Vücut Geliştirme için Arginine Kullanımı

Arginine insan vücudunda üretilse bile, halen yarı esansiyal amino asit olarak kabul edilmektedir. Amino asitin aktif formu L-argininedir ve kas kuvvetini ve dayanıklılığını artırmak için atletler ve vücut geliştirenler tarafından kapsamlı şekilde kullanılır. Arginine; kırmızı et, kümes hayvanı eti ve balığın yanı sıra çerezlerden, tohumlardan ve tüm buğday ve mandıra ürünlerinden türevlendirilebilir. Arginine; protein sentezinde, selüler fonksiyonda ve vazodilatör nitrik asit prekürsörü olarak önemlidir. Vücut geliştirmede orta düzeyde arginine kullanımı zayıf kasları geliştirirken diğer yollarda faydalıdır.

Kas Gelişimi

Arginine, kasların oluşturduğu çoğu proteinin üretiminde önemli bir yapı taşıdır. Büyüme hormonlarının üretimini artırarak kas gelişimini de destekler. Ayrıca; amino asitin, kas gelişimin önemli bir prosesi olan vücuttaki azotun alıkonmasını destekler. Arginine, şişkinliği azaltan deride depolanan su ve yağ eliminasyonunu destekler ve kas gelişimiyle birleştiğinde kas geliştirenlere “parçalı” bir görüntü verir. Arginine; zayıf kas kuvvetinin gelişimine yardım ederek, formunuzu ve vücut geliştirme idmanlarınız için gücünüzü yükseltir.

Vazodilasyonla Dayanıklılık ve İyileşme

Arginine, vücuttaki potens vazodilatör olan nitrik oksit prekürsörüdür. Aslında, nitrik oksit amino asitin tıbbi kullanım sebebidir. Nitrik oksit, kan damalarını genişleterek organlara kan akışını artırır; Anjin ve kalp hastalıkları tedavisinde yararlıdır. Vücut geliştirme ihtiyaçlarınız için, vazodilasyon kan basıncını düşürür, oksijen ve besinlerle tedarik edilmeleri garanti edilen kaslara kan akışını artırır. Nitrik oksitteki bu arginine etkileri, idmanlar sırasında kas hasarını azaltır ve iyileşmeye katkı sağlar.

arginine

İmmün Güçlendirici

Kas geliştirme idmanlarınız vücudunuz üzerinde sürekli Stres oluşturur ve immün sistemini zayıflatabilir. Argininenin, vücudun özellikle serbest radikalleri uzaklaştırma yeteneğine sahip savunma hücrelerinin etkililiğine katkı sağlayarak immün sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Dozaj

Arginine güvenlidir ancak aşırı doz bulantıya, ishale ve güçsüzlüğe neden olabilir. Günlük maksimum 20 gramı aşmadan ve günlük 3 -5 gram düşük dozda başlanması önerilirken, amino asit için standart doz bulunmamaktadır. İdmanınızdan önce ve sonra olmak üzere alınacak dozları ikiye bölebilirsiniz.