Word’de Akış Çizelgesi(Flow Chart) Nasıl Yaratılır?

Akış diyagramları, hazırlayacağınız bir sunumda, yeni bir fikri açıklamak için çok iyi bir yoldur. Office 2007, hem Excel’de, hem Word’de hem de Power Point’te kullanılabilecek ve görsel olarak çekici olan akış şemalarının yaratılabilmesi için çok güzel yeni araçlara sahip. Burada, biz, Word 2007’de basit bir akış çizelgesinin nasıl oluşturulacağına bir göz atacağız.

Burada anlatılanların daha iyi anlaşılabilmesi için, belgenin en üstünde bulunan görev çubuğu sekmelerinden faydalanarak konuyu anlatmaya başlayacağız. İlk olarak; “Akış Çizelgesi” bölümünden bir şekil seçmek için, görev çubuğundaki “Ekle” sekmesini açıp, onun içinde de “Şekiller”i tıklayacağız. Şeklimizi seçtikten sonra, bu nesnenin belge üzerinde ne kadar yer kaplayacağını, sayfa üzerinde ana hatlarını ayarlayarak çizerek belirleyeceğiz. Bunu yaptıktan hemen sonra, şeklinizin sayfada nasıl duracağını, belgenizin üzerinde görebilirsiniz.

Akış çizelgenizdeki şekilleri ilişkilendirmek için elinizde bir çok seçenek bulunmaktadır. Örneğin iki şekil arasında bağlantı kurmak için “ok” şeklini kullanabiliriz. Etkili bir akış çizelgesi oluşturmak için, grafik efektlerle ilgilenmeden önce, ilk olarak temel dizaynın oluşturulması en iyi seçenektir. Daha sonra, her istediğiniz zaman, akış çizelgenize efekt ekleyebilirsiniz.

İlk şekiller için fazla ayrıntıya girmeden, çabuk bir format seçtiğimizi (şekillerden kutucuk seçtiğimizi) düşünelim, okumuzu da çizdik, şimdi daha çok bölüm (yani kutucuk) eklemeye hazırız. İlk kutucuğu sadece kopyalıyoruz ve fareyle sağ tıklayarak “yapıştır”ı seçtikten sonra, yeni kutucuğumuzu belge üzerinde uygun bir yere sürüklüyoruz.

Şekilleri seçme ve yerlerini belirleme konusunu iyice öğrendikten sonra, kutucuklara metin eklemeye başlamak muhtemelen iyi bir fikir olacaktır. Çizelgeye metin eklemek için, basitçe, kutucuğun üzerine gelip farenizle sağ tıklayın ve açılan menüden “metin ekle”yi seçtikten sonra yazmaya başlayın.

Eğer alışkanlık kazanmışsanız size çok pratik gelecek olan Mini Şekil Verme Araç Çubuğu, çizelgeye eklediğiniz her türlü metin için kullanılabilir olacaktır. Eğer mini şekil verme araç çubuğundan pek hoşlanmıyorsanız, sürekli karşınıza çıkmasını, sol üst köşedeki “Office” düğmesine tıklayıp, açıldığında “Word Seçenekleri”ni seçtikten sonraki ayarlardan engelleyebilirsiniz.

Akış şemamızın temel görünümünü oluşturduktan sonra, diyagramdaki her şeye biraz canlılık katmanın zamanı gelmiş demektir. Bunu, görev çubuğundaki “Biçim” sekmesinden yapabilirsiniz. (Biçim sekmesi biçimlendireceğiniz nesne seçildiği zaman görünen bir sekmedir. Biçimlendirilecek bir nesne olmadığı sürece araç çubuğunda görünmez.) Bu sekmeyle yapabileceklerinize örnekler verebiliriz. Mesela şekillerinizi dilediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz.

Ayrıca, gölge ve 3D (üç boyut) efektleri de yapabilirsiniz. Office 2007’nin en güzel taraflarından birisi de, farenizi değişik efektler üzerinde durdurduğunuzda, bu efektin belge içerisinde nasıl duracağını görebilirsiniz. Bu, deneme yanılma yöntemine güvenerek hareket edeceğiniz duruma göre, size bir sürü zaman kazandıracaktır.

Bir diğer özellik de “SmartArt” özelliğidir. Bu özellik size, daha önceden dizayn edilmiş, güzel görünümlü yerleşim planları ekleme imkanı verir. Profesyonel görünümlü bir içerik eklemek için grafik tasarım uzmanı olmanıza gerek yoktur.

Bu seçeneği kullandığınızda, tasarımınıza metin eklemek için farenizi tıkladığınızda “Metin Vurgu Listesi” penceresi açılacaktır. Metni yazarken, SmartArt çizelgesinde nasıl görüneceğini de aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Çizelgenizdeki grafiklerin daha güzel görünmesini sağlamanın güzel bir yolu da, belgenizin arka plan rengini değiştirmektir. Bunu, farenizle, “Sayfa Düzeni” sekmesinde “Sayfa Rengi” seçeneğini tıklayarak sağlayabilirsiniz.

Yukarıda tarif ettiğimiz basamaklardaki bilgilerle, artık basit bir akış çizelgesi yapabilirsiniz.

Şimdiki bilgi seviyenizle, Word 2007’de bulunan değişik seçeneklerle, bir akış çizelgesi oluşturacak ve onun üzerinde denemeler yapacak kadar konuyu kavramış bulunuyorsunuz. Çizelgelerinizle iyi vakit geçirin, onlarla değişik şeyler deneyin ve patronunuzu etkileyin. Üzerinde çalıştığınız raporları daha güzel hazırlamanın bir yolu olmalı!