Warren Buffett

Warren Edward Buffett
Warren Edward Buffett
HakkındaWarren Edward Buffett
(30-08-1930)30-08-1930 (yaşı 90)
Omaha, Nebraska, ABD
İkametOmaha, Nebraska, ABD
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1951-
BurcuBaşak

Warren Buffett 30 Ağustos 1930’da Nebraska – Omaha’da dünyaya gelmiştir. Eğitimine Rose Hill İlkokulunda başlamış ve Alice Deal Junior Lisesi’ne geçmiştir. Warren Buffett 1947’de Woodrow Wilson Lisesi’nden mezun oldu.
Küçük bir çocukken bile iş anlayışı olan Warren Buffett, sakız ve alkolsüz içecekler satarak para kazanırdı. Gençken çok fazla para kazanma girişiminde bulundu ve paraya yatırım yapmaya başladı. 1947’de Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’na gitmeye başladı ve burada iki yıl okudu. Daha sonra işletme bölümünde derece ile mezun olduğu Nebraska Üniversitesi’ne geçiş yaptı.
Columbia Business School’a girdi ve 1951’de ekonomide yüksek lisans derecesi aldı. 1951-1954 yılları arasında babasının şirketi olan Buffett-Falk & Co.’da bir yatırım satıcısı olarak çalışan Warren Buffett, 20 yaşına geldiğinde neredeyse 10.000 dolarlık bir tasarruf sağlamıştı ve bu onun ne kadar zeki bir yatırımcı olduğunu gösteriyordu.
1954’te Benjamin Graham ile ortak olan Buffett, yılda 12.000 dolar kazanıyordu. Ancak, patronu, çalışması zor bir adamdı ve Buffett’in sorguladığı konvansiyonel geleneksel yatırım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını bekledi. Benjamin Graham 1956’da ortaklığı sonlandırdı ve o zamana kadar Omaha’da bir yatırım ortaklığı olan Buffett Partnership Ltd’yi açarak büyük miktarda kişisel tasarrufa imza attı. Birçok ortaklık yapan Benjamin Graham, tüm kazancını birleştirerek Berkshire Hathaway adlı bir tekstil üretim firmasına yatırdı. 1960’ların sonlarında işi tekstilden sigorta sektörüne kaydırdı.
Berkshire Hathaway, 1987 yılında Salomon Inc.’den %12 hisse satın alarak şirketin en büyük hissedarı oldu. Buffett, 1988’de Coca-Cola Company’de hisse senedi satın almaya başladı ve sonunda şirketin %7’sini satın aldı.
2008’de dünyadaki en zengin kişi olan Benjamin Graham, son 13 yıldır Forbes listesindeilk sırada olan Bill Gates’i geride bırakrı. Gelecek yıl, Gates ilk sırayı aldı ve Buffett ikinci sıraya taşındı.

Warren Buffett Kitapları

Warren Buffett’in yazdığı Türkçe’ye çevrilmiş ve çevrilmemiş kitaplar şunlardır;
Die Essays von Warren Buffett (1997)
Warren Buffett Has Spoken: The Question Is, Who Is Listening? (2004)
Back to School: Question and Answer Session with Business Students (2008)
Warren Buffett on Business: Principles from the Sage of Omaha (2009)
Warren Buffett Talks to MBA Students (2010)
Warren Buffett’s Interview with the Financial Crisis Inquiry Commission (2011)
Gems from Warren Buffett: Wit and Wisdom from 34 Years of Letters to Shareholders (2012)
Dansla İşe Gitmek (2014)

Warren Buffett Sözleri

Eğer kendinizi sürekli batan bir gemide buluyorsanız, sürekli yama yapmaya uğraşmak yerine geminizi değiştirin.
Alışkanlık zincirleri çok hafif hissedilir ama kırmaya çalışınca ne kadar ağır olduğunu anlarsınız.
Hiçbir şey, mantığı efor sarf etmeden kazanılan çok fazla paradan daha kolay bozamaz.
Fiyat ödediğiniz, değer aldığınızdır. İster çorap olsun, ister hisse senedi, indirimdeyken almayı severim.
1 metrelik bir çukurun üzerinden atlamak istemem, 30 cm’lik bir çukurun üzerinden adım atmak isterim.

Warren Buffett’in Kişisel Hayatı

Warren Buffett 1952’de Susan Thompson ile evlendi. Çiftin üç çocuğu vardı. Susan 1977’de kendi kariyerine devam etmek için onu terk etti ve ayrı yaşamaya başladı. 2004’te Susan’ın ölümüne kadar ayrı yaşadılar.
2006 yılında Astrid Menks ile evlenen Warren Buffett’e Nisan 2012’de Prostat Kanseri teşhisi kondu ve tedavisini başarıyla tamamladı.