Vücut kokusu nasıl önlenir?

İş çıkışı bindiğiniz kalabalık otobüsteki ter kokularını düşünün, ya da yine kalabalık bir ortamda duyduğunuz ayak kokusunu, ya da daha kötüsünü: bir topluluk içinde kendinizden kötü bir koku hissettiğinizi. Vücut kokusu doğal bir şey evet, ama kendimizi temiz tutarak kokuyu önlemek de bir o kadar gerekli. Çünkü vücudumuzu temiz tutmak hem kendimizi iyi hissettir hem de çevreye olan saygımızı gösterir. 

Vücut kokusu normal mi?

Tabii ki normal. Herkesin vücudunda kokular oluşur, ama kişisel temizliğine özen gösterenlerde bu kokuları hissetmemiz olanaksızdır. Vücut kokusunun temel nedeni ter. Ter vücudumuzun bazı bölgelerinde daha yoğun görülüyor. Bir de bakterilerle birleşince kokuları hissetmek kaçınılmaz oluyor. Ergenlikle birlikte hepimizin vücudu daha fazla ter salgılamaya başlıyor. Ter toksinleri attığı için kokuyor, çevreyi de rahatsız ediyor. Terleme kendi başına olsa kokulu olmazdı. Ama onunla birlikte cildimizde bulunan bakteriler de harekete geçiyor. Kısacası terlediğinizde duyduğunuz koku ter yoluyla çıkan sıvının değil, sizin vücudunuzda bulunan bakterilerin kokusu. 

Ayaklarımız neden kokuyor?

Vücut kokusunun bir kısmını da ayak kokuları oluşturuyor. Çünkü bakteriler sadece koltuk altımızda yaşamıyorlar. Anüs, kasıklar, genital bölge ve ayaklar da bakteri kaynağı. çünkü bakteriler nemli bölgeleri seviyor. Bu bölgeleri sık sık sabun ve suyla temizlemek bakterileri azaltacağından vücut kokusunu önlemeye de yardımcı. Ayrıca unutmayın, ayaklarınız kokuyorsa ayakkabılarınız da kokar. Ayakkabılarınızı da belli aralıklarla yıkamak, ya da koku önleyici spreylerle temizlemek iyi olacaktır. Ayrıca ayakkabılarınızda oluşacak kokuları önlemenin bir yolu da ter emici çoraplar tercih etmek. 

Vücut kokusuyla nasıl baş ederim?

İşte size günlük hayatta uygulayabileceğiniz vücut kokusunu önlemenin basit yolları:

Yatmadan önce ter önleyici deodorant kullanın. Yatmadan önce dedik çünkü uyuduğunuz sırada terlemiyorsunuz ve bu sayede vücudunuz deodorantı iyice emiyor. Deodorantın içeriğindeki madde de ter bezlerini kapatıyor ve gündüz terleme ihtimaliniz azalıyor. Ama unutmayın, hiçbir deodorant terinizi tamamen önlemez. Sadece ter kokusunu azaltır. Ayrıca gün içerisinde duş alırsanız ter önleyicinizi yenilemelisiniz. 

Koltuk altlarınızı sürekli kuru tutmaya özen gösterin. Çünkü bakteriler kuru bölgelerde üremekte zorlanıyor. 

Vücut kokusunu önlemek için size bir de ev yapımı tavsiyemiz olacak. Oksijenli su ve bildiğimiz suyu birleştirin. Bir çay kaşığı oksijenli su ve bir bardak normal suya ihtiyacınız var. İkisini karıştırın. Daha sonra bir bez veya pamuk yardımıyla terleyen bölgelerinize sürün. Böylece kokuya neden olan bakterilerden bazılarını yok etmiş olacaksınız.

Kullanırken terlediğiniz kıyafetleri sürekli yıkayın. Örneğin bazılarımız yorucu iş hayatında çok fazla terliyoruz. Ya da bazılarımız spor yapıyoruz ve tüm kıyafetler ter içinde kalıyor. Tüm bu kıyafetler biz terledikçe bakteri yuvasına dönüşüyor ve kokuyorlar. Sık sık yıkamanız bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Yeme alışkanlığınızı değiştirin. Yağlı yiyecekler, baharatlar, bazı ağır kokulu yiyecekler doğrudan ter kokunuza da yansır. Örneğin sarımsak, soğan, Türk milleti olarak çok sevdiğimiz pastırma buram buram kokmamıza neden olur. 

Aşırı şekilde vücut kokunuz olduğunu düşünüyorsanız bunu bir doktorla görüşebilirsiniz. Aşırı terlemeye karşı birkaç tedavi yöntemi var. Ayrıca unutmayın, aşırı terlemenizin nedeni başka bir hastalık da olabilir. Bir doktora görünerek sorununuzun nedenini ve tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu konuda uzman doktorlarımızdan da bilgi alabilirsiniz. 

Koltuk altı ve kasık bölgenizdeki kokuları önlemek, en azından azaltmak için tüyleri düzenli olarak kesmek de önemli. Böylece hem terlemeniz hem de koku azalacak.