Word 2010’da Sözlük ve Eş Anlamlılar Kullanımı

Word’deki yazım denetimi özelliği bir çok insan için cankurtaran görevi yapar, ancak en uygun kelime veya ifadeyi bulmak ile ilgili sorun yaşıyorsanız ne yapacaksınız? Şimdi, Word 2007 ve 2010’da bulunan Sözlük ve Eş Anlamlılar Sözlüğü kullanarak bu duruma bir göz atalım.

Bazen, yazı yazarken, tıkanırsınız ve yazacak sözcük ya da deyimi bulamazsınız. Bir eş anlamlı bulmak için Eş Anlamlılar Sözlüğünü ve kullandığınız kelimelerin doğru anlamı sağladığından emin olmak için Sözlüğü kullanmak, yazma sürecinde değerli araçlar olabilirler.

Word 2010’da Eş Anlamlılar Sözlüğü

Word 2010’da Eş Anlamlılar Sözlüğüne ulaşmak için, görev çubuğunda Gözden Geçir sekmesine tıklayın. Eş anlamlısını bulmak istediğiniz sözcüğü işaretleyin ve “Eş Anlamlılar”ı tıklayın. Bu, dokümanınızda sahip olduğunuz kelimeye daha iyi bir eş anlamlı bulabilmeniz için bir Araştır penceresi açacaktır. Burada, istediğiniz kelimeyi dokümana eklemek için seçebilir, kopyalayabilir veya arattırabilrisiniz.

Bir kelimenin eş anlamlısını bulmak için diğer bir kolay yol da, kelimeyi seçip, farenizle sağ tıklayıp, “Eş Anlamlılar”a gelerek listede önerilenlerden birisini seçmektir.

Word 2010’da Sözlük

Word’de Sözlük özelliğini kullanmak için, araştırmak istediğiniz sözcüğün üzerine gelerek sağ tıklayın. Daha sonra “Ara” seçeneğine gelin; burada kelimenin anlamını bulmak için çeşitli kaynakların listesine ulaşacaksınız. Bu kaynaklardan birisini seçtiğinizde bir “Araştir” penceresi açılacaktır, böylelikle kelimenin anlamlarını  görüntüleyebilirsiniz.

Bir örnek üzerinde düşünecek olursak, dokümanda seçtiğiniz bir kelime veya kalıbı sözlük seçeneklerinden birisiyle arattığınızda, açılan “Araştır” penceresindeki seçeneklerden birisini tıklayıp yeni bir tarayıcı penceresi açıldığını görebilirsiniz. Eğer yazdığınız konuyla ilgili hızlıca bir internet araştırması ihtiyacınız varsa, bu seçenek size kullanışlı gelecektir.

Yazım ve Dilbilgisi Kontrolü

Siz yazı yazarken, yazım yanlışı yaptıysanız veya kullandığınız dilbilgisi kalıbı hatalıysa, Word genellikle sizi ikaz edecektir. Bir dokümanı göndermeden önceki son bir basamak, Gözden Geçir sekmesini açarak “Yazım ve Dilbilgisi” seçeneğini tıklamaktır.

Eğer uzun bir belge yazıyorsanız, bazı yazım ve dilbilgisi hatalarını atlamış olabilirsiniz. Bu seçenek, belgenizi baştan aşağı tarayarak nelerin yanlış yazılmış olabileceğini düzeltme önerileriyle birlikte size gösterecektir.

Word 2007’de Eş Anlamlılar Sözlüğü

Word 2007’deki Eş Anlamlılar Sözlüğüne ulaşmak temel olarak 2010’unkiyle aynıdır. Aramak istediğiniz kelime üzerinde farenizle sağ tıklayın ve “Eş Anlamlılar” seçeneğine gidin, ve daha sonra da Eş Anlamlılar sözlüğüne ulaşın.

Alternatif olarak, görev çubuğunda “Gözden Geçir” sekmesini açın ve açılan sekmede “Eş Anlamlılar” seçeneğini tıklayın. Burada, belgenizi son kez gözden geçirirken bir “Yazım ve Dilbilgisi” taraması da yaptırabilirsiniz.

“Eş Anlamlılar”ı seçtiğinizde, “Araştır” penceresi açılacaktır ve istediğiniz kelime için eş anlamlıları aratabilirsiniz.

Yine, aynı Word 2010’da olduğu gibi, arama kutusuna değişik terimler yazıp değişik referans kaynakları arasından seçim yapabilirsiniz.

İlave ip ucu : Word’de çalışırken “Araştır” penceresini açmak için farenizi kullanmak istemiyorsanız, kelime veya ifade üzerinde imleç yanıp sönerken “Alt” tuşuna basılı tutun, “Araştır” penceresi açılacaktır.

Sonuç

Word 2010’da da bu fonksiyonlar mükemmel araçlar değiller. Bir çok zaman, teknik dil kullandığınız veya bir şeyi belirli bir yoldan ifade etme ihtiyacı hissettiğinizde, Word bunun yanlış olduğunu düşünebilecektir. Böyle bir durumda, kolaylıkla, Word’un hatalı olduğunu iddia ettiği kelimeyi sözlüğe ekleyebilrisiniz veya üzerinde çalıştığınız belgedeki hatalı yok saymasını sağlayabilirsiniz. Burada belirtilenler, Microsoft Word’de profesyonel, doğru ve yaratıcı belgeler yapmanıza yardım edecek bilgilerdir.