Vücut geliştiren gençler neye dikkat etmeli?

Spartaküs olayım derken sağlığınızdan olmayın. Bakın vücut geliştiren gençler neye dikkat etmeli.

Genç kızların mankenlere oyunculara özenmesi alışılagelmiş bir durum. Ancak işler erkekler için de pek farklı işlemiyor. Odaların duvarları futbolcu ve kaslı oyuncu posterleriyle doluyor. Ardından etrafta kolları şişmiş, yanlış şekilde vücut geliştirmiş ve psikolojileri bozuk genç erkekler dolaşmaya başlıyor.

İki cinsiyet için de süreç aynı işliyor. Kendini kanıtlama isteği farklı yönlerde ilerliyor. Kızlar zayıflayıp incelmek, erkekler de kas yapmak için yanlış yollara sapıyor. Spor yapmak elbette önemli. Spor yapmak isteyen gençlere engel olunmamalı. Ancak kaş yapayım derken göz çıkartmamak için doğru spor yapmayı bilmek gerekiyor:

Öncelikle sağlık kontrolünden geçin

Spor bazı sağlık sorunları varsa tehlikeli olabilir. Örneğin kalp hastalığı olan birinin kalp atışlarını aşırı yükseltecek aerobik, step gibi sporları yapması sakıncalı olabilir. Spora başlamadan Doktor kontrolünden geçmek şart. Sağlık sorunu varsa ortaya çıkar; sorunu daha da büyütüp sağlığınızı tehlikeye atmazsınız.

Ufak adımlar atın

Sağlıklı ve iyi görünen bir vücut için öncelikle tüm kaslar doğru şekilde gelişmeli. Bunun için öncelikle ufak adımlar atmalısınız. Hemen 200 mekik çekmeye, onlarca kilo ağırlık kaldırmaya ya da 5 km koşmaya çalışırsanız yarardan çok zarar görebilirsiniz. İlk aşamada kısa koşular, bisiklet, hafif ağırlık çalışmaları öneriliyor. 

“Acele Spartaküs vücuduna kavuşmalıyım” diyen bir grup insan büyük bir hataya düşüyor. Anabolik steroid içerikli karışımlar veya ilaçlar kullanıyorlar. Bunlar Amerika’da C sınıfı uyuşturuculardan kabul ediliyor ve reçeteyle satılıyor.  Bu ilaçlar yüzünden aşırı testosteron yüklenen kişilerde Prostat Kanseri başta pek çok hastalık gelişebilir. Ergenlikte zaten yeterince testosteron salgılayan vücuda bu kadarı fazla geliyor. 

Unutmayın ki sağlıklı ve iyi bir vücudun tek bir yolu var. O da düzenli spor. Kısa yolları unutun. Sağlığınızdan olmayın.

Kendinize uygun bir antrenman hazırlayın

Vücut çalışmaya yeni başlayan çoğu genç dergi veya internetten gördükleri programlara başlıyor. Böylece ilk hatalarını yapıyorlar. Çünkü her insanın vücudu farklı. Kimine uygun olan programlar kimileri için uygun olmayabilir. Profesyonel yardım  şart. 

Doğru beslenin

Kas geliştirmek ve performansı arttırmak için normalden fazla kalori almak gerekir. Ergenlik dönemindeki gençlerin beslenmesi başlı başına hassas konu. Bir de işin içine spor girince dengeler iyice bozuluyor. Doğru beslenmeyi sağlamak için yine bir profesyonele başvurmak gerekli.

İnsüline dikkat

İnsülin vücudun kas gelişiminde kullandığı hormonlardan. Kandaki şekeri ve karbonhidratı çözmeye yarayan bu hormon özellikle egzersizden yarım saat sonra etkisini arttırıyor. Özetle, egzersizden 30 dakika sonra karbonhidrat ve protein karışımı besinler tüketmek faydalı olabilir.

Malum spordan sonra insan yoruluyor. Eve dönüp yemek yapma fikri pek gerçekçi değil. Kolayca hazırlayabileceğiniz spor sonrası atıştırmalıklar önerelim:

•    Hindili sandviç

•    Fıstık ezmeli ve reçelli sandviç

•    Kabuklu yemişler

•    Meyveli yoğurtlar