Vücut Geliştirme Teknikleri

Vücut geliştirme teknikleri hakkındaki bu makalemizde sizinle vücut geliştirmenin püf noktaları paylaşıyoruz. Vücut geliştirme teknikleri vücudun platoyu yenmesi için tasarlanan yöntemlerdir. Bir başka deyişle yapılan egzersizler cevap vermeyince ne tür bir yol izlenmesi gerektiğidir. Vücut geliştirme teknikleri ile asıl hedef vücudun kas kütlesini sürekli bir şekilde arttırmak, yani platoyu yenmektir.

Günümüzde vücut geliştirme ile ilgi en popüler teori, vücuda sürekli ve kademeli yük bindirmenin vücudun kas kütlesini arttırdığını söylemektedir. Sürekli ağır yükleri kaldırabilen bir vücut buna endeksli oranda büyüme gösterir. Fakat uzun vadede bir kişinin sürekli daha büyük ağırlıklarla çalışması ne yazık ki bir çok nedenden ötürü mümkün değildir. Yani bir vücut geliştiricinin 1500 kiloyu kaldırması sürekli vücudunu geliştirerek başarabileceği bir gerçeklik değildir.

Bench press

Rutini Değiştirin

Vücut geliştiren biri antreman rutinini her 6 haftada bir değiştirmelidir. Eğer vücudun farklı kas gruplarına doğru oranda Stres ve yük binerse, vücut ancak o zaman büyüme tepkileri verebilir. Yani sürekli aynı kas gruplarını aynı hareketlerle çalıştırmamak gereklidir. Ne yazık ki spor merkezlerinde çalışan eğitmenler bu konularda müşterilerini pek uyarmamaktalar. Sürekli aynı programları yazdıklarından dolayı vücutun gelişmesi beklenemez. Çünkü vücut belli bir süreden sonra egzersizlere alışıp(plato), tepki vermemeye yani büyümemeye başlar.

Rutini değiştirmenin farklı yolları vardır. Örneğin, bir günde 5×3 farklı set yapan bir kişi, set aralarında 1 dk beklemek yerine hiç beklemeden ve daha süratli bir şekilde yapmayı deneyebilir. Bu teknik ile kalp atış hızı artar ve daha çabuk yorulursunuz. 6 hafta bu şekilde egzersizlerinizi yapıp, rutininizi bu sefer de aynı setleri farklı şekillerde yapmaya geçebilirsiniz. Mesela dumbbell bicep curl yerine bar bicep curl’e geçebilir ya da Halterle bench press yerine dumbbell bench press yapabilirsiniz. Farklı teknikler kullanarak kas gruplarını farklı şekilde uyarmak asıl amacınız olmalıdır. Buna bir örnek de negatif kasılmadır. Bir ağırlığı indirirken alıştığınız süratten çok daha yavaş indirmeyi deneyin. Kaslarınızın ne kadar zorlandığını göreceksiniz. Negatif kasılmaya odaklanmak kasların gelişimini hızlandıran en önemli tekniklerden biridir.