Wellbutrin Nedir ? Ne İçin Kullanılır ? Yan Etkileri Nelerdir ?

Wellbutrin, depresyonu tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, ruh halinizi ve iyi hissettiklerinizi artırabilir. Beyninizdeki belli doğal kimyasalların (nörotransmitter) dengesini yeniden sağlamak işe yarayabilir.

Wellbutrin Nasıl Kullanılır ?

Bupropion kullanmaya başlamadan önce eczacı eczacı ilaç kılavuzunu okuyun ve her seferinde yeniden doldurun. Sorunuz olursa doktorunuza ya da eczacınıza danışın.

Bu ilacı, genellikle günde üç kez ağızdan ve de yemeksiz ağızdan alın. Midenizi bozduysa ilacı yiyecekle de alabilirsiniz. Kriz geçirme riskini azaltmak için en az altı saatta bir veya doktorunuz tarafından tavsiye edilen frekansta alınması önemlidir.

Reçetede yazılandan daha fazla ya da daha az almayın. Wellbutrin’in önerilen dozundan fazlasını almak, bir kriz geçirme riskini artırabilir. 150 miligramdan fazlasını tek doz olarak almayın ve günde 450 miligramdan fazla almayın.

Dozunuz tıbbi durumunuza bağlı ve terapiye verdiğiniz cevaba göre değişir. Uykusuzluk gibi yan etkileri sınırlamak ve nöbet riskini azaltmak için dozun yavaşça arttırılması gereklidir. Uykusuzluk yaşamamak için bu ilacı yatma zamanından önce almayın. Uykusuzluk problemi çekerseniz bunu doktorunuza bildirin.

En iyi yararı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. İlacı her zaman her gün aynı zamanlarda almanız tavsiye edilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyin. İlaç aniden kesildiğinde bazen şartlar daha da kötü bir hale gelebilir. Dozunuzun yavaş yavaş azaltılması gereklidir.

Bu ilacın ne kadar faydalı olduğunu anlamak için en az 4 hafta sürebilir. Daha iyi hissettikten sonra bile doktorunuz tarafından yönlendirilen bu ilacı almaya devam edin. Eğer psikolojik durumunuz da bir iyileşme olmazsa ya da kötüleşmezse olursa doktorunuzla konuşun.

Wellbutrin Yan Etkileri Neler ?

Bulantı, kusma, kuru ağız, baş ağrısı, Kabızlık, terleme, terleme, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, bulanık görme, ağız tadı, ishal veya baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürekli olur ya da kötüleşirse, doktorunuza ya da eczacıya derhal haber verin.
Doktorunuzu ilacı reçete ettiği zaman size yan etkilerinden bahsetmiş olması gerekir. Bu ilacı kullanan pek çok kişide ciddi yan etkilere rastlanmamıştır.

Bu ilaç tansiyonunu arttırabilir. Tansiyonunuzu düzenli kontrol edin ve sonuç yüksek olursa doktorunuza söyleyin.

Eğer aşağıda belirtilen ciddi yan etkiler varsa hemen doktorunuza bildirin:
Göğüs ağrısı, baygınlık, bağlama/düzensiz kalp atışları, kulaklarda çınlama, şiddetli baş ağrısı, ruhsal/ruh hali değişiklikleri (örneğin, agitasyon, anksiyete, halüsinasyon, halüsinasyonlar, Hafıza kaybı), kontrolsüz hareketler (titreme), alışılmadık kilo kaybı ya da kazanç.

Eğer aşağıda belirtilen yan etkiler varsa hemen tıbbi yardım alın:
Göz ağrısı/kırdısı, genişlemiş göz bebekleri, vizyon değişiklikleri (gece ışıkların etrafında gökkuşağını görmek gibi).

Bu ilaç nadiren nöbetlere neden olabilir. Bir nöbet geçirdiğinizde anında tıbbi yardım isteyin. Wellbutrin alırken nöbet geçiriyorsanız, bu ilacı bir daha almamalısınız.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon oluşmaz ama olursa derhal tıbbi müdahale için arayın. Ciddi allerjik reaksiyon belirtileri şunlardır: döküntü, toslama/şişkinlik (özellikle yüz/tongu/boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes alma sorunu.

Bu, olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuz ya da eczacınızla görüşün.