Vücut Geliştirmeye Nasıl Başlanır ?

Vücüt geliştirmeye başlamayı düşünenler için hazırlanan bu yazıda önemli bilgiler sunmayı hedefledik. Vücüt geliştirmeye başlamadan önce bize kulak verin.

Vücut geliştirme, sağlıklı ve zinde bir yaşam amaçlanarak yapılan aletli veya aletsiz yapılan programlı çalışmaların bütününe denir. Bu hareketlerin yanı sıra, bedenin sıkı bir biçime kavuşmasını sağlayan beslenme gibi hayat şekli gibi pek çok faktör vardır. Size özel olarak düzenli uygulanan egzersiz programının ardından, enerji düzeyi artacağı gibi uykuyu düzenlemek ve Stres düzeyini azaltmakta mümkün olacaktır. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, vücut geliştirme de oldukça popüler bir hale gelmekte, pek çok kişi vücut geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Fakat pek çok spor alanında da olduğu gibi vücut geliştirmenin de temelinde doğru strateji ve çalışma biçimleri olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra, beslenme alışkanlıkları ve şekli de vücut geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

Öncelikle, vücut geliştirme oldukça ciddi bir iştir. Pek çok faydası vardır ama mutlaka bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü sakatlanmak oldukça kolaydır ve bilinçsiz çalışmayla tedavisi çok zor olan ciddi yaralanmalar yaşanabilir. Doğru çalışıldığında ise sizi sağlıklı kılar, güzel gürünmenizi sağlar ve kendinize olan güveninizi artırır. En güzel yanı ise yaş, cinsiyet ya da fiziksel şartlara takılmadan herkesin yapabilmesine uygun olmasıdır.

Vücüt geliştirme

Vücüt geliştirme

Vücut Geliştirmeye Nereden Başlamalı ?

İlk adım mutlaka hedef belirlemek olmalıdır. Vücut geliştirmeye başlarken unutmamanız gereken en önemli unsur bu sistemin hedefler üzerinden yürüdüğüdür. Hedefinizin ne olduğunu iyi düşünerek belirleyin. Güzel görünmek mi, sağlık mı, yağlarınızı yakmak mı ya da tamamen başka bir amaç mı? Bunun cevabını kendinize sürekli verebiliyor olmanız gerekir. Bu şekilde kendi motivasyonunuzu yukarıda tutabilirsiniz. Daha sonra ise, spor salonu seçme aşaması karşınıza çıkacaktır.

Vücut geliştirme çalışmalarını spor salonunda yapacağınızdan dolayı size en yakın spor salonuna yazılın. Bunun pek çok avantajını ileride göreceksiniz.Bu sayede şimdiden, hava koşulu, iş, trafik, yorgunluk gibi bahanelerin önüne geçmiş olursunuz. Daha sonra ise, sizi sürekli motive edecek, antrenmana gitmediğinizde size bu konuda olumlu anlamda baskı yapıp harekete geçirecek bir partner edinin. Bu sayede, karşılıklı olarak motive bir şekilde kalabilirsiniz.

Vücut Geliştirmeye Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Yeni başlamış da olsanız, tecrübeli de olsanız hiç bir zaman kuralları ve prensipleri elden bırakmayın. Kaldıramayacağınız ağırlıkları kaldırmayı denemeyin. Hem kendinizi hem de etrafınızdakileri ciddi şekilde yaralayabilirsiniz. Eğer deneme yapmak istiyorsanız da mutlaka tecrübeli kişilerden yardım isteyin. Salona girdiğinizde mutlaka profesyonel bir hoca ile çalışın ve kendinize uygun bir program yapmasını isteyin. Hiç bir zaman unutmayın ki kendi vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyıp bilemez. Bu yüzden, yaptığınız programa sadık kalıp çalışırken, vücudunuzun tepkilerini ve geri dönüşleri de gözlemleyin.

Egzersizler sırasında endorfin, östrojen ve testosteron hormonlarının sağlıklı şekilde salgılanıyor olması, kişinin kendini daha zinde, motive ve pozitif hissetmesini sağlayacaktır. Bunları mutlaka hocanızla paylaşın. Ve en ufak bir sakatlıkta bile doktora görünmekten çekinmeyin. Vücut geliştirme, bilinçli ve doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, sanılanın aksine kalp ve damar sağlığını olumlu şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda beyindeki hızlı düşünme mekanizmasını da daha aktif hale getiren bu egzersizler, günlük hayatınızda da pek çok durumun hızla üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Vücut geliştirmeye gönül verdiyseniz unutmayın ki, artık hayatınızın temelinde bu vardır. Kalktığınız andan, tekrar yattığınız ana kadar hatta uykuda bile amacınız vücut geliştirmek olmalıdır. Sağlıklı beslenme, uyku düzeni, düzenli antrenman, sigara ve alkolden uzak durmak bunlardan sadece birkaçıdır. Vücut geliştirmek isteyen kişi mutlaka ama mutlaka prensipli bir kişi olmalı, bu prensibi de hayatının her evresine uygulamalıdır.