VITEKSIR 100 ML ŞURUP

ATC: A11EA

BARKODU: 8699530580025

FİYATI: 3,01TL

ETKEN MADDE: Multivitamins, plain – mültivitamin

ÜRETİCİ: YENI ILAC

Vitamin kombinasyonu. Kontrendikasyon; hipervitaminoz.Kısıtlamalar Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde. Prospektüs FORMÜL: Bir ölçekte (5 ml.) Tiamin Hidroklorür (Vit B1) 5 mg. Riboflavin 5-fosfat sodyum (Vit B2) 2 mg.

Piridoksin Hidroklorür (Vit B6) 2 mg. D-Pantenol 3 mg. Niasinamid 20 mg. (Yardımcı maddeler; Metilparaben, Propilparaben, Sakaroz, Etanol, Ahududu esansı)

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Viteksir şurup formülünde, birbiriyle yakın ilişkileri olan ve metabolizma fonksiyonlarının yürütülmesinde etkili B vitaminleri kompleksini ihtiva eder. Tamamı gastrointestinal sistemden absorbe olarak vücut dokularına dağılırlar.

Riboflavin vücutta koenzim FMN ve koenzim FAO�ye dönüşür ve plazma proteinlerine bağlanır. Piridoksin; aktif formları olan piridoksal fosfat ve piridoksamin fosfata dönüşür ve karaciğerde toplanır. Bütün vitaminler idrarla atılırlar. D-Pantenolün ise, %70�i idrar, %30�u dışkı ile atılır.

ENDİKASYONLAR

Uzun süreli ve şiddetli hastalıklarda, beslenme bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan B vitaminleri eksikliğinin tedavisinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

D-Pantenol hemofili hastalarına kontrendikedir.

UYARILAR

Riboflavin idrarı boyadığı için bazı laboratuar testlerini bozabilir. Levodopa ile B6 vitamini kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLERİ

Uzun zaman yüksek dozlarda kullanımı piridoksin sebebiyle nöropatilere sebep olabilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ: Dopa dekarboksilaz inhibitörü ile birlikte verilmiyorsa levodopanın etkisini azaltır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Yetişkinlerde: Terapötik olarak günde 2-3 defa 2�şer ölçek. Çocuklarda: Günde 2-3 ölçek. Bebeklerde ve küçük çocuklarda: 2-3 defa yarım ölçek.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C�nin altındaki oda sıcaklığında, ışıktan koruyarak saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

Renkli cam şişede 100 ml. şurup. RUHSAT SAHİBİ VE ÜRETİM YERİ: YENİ İLAÇ VE HAMMADDELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Esenyurt/İSTANBUL RUHSAT TARİH VE NUMARASI: 09.

05.1975 � 121/51 Reçete ile satılır. 300062-5 BR