabildikleri karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.

Hangi seviyede matematik öğrendiğinizin hiçbir önemi olmaksızın, Matematik Eklentisi, elinizde halihazırda bulundurduğunuz programlar ile matematik yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Pahalı grafik hesaplama programlarını almanıza ihtiyaç kalmayacaktır; Microsoft’un yarattığı bu basit eklenti, Office’i güzel bir Bilgisayar Cebir Sistemi ve grafik oluşturma aracı haline getirebiliyor.